Založ si blog

Krok k pravde 8. – Ako vieme rýchlo vyriešiť ubytovanie utečencov?

Dobrovoľníci,  vám takto verejne ďakujem, ľudia, všetkým ktorí ste tam na hraniciach pomáhali tým utekajúcim zúfalým ľuďom. Lebo mnohí ste si vyčerpali dovolenky, pomáhali nezištne v tých najhorších situáciách, kedy bolo potrebné organizovať aspoň základnú pomoc a všetko sa len rozbiehalo.

Nezištne ste tam boli vo dne či v noci, napriek vlastnej bolesti a únave.

Patrí vám obrovské ĎAKUJEM a úcta. 

 

To poďakovanie dobrovoľníkom v úvode som chcela dať pôvodne s nadpisom Ako som suplovala prezidentku. Lebo všetci tí ľudia si zaslúžia verejné a rozsiahle mediálne poďakovanie pri ich odchode stade.

A ona namiesto toho rieši, že na Ukrajinu treba ďalej posielať zbrane.

A to isté mal urobiť aj premiér – verejne, oficiálne a mediálne široko poďakovať všetkým tým dobrovoľníkom.

 

Podľa mňa v tejto situácii – aby som zasa nekrivdila celej vláde – fungoval Krajniakov rezort, lebo deti bez sprievodu skutočne prijímali a riešili účinne od začiatku pracovníci „sociálky“ efektívne, tak ako to popisuje aj v článku v linku https://ereport.sk/minister-krajniak-to-vysvetlil-bod-po-bode-takto-pomahame-osamelym-detom-z-ukrajiny/?fbclid=IwAR2e-v1DMde2gJXkYCWo2KVZPICZxqXXd5gCeeMEYLIF9eKac0USRcibsZY. 

Škoda sa ďalej vyjadrovať k postupu štátu v ostatných oblastiach, veď uvidíme, ako to dopadne – ja osobne očakávam, že do dvoch týždňov na nezmyselnosť kroku „vojaci, policajti, hasiči“ prídu aj oni a nenavelia tam na pomoc len nejaké pomáhajúce inštitúcie, ale i poprosia dobrovoľníkov o návrat a spoluprácu.

 

Ako som písala v minulom blogu, sľúbila som môj pohľad, ako by sa dala situácia s ubytovaním utečencov riešiť.

Určite nie núteným sáčkovaním utečencov ľuďom do bytov  a domov. Mať doma cudzích ľudí je veľmi náročné. Tie konflikty, čo by nastali, by tu veľmi rýchlo kumulovali napätie voči utečencom.

Štát by mal riešiť veci efektívne –  to ja ako premiér by som bezodkladne zatiahla do spolupráce vysoké školy – aby okamžite odučili praktické cviká u študentov kumulovane od rána do večera do dvoch týždňov (podľa mňa i vrátane odborov ako medici, lebo tí môžu získavať ďalej prax v pomoci v zdravotníctve v mieste bydliska) a potom pokračovať u nich v štúdiu prednáškami a skúškovým obdobím dištančne. A získala by som ubytovanie pre utečencov minimálne od apríla do konca roku. Lebo v prípade potreby i prvé mesiace budúceho školského roka by mohli mať vysokoškoláci prednáškové dištančne. Určite je to rozumnejšia verzia príbehu,ako utečencov nútene pchať ľuďom do domov a bytov a nezvládať riešiť kopy konfliktov.

Druhý aspekt je, že by sa tým vláda vyhla nielen konfliktom s vlastnými obyvateľmi a konfliktom medzi obyvateľmi a Ukrajincami, ale aj by vedela účinnejšie pomáhať samotným utečencom. Lebo tu prichádzajú skutočne ľudia traumatizovaní. Efektívne im odborne pomáhať sa dá lepšie, ak sú na jednom mieste. Nielen psychologicky, ale aj zdravotné riziká – a niektoré môžu byť naozaj hzávažné, a spôsobiť paseku ťažko zvládateľnú aj u nás – sa tak dajú lepšie zvládnuť.

Navyše,namiesto komplikovaného preplácanie peňazí hore-dole občanom za byty by štát zvládol riešiť aj úspornejšie tieto náklady tými internátmi.

No veď vravím, môžete plakať, že za premiéra nemáte mňa…

 

Ale poďme vážne – veľkokapacitné internáty sú nielen dôstojným ubytovaním, ale i pre utečencov bezpečnejším. Lebo už sa objavilo prvé znásilnenie mladej Ukrajinky v Poľsku

https://www.webnoviny.sk/polska-policia-riesi-otrasny-pripad-muz-znasilnil-ukrajinku-ktorej-poskytol-utocisko/

Práve môj spôsob riešenia by chránil mnoho utečencov i pred takýmito hroznými skúsenosťami. Lebo prichádzajú dievčatá, ženy s malými deťmi, starí ľudia – to sú ľudia, ktorí sú zvýšene vystavení riziku, že im niekto so zlým úmyslom môže ublížiť či zneužiť ich.

Navyše ich z tých ubytovaní budú chcieť pomerne rýchlo dostať inam – lebo také súžitie „u nás doma“ s cudzími ľuďmi vyčerpáva.

Čím skôr by som stiahla tých ľudí do budov, na ktoré má štát dosah. A do ubytovní, kde sú voľné kapacity, pri nedostatku miest i do  tých hotelov a penziónov, ktoré budú ochotné štátu garantovať, že ich nechajú ubytovaných dlhodobo.

Takže do konca roku by sme situáciu vedeli pokryť. A dovtedy sa vojna na Ukrajine určite skončí.

 

Elena

 

 

P.S.:  A tým, ktorí máte utečencov s deťmi ubytovaných autorkou nápadu zozbierať linky pomoci pre deti je Soňa Pekarovičová

viaceré vydavateľstvá sprístupnili pre deti rozprávky na čítanie, pozeranie, rozprávanie,

https://drive.google.com/drive/folders/1xPqA8uBLbROTQV9BP2CoMb-kRDhvSPD3?fbclid=IwAR0fGvqHbvkSTn-7xaiDx5CJU8GXebkom5Hb_cjNvTniSerbrZnCOQxfXzg

Sú tam i linky na vzdelávací obsah

Vzdelávací obsah
👉 Ukrajinské deti sa môžu zaregistrovať na online vyučovanie, ktoré tvoria ukrajinskí učitelia: http://schooltogo.online/…
👉 Nová ukrajinská škola zorganizovala sériu informatívnych online stretnutí s učiteľmi. Plán stretnutí je denne aktualizovaný: https://bit.ly/3sDR87P

 

 

K diskusii

mirsa  Celkom by som čakala presne túto odpoveď od Vás.

Ak človek chodí do práce,  ako asi zaistí, aby si medzitým nevarili? Najme si strážnika?

Ach, a ihneď mi napadla osoba, ktorú by som k Vám do tej jednej izby s tými Vašimi pravidlami ubytovala – len bohužial nie je utečenkyňa z Ukrajiny, lebo tá by si to zaslúžila.

Ale vážne – ide o dlhodobé ubytovanie  a nie na týždeň a ani na mesiac, ako by asi v takých podmienkach dokázal niekto  i psychicky v pohode fungovať? Nie to ešte ľudia v posttraume.

 

Drak sa vracia 11. – Ako Bittó Cigániková rátala. . .

07.07.2022

No ako asi? Podľa mňa hlúpo, ako vždy. Článok v Pravde hlása, že Bittó Cigániková rátala: Vyše 330-krát koalícia hlasovala s fašistami. Najviac OĽaNO https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/632924-bitto-ciganikova-pocitala-vyse-330-krat-koalicia-hlasovala-s-fasistami-najviac-poslanci-olano/ SaS zrátala, koľkokrát koalícia hlasovala za opozičné návrhy: spolu 581. Neviem [...]

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Christine Lambrechtová

Nemecko Ukrajine obrnené transportéry nedodá, nemôžeme drancovať Bundeswehr

07.07.2022 15:54

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev.

Igor Matovič

OĽaNO naďalej stojí za Matovičom, odmieta jeho odstúpenie

07.07.2022 15:53

OĽANO vopred komunikovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií.

Európsky parlament

Europarlament chce, aby bolo právo na interrupciu zakotvené v charte EÚ

07.07.2022 15:27

Poslanci reagovali na júnové rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý v USA zrušil ústavné právo žien na umelé prerušenie tehotenstva.

Nové pracovné príležitosti, byty aj cesty. Volvo vo Valalikoch pomôže rozvoju celého kraja, priemyselný park, Industrial Park Valaliky

Valaliky zbohatnú. S Volvom prídu nové byty, cesty, športoviská. Prekvapením je električka

07.07.2022 15:15

Treťou najväčšou obcou v okrese Košice-okolie sú Valaliky, kde žije takmer 4 500 obyvateľov. Onedlho to bude oveľa viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,371
Celková čítanosť: 6637840x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie