Založ si blog

Len láska zostáva 3. – Sú ľudia. . .

Sú ľudia, ktorí nepotrebujú na narobenie problémov múdrych nepriateľov, vystačia si i so sprostými priateľmi. A potom sú tu takí, ktorí si vystačia na všetko sami. Ako naša prezidentka terajšia.
Vyhlásila tento týždeň, že ju nezaujíma 5,5 milióna názorov na riešenie pandémie.
Blahoželám týmto jej voličom, ja som ju našťastie nevolila.
Viac k tomu niet čo dodať – lebo niektoré výroky ľudí sú pre mňa také výpovedné, že pokladám za najlepšiu odpoveď na ne len mlčanie. Sú skrátka ľudia, ktorí si nezaslúžia ani minútu nášho času.
Tak…
Ale sú ľudia, ktorí nemajú stylistov, nenosia róby módnych návrhárov, nemajú vysokoškolské tituly a nie sú vykvačení mediálne ako najsenzi osobnosti sveta.
Zato majú moju hlbokú úctu.
Tento predvianočný čas venujem im a záchrane Zeme, veď je to dôležitá téma nás všetkých.

Silné a aktuálne posolstvo, ktoré napísala vodkyňa kmeňa Waorani Nemonte Nenquimo zo srdca amazonského pralesa – bolo to v predvečer tej klimatickej glasgowskej seansy, ktorú nedávno usporiadali:

Prezidentom deviatich amazonských krajín a všetkým svetovým lídrom, ktorí sú spoluzodpovední za drancovanie našich dažďových pralesov:
Volám sa Nemonte Nenquimo. Som žena Waorani, matka a vodkyňa svojho ľudu, a Amazonka je môj domov.

Tento list vám píšem preto, pretože naše lesy naďalej vypaľujú požiare.

Pretože spoločnosti vypúšťajú ropu do našich riek.

Pretože baníci kradnú zlato (tak ako to robili posledných 500 rokov) a zanechávajú za sebou otvorené jamy a toxíny.
Pretože nájazdníci a baníci rúbu panenské lesy, aby sa ich dobytok mohol pásť, aby mohli rásť ich plantáže a aby sa biely muž mohol najesť.

Pretože naši starší ľudia umierajú na koronavírus a vy zatiaľ plánujete ďalšie kroky na vykorisťovanie našej krajiny a podporu hospodárstva, ktoré nám nikdy neprinieslo úžitok.

Pretože ako pôvodní obyvatelia bojujeme za ochranu toho, čo máme radi: nášho spôsobu života, našich riek, našich zvierat, našich lesov, života na Zemi.

Je načase, aby sme boli vypočutí.
V každom zo stoviek rôznych jazykov Amazónie máme pre vás, cudzincov, slovo. V mojom jazyku, WaoTededo, je to slovo „cowori“. A nie je to myslené ako urážka. Pre nás toto slovo znamená: biely muž, ktorý vie príliš málo o moci, ktorú má, a o škodách, ktoré spôsobuje.
Pravdepodobne nie ste zvyknutí na to, že vás domorodé ženy nazývajú ignorantmi, a už vôbec nie v tomto prostredí. Ale my, pôvodní obyvatelia, máme jasno v jednej veci: čím menej o niečom viete, tým menšiu hodnotu to pre vás má a tým ľahšie sa to zničí. A tým myslím: bez pocitu viny, bez výčitiek svedomia, bez pocitu hlúposti, a to dokonca „oprávnene“. A presne to robíte nám, pôvodným obyvateľom, našim dažďovým pralesom a klíme našej planéty.

Trvalo nám tisíce rokov, kým sme spoznali amazonský dažďový prales. Kým sme pochopili jeho podoby, jeho tajomstvá, naučili sa, ako v ňom prežiť a prosperovať. Môj národ, Waorani, vás však pozná len 70 rokov (v 50. rokoch 20. storočia nás „kontaktovali“ americkí evanjelickí misionári), ale učíme sa rýchlo a nie ste takí zložití ako dažďový prales.
Keď hovoríte, že ropné spoločnosti majú úžasnú novú technológiu, ktorá dokáže vyťažiť ropu spod našej zeme, ako kolibríky vysávajú nektár z kvetu, vieme, že klamete, pretože žijeme po prúde rieky, kde dochádza k únikom. Keď hovoríte, že Amazonka nehorí, nepotrebujeme satelitné snímky, aby sme vám dokázali, že sa mýlite: dusíme sa dymom z ovocných stromov, ktoré naši predkovia vysadili pred stáročiami.

Keď hovoríte, že naliehavo hľadáte klimatické riešenia, a zároveň pokračujete v budovaní globálneho hospodárstva založeného na ťažbe a znečisťovaní, vieme, že klamete, pretože sme najbližšie k Zemi a prví, ktorí počuli jej volanie.

Nikdy som nemala možnosť ísť na univerzitu a stať sa lekárom, právnikom, politikom alebo vedcom. Moji učitelia sú „pikenani“ (tradičné autority, múdri starší). Les je môj učiteľ. A ja som sa naučila dosť (a hovorím ruka v ruke so svojimi domorodými bratmi a sestrami na celom svete), aby som vedela, že ste zišli z cesty, že máte problém (aj keď mu ešte úplne nerozumiete) a že váš problém ohrozuje všetky formy života na Zemi.
Vnucovali ste svoju civilizáciu tej našej a pozrite sa, kde sme teraz: globálne pandémie, klimatická kríza, vymieranie druhov a v popredí toho všetkého rozsiahla duchovná chudoba. Roky ste brali, brali, brali z našich krajín a nemali odvahu, zvedavosť ani rešpekt, aby ste nás spoznali. Nesnažili ste sa pochopiť, ako vidíme, myslíme a cítime a čo vieme o živote na tejto zemi. Nemôžem vám to ukázať ani teraz v tomto liste. Ale to, čo vám môžem povedať, súvisí s tisíckami a tisíckami rokov lásky k tomuto lesu, k tomuto miestu. Láska v najhlbšom zmysle slova: úcta.
Tento les nás naučil chodiť ľahko, a pretože sme ho počúvali, pretože sme sa od neho učili a bránili ho, dal nám všetko: vodu, čistý vzduch, jedlo, lieky, šťastie, duchovno.

A vy nám to všetko beriete, ale nielen nám, ale všetkým.

Národ Secoya, Korana, Waora,
Nasledujúce fotky nie sú z amazonského pralesa, pravdaže, ale z môjho balkóna v nedeľu podvečer. Aby sme si pripomenuli, že náš domov nie je byt či dom, v ktorom žijeme, ale Zem.
Fotografie sú moje, pravdaže.
Prajem Zemi uzdravenie.
Elena

No toto 7. – Sulíkovi možno sochu postavia. . .

10.08.2022

Teda nie je to ešte stopercentné, ale vysoko, vysoko pravdepodobné, že sa národ na tú sochu pre neho poskladá. S tabuľkou Národ sebe. Alebo žeby Vďačný národ? Že prečo? No pre jeho záslužný počin. Veru, vyčítať síce Sulíkovi môžeme kadečo, ale asi to všetko pre mnohých vyváži tento počin – že kvôli nemu odíde Naď z vlády a politiky [...]

Kroky v tme 3. – Deň odpúšťania. . .

08.08.2022

Niekedy vietor veje divoko a koruny stromov sa krivia pod jeho náporom. Na horách bol prudký vietor, no postupne utíchol – zahlásili vo sobotňajších večerných správach, no u nás vietor zjavne správy nepočul a pokračoval v divokom tanci po celú noc a aj v nedeľu. Deň odpúšťania je dnes – prečítala som si na fb v buse. A uvažovala som o tom v nedeľu večer [...]

No toto 6. – Kam šli tie prachy?

05.08.2022

Vynárajú sa informácie o tom, kto sa nabalil na pandémii. Popri výrobcoch vakcín to boli aj testovači. Informáciu o tom priniesol FINSTAT – aj keď nerozumiem, prečo analyzoval len údaje od 290 zo 400 prevádzkovateľov – a nie všetkých. Nuž, bolo to defilé lumpov a ľudí bez morálky, čo nám tie časy ukázali. MOMky boli skutočne dobrý biznis, s [...]

Richard Sulík

Sulík: Najpravdepodobnejší scenár je demisia ministrov SaS na konci augusta

10.08.2022 13:02

Minister odmieta, že by SaS začala s predvolebnou kampaňou.

Záchranári / Čln / Hasičský a záchranný zbor / HaZZ /

Záchranári od júla zasahovali pri 22 prípadoch topenia sa, sedem ľudí sa utopilo

10.08.2022 12:34

Najviac prípadov topenia sa záchranári v tomto období evidujú v Bratislavskom kraji.

migranti, more, stredozemné, utečenci, plťka

Po potopení člna pri gréckom ostrove sú nezvestné desiatky migrantov

10.08.2022 11:53

Plavidlo smerovalo z oblasti Antalya na juhovýchode Turecka do Talianska.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki obvinil EÚ, že sa voči menším členským štátom správa imperialisticky

10.08.2022 11:49

Morawieckeho vládna strana PiS sa s Bruselom už viackrát sporila v otázkach právneho štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,384
Celková čítanosť: 6738415x
Priemerná čítanosť článkov: 2827x

Kategórie