Založ si blog

Takže zasa raz 9. – Jedna z prvých obetí vojny. . .

Generálny prokurátor bdie nad dodržiavaním zákonnosti u nás. Veľmi dôsledne.

 

V rámci toho  dnes vydal súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka informáciu na svojom facebooku

– ktorý má nevídanú sledovanosť a svedčí o tom, že oslovil verejnosť ako osobnosť – veď, úprimne, vedeli ste o tom, či mal niektorý z predchádzajúcich generálnych prokurátorov facebook? Ani pes po nich neštekol, nie to ešte aby občania sledovali dobrovoľne ich príspevky.

 

Takže vydal informáciu  – ako upozornenie pre verejnosť – že je trestné sa hrnúť do vojny cudzích mocností ako „dobrovoľník“. Na také aktivity pamätá náš trestný zákon

https://www.facebook.com/104581384898700/photos/a.107803064576532/348323050524531

Upozorňuje v ňom ľudí, že  sa objavujú výzvy na zapojenie sa do bojov na Ukrajine ako „pomoc Ukrajine“ – a dodáva, že takú aktivitu kvalifikuje náš Trestný zákon Slovenskej republiky v § 392. Aj trestnú sadzbu k tomu uvádza. Rozhodne nejde len o nejakých partizánov, zákon takto trestá i službu v cudzom vojsku.

No a precízne dodáva, že nielen aktívna účasť – t. j. samotný bojovník – je stíhateľný, ale i účasť pasívna, Trestný zákon pamätá i na tých, ktorí na takéto boje vyzývajú – či už verejne podnecujú, alebo nabádajú iného k páchaniu takéhoto trestného činu.

 

A predstavte si, čo nevidím  – redaktorka v SME  v článku dnes písala veci, čo si kadejako možno vysvetliť – tak som jej to hneď pod tým jej článkom ozrejmila, aby z nevedomosti trestný čin nepáchala – lebo ako všetci vieme neznalosť zákona neospravedlňuje

Pani Kepplová, odpovedzte, prosím verejne, ako ste to mysleli. Lebo nabádať na vojnu je trestné, na účasť vo vojne cudzích mocností tiež. Hovorí o tom § 392 TZ, ktorý pamätá i na pasívnu účasť vo vojne cudzích mocností nabádaním iných na takú účasť. Tak poprosím o vyjadrenie, čo znamená Vaše vyjadrenie „Kto ešte po tomto precitnutí hovorí, že si máme sedieť na rukách“ – to nabádate na účasť vo vojne na Ukrajine verejnosť?

Vidíte, aké mám láskavé srdce?

 

Ach, prestala som sledovať správy o vojne. Lebo veď viete, čo sa hovorí o vojne a o tom, kto je medzi jej prvými obeťami.

Je to pravda – práve pravda je jednou z prvých obetí vojny. 

 

Elena

 

P.S.: Ach, áno, s pravdou je to ako v tom starom českom vtipe –  ako opravovali pôvodnú správu médiá   – „Dopustili sme sa v správe menšej nepresnosti. Nebolo to minulý týždeň, ale v 15. storočí, nebolo to v Kostelci, ale v Kostnici, neopekali na ohni, ale upálili  a nie husáka (gunára),  ale Majstra Jána Husa.“   Asi tak je to i s Hadím ostrovom – nebolo tam 13 vojakov, ale 82, neodkázali Rusom, že padnú, ale sa normálne vzdali, nie sú mŕtvi, ale živí a zdraví, a dokonca mohli svojim blízkym zatelefonovať domov, že sú v poriadku.

Ako som napísala – pravda je jednou z prvých obetí vojny…

 

criticus  Každá vojna je zlo, v každej vojne trpia obyčajní ľudia a doplácajú na ňu. Preto som dnes iniciatívne upozornila príslušné štátne orgány na vyjadrenia pán Dzurindu a Osuského, o ktorých mám podozrenie, že schvaľujú bombardovanie v Srbsku a pána Dzurindu i s jeho výzvou na hard power… Chcem svetový mier.

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

komár, malária, anopheles fenestus

Podľa zdravotníkov je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre v SR šírili dengue či Ziku

05.03.2024 16:03

Základom prevencie je nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov a predchádzať ich poštípaniu.

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:50

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8874217x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie