Založ si blog

Ajajaj 9. – Ako sa dá jednoducho, ľahko a rýchlo z NATO vystúpiť. . . . .

Veci sú v živote v skutočnosti jednoduché.

Stačí čestnosť, zodpovednosť  a trochu láskavosti, aby bol svet krajší v tom malom ľudskom bytí každého z nás.

A mier, pravdaže, v tom veľkom spoločenskom rozmere…

 

Kúpeme sa posledné dni v ľadovom daždi správ, zbavujúcich posledných ilúzií o aspoň trochu voči ľuďom čestnom postupe tejto vlády a údajnom plánovanom výcviku žoldnierov „los amerikanos“ u nás.

Nie, to som skutočne netušila, pousmiala som sa unavene vo chvíli oddychu pri mojej nočnej práci, keď ma zahrial jeden článok pri srdci v nočnom nadráne. Možno ani vy nie – ale áno? Vedeli ste, že Francúzi v NATO neboli? Desiatky rokov  neboli – vrátili sa doň po viac ako 40 rokoch, po náhlej sérii teroristických útokov a mimoriadnom stave.

A rovnako aj Gréci vystúpili z NATO v roku 1974, vrátili sa v roku 1980 po silnom tlaku no veď hádajte koho….

Veľmi múdry a prehľadný článok z roku 2018

https://www.hlavnespravy.sk/da-sa-vystupit-z-nato-velmi-jednoducho/1503000

dáva jasnú odpoveď na to, ako jednoducho, ľahko a rýchlo podľa vzoru spomenutých dvoch krajín z NATO kadeľahšie vieme odísť.

Stačí mať poriadneho prezidenta, ktorý preferuje záujmy vlastného národa.

A ten pošle oznamovací list NATO, že by-by. Áno, skutočne stačí tak málo. A keď by sme sa zobracali rýchlo, tak nielenže rozpútavaniu vojny predídeme, ale ešte aj ušetríme. Minimálne 6,2 miliardy teda, hoci ja stále tvrdím, že suma na tie americké krápy vynaložená a sprievodné náklady ich desaťročnej prevádzky by bola ešte o dosť vyššia. Tak či onak, aj šesť miliárd je pekný peniaz – a viete koľko dobrého pre ľudí u nás za  ne môžeme urobiť?

Lebo pripomeňme si, čo NBU zistil

https://www.nku.gov.sk/aktuality/-/asset_publisher/9A3u/content/nku-nepreukazalo-sa-ze-nakup-14-stihaciek-f-16-bol-opodstatneny

Ministerstvo obrany (MO) SR pri nákupe 14 stíhacích lietadiel F-16 v roku 2018 nepreukázalo opodstatnenosť tejto najdrahšej akvizície vojenskej technicky v histórii SR. V súlade s pravidlami nebol ani samotný proces nákupu a jeho schvaľovanie. Vyplýva to z analytickej správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o nákupe stíhacích lietadiel F-16, ktoré na piatkovom tlačovom brífingu priblížil šéf NKÚ Karol Mitrík a podpredseda úradu Ľubomír Andrassy.

Poukázal na to, že o nákupe stíhacích lietadiel rozhodla vláda v čase, keď neboli aktualizované obranné stratégie. „A na rozdiel, napríklad, od Bulharska, ktoré realizovalo podobný nákup, akvizíciu, ho neodobril ani parlament,“ upozornil Mitrík. NKÚ na tieto fakty poukazuje i vzhľadom na celkové náklady, v ktorých je zarátaná nielen obstarávacia cena, ale aj prevádzkové náklady. „Celková suma sa v horizonte 40 rokov šplhá na približne 6,2 miliardy eur,“ uviedol Andrassy.

Nebola preukázaná výhodnosť nákupu oproti iným ponukám, či zváženie iných možností obrany.

Kontrolóri takisto kritizujú fakt, že pri obstarávaní neboli vyrokované ani kompenzačné programy, či už priame investície do zbrojného priemyslu, alebo zabezpečenie subdodávateľských vzťahov pre vlastnú zbrojnú výrobu. NKÚ odhaduje, že takýmito kompenzáciami by sa do slovenskej ekonomiky dostal približne rovnaký objem peňazí ako bola obstarávacia cena za lietadlá, výcvik, muníciu a dvojročnú prevádzku – 1,9 miliardy eur.

No vidíte – aj to keď prirátame k tým 6,2 miliardám, tak to je hneď vyše 8 miliárd eur. Veď to je viac ako tretina ročného rozpočtu Slovenska.

Chápete, do čoho nás – a naše deti – tí hajzli zatiahli?

 

Študujte, nech viete…

Celý text analytického komentára „Nákup lietadiel F-16 – Najdrahší nákup vojenskej techniky v histórii SR“ v .pdf (934 kB)

K dispozícii sú aj prílohy (.zip, 23 MB)

 

Treba si pripomenúť, že tuhé boje prebiehali, kým tie zmluvy vyšli na svetlo sveta.

Áááá, kto to tam bol vtedy, pán Danko spomenieme si spoločnými silami? Žeby nominant strany SNS? Hej, hej presne ten pán, ktorý poslal do USA list uvedený v tomto linku

https://www.aktuality.sk/clanok/bn8j3df/nad-zverejnil-list-svojho-predchodcu-gajdosa-k-obrannej-spolupraci-pisal-ho-velvyslancovi-usa/

Nebudem zlá, a tak nenapíšem, čo treba robiť, aby ľuďom pamäť takto neslabla…

Poďme ale späť k tej kontrole UVO.

ÚVO dostalo od ministerstva obrany požadovanú dokumentáciu až po nástupe nového vedenia na ministerstve obrany, koncom apríla 2020 a stiahlo žalobu, ktorú na úrad podalo ministerstvo obrany pod vedením Petra Gajdoša. „Dokumentáciu sme dostali až po 8 mesiacoch od jej vyžiadania. Ministerstvo teda postupovalo mimoriadne netransparentne a v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. To, či bol tento nákup hospodárny, sme postúpili na preverenie Najvyššieho kontrolného úradu. Jeho závery, ktoré boli prezentované dnes, ma neprekvapili, ale utvrdili v tom, že spoločnosť musí trvať na tom, aby v štáte boli a fungovali nezávislé kontrolné orgány, aby v nich bola zaistená odbornosť a posilnená nezávislosť. 

 

A pridajme ešte čerešničku na torte.

Úplne opodstatnene kontrolné orgány vyčítali  počet stíhačiek, či ich skutočne potrebujeme až 14

https://slovensko.hnonline.sk/3991328-kontrolori-spochybnuju-nakup-stihaciek-f-16-je-ich-zbytocne-vela-a-nas-priemysel-prisiel-o-miliardy

Rezort obrany zároveň nepreukázal opodstatnenosť nákupu všetkých 14 stíhacích lietadiel F-16, v dôsledku čoho NKÚ odporúča prehodnotiť počet obstarávaných strojov.

 

A predstavte si – toto vyjadrenie kontrolných orgánov potvrdil i minister Naď

https://www.webnoviny.sk/nad-slovenske-stihacie-lietadla-f-16-by-mohli-byt-nasadene-aj-v-zahranici/

podľa neho „Myslím si, že aj s tým sa počítalo, keď sa tieto konkrétne typy stíhačiek kupovali,“.

Vážne ste chceli zadlžiť seba, naše deti a vnúčatá splácaním amerických krápov navyše?

Styčný dôstojník pre projekt F-16 Tomáš Novotný skonštatoval, že základná úloha stíhačiek bude zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Myslí si tiež, že by na to 14 nových stíhačiek F-16 mohlo stačiť.

„Pri projektovaní toho počtu sa myslelo aj na to, že by Slovensko napríklad prispelo dvojicou či štvoricou lietadiel na obmedzený čas, tak, ako to robia niektoré ostatné štáty NATO, ako príspevok do ochrany vzdušného priestoru tých krajín, ktoré svoje letectvo nemajú,“ uviedol.

Mal by to dostať k náhrade v plnej výške ten, kto tak štedro objednával – a aj jeho rodná strana s ním…

Je nehorázne, aby sme kupovali predražené stíhačky ešte aj navyše, aby sme mohli územie pobaltských krajín chrániť…

 

Ale poviem vám, keby sme z NATO vystúpili, tak i tie stíhačky môžeme zrušiť. Prinajmenšom väčšinu z nich.

Nanajvýš vezmeme to, čo sme už zaplatili – jednu či dve – a tie rýchlo predáme niekomu inému…

 

 

Elena

 

 

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7421778x
Priemerná čítanosť článkov: 2971x

Kategórie