Založ si blog

Anjelské krídla 6. – Nie je to také zlé s týmto svetom. . .

Otvorene – myslím, že je v záujme nás všetkých, aby sa vojna na Ukrajine ukončila čím skôr nejakou mierovou dohodou.

A pritom toto je ešte menej ťažká časť situácie.

Vysvetlím vám, prečo si to myslím.

 

V prvom rade ide o ľudí z Ukrajiny.

Zatiaľ sem prichádzali tí bohatší a vojnou menej zasiahnutí ľudia, ktorí ušli v úvode konfliktu. Tí chudobní sedia v pivniciach pod rozbitými panelákmi. To sú tí silnejšie traumatizovaní. A ak by raz museli utekať oni, potom by to bola naozaj náročná situácia pomáhať im. Lebo sily dobrovoľníkov sa vyčerpávajú. A dlhodobo traumatizovaní ľudia by vyžadovali intenzívnu pomoc.

 

V druhom rade ide o samotných pomáhajúcich dobrovoľníkov.

Vo večerných správach spomenuil, že dobrovoľníkom bude treba pomáhať po skončení dobrovoľníckej pomoci. Je to tak, ľudia sa vyčerpú a straumatizujú v takej situácii pomáhania iným. Sú jednoducho ľudia, ktorí pomáhajú iným – aj keď vedia, že medzi nami kopa špekulantov, zneužívajúcich solidárny systém a naťahujúcich iba ruku na hotové ako dlhodobo nezamestnaní, hoci sa ukázalo, máme desaťtisíce voľných miest.

Pomáhajú dobrovoľnícky na hraniciach, hoci vidia, že kopa darebákov i tú situáciu využíva ako príležitosť na biznis všemožného druhu.

Stále sa nájdu takí, ktorí pomáhajú nezištne. No čas plynie, a ich sily sú obmedzené. Kto ich nahradí? Dobrovoľníkov predsa štát nemôže naveliť nasilu.

 

V treťom rade sú to slovenskí občania. Ich som nechala na koniec, lebo dávam tomu tri mesiace, kým sa prejaví hromadná nespokojnosť.

Príchod Ukrajincov sa prejaví na cene práce a počte pracovných príležitostí. Prejaví sa na počte voľných bytov a na príležitostiach na nájomné byty pre našich ľudí. Už teraz článok že nemajú pre utečencov potraviny sa objavil

https://slovensko.hnonline.sk/24241683-nemame-pre-nich-jedlo-hlasia-viacere-ubytovne-v-ktorych-nasli-utocisko-ukrajinske-zeny-a-deti?fbclid=IwAR1EDn0Zu9H704p3DNJS4ZRHQrrPjOp6cFMZl5tNNA__mQn10ZdB3n2TKBw

A načo by sme si mali dať pozor? Aby sa nám tu lumpi nerozmohli, lebo pozrite

https://hnonline.sk/svet/24174896-ukrajinska-mafia-objavila-v-cesku-velky-zdroj-penazi-utecenci-jej-musia-odovzdavat-az-polovicu-vyplaty

Takže Mikulec by mal efektívne opatrenia v tomto smere chystať namiesto zháňania bratislavských spoločností opekajúcich hranolky a kuracie nugetky na hraniciach.

 

Pomáhať treba, lenže ako dlho im dokážeme pomáhať?

Iste, je nejaká skupina utečencov, ktorí sa plánujú vrátiť domov a nanovo budovať to, čo vojna zničila. Ale rovnako tu bude i hromada ľudí, ktorí sa vrátiť neplánujú, tu sa usadia a tak dopady na prácu a bývanie pre Slovákov budú trvať. Kulturálne rozdiely síce nie sú také významné ako u migrantov z Ázie či Afriky, no vyskočí celý rad praktických problémov. Veď miest v škôlkach nieto dosť ani pre slovenské deti, a to dlhodobo. A rodičom detí, ktorým sa miesto v škôlke neušlo, nikto nepomáhal. A tak rozumiem tomu, že môžu cítiť hnev, ak štát bude ozlomkrky budovať škôky ukrajinským deťom, či nebodaj im dá miesta v škôlkach, kde našim deťom „už nemali miesto“.

Nehovoriac o tom, že nastanú problémy adaptačné, výchovné, vzdelávacie.

 

No a je otázne, či vláda zvláda túto situáciu správne riešiť.

Nedokážu vidieť koncepčne a nemajú úctu k ľuďom. Lebo veci nefungujú tak, že navelíme, aby ste urobili to a to, respektíve to funguje len krátkodobo. Potom vám ľudia neurobia nič navyše lebo budú znechutení a odídu, lebo budú preťažení.

Keď porovnávam prístup ministrov sociálnych vecí a školstva – kde bude základ tých problémov s utečencami dlhodobo kumulovaný naviac – tak podľa mňa Krajniak vyhráva o tri hlavy. Lebo jeho prístup k ľuďom pracujúcim v jeho rezorte je viac oceňujúci to, čo tí ľudia v teréne robia. Verím dokonca tomu, že nejaké slušné zvyšovanie platov pre nich v rezorte vyseká. Úprimne im to prajem, lebo pre nich sú Ukrajinci záťaž navyše.

Čudujem sa ale ministrovi školstva, ktorému zrejme dostatočne nedošlo, že by si mal odborníkov v školstve vážiť, lebo tam sa preleje tiež veľká časť problémov s utečencami. Tri a polpercenta namiesto sľubovaného každoročného dorovnávania platov im pri tomto prudkom zvyšovaní životných nákladov vláda podhodila od septembra? Niet na dôstojné zvyšovanie platov v slovenskom školstve v tejto situácii, kedy by tí ľudia mali pracovať v dlhodobo náročných situáciách s deťmi utečencov?

Ak niekto čaká, že slovenské školstvo zaplavia učitelia z Ukrajiny, tak je to hlúpa predstava. Lebo Ukrajinci neovládajúci kvalitne slovenský jazyk môžu učiť akurát tak ukrajinské deti – slovenským deťom by nespisovnou rečou iba mohli pokaziť slovenčinu. Ale ukrajinské deti tiež učiť nebudú môcť, lebo odborníci neodporúčajú aby sa deti utečencov izolovali, mali by sa začleniť do bežných tried.

No tak mi z toho vychádza, že by mali na ministerstve školstva tuho a rýchlo uvažovať ako doceniť slovenských učiteľov. A odborných zamestnancov. Lebo nedokážu dlhodobo iným pomáhať ľudia, ktorí musia mať dve práce. Vyčerpaní buď ujdú alebo skončia so zdravotnými problémami.

Zatiaľ pomáhajú, ale dokedy?

 

Poviem vám, pri niektorých ľuďoch uvažujem,či by bolo účinnejšie ich fackovať, alebo biť panvicou po hlave, aby zmúdreli. Hlavne vtedy, keď čítam komenty, ako si učitelia oddychujú „len učením“ pri žiakoch a koľko môžu oddychovať cez prázdniny. Lebo ja v učiteľoch vidím i ľudí, ktorí sedia večer o siedmej  a vzdelávajú sa na kadejakých seminároch. A vzdelávajú sa i cez víkendy, kedy vypisovači komentov vylezú z postele naobed a podaktorí tak vylezú i cez týždeň.Dala som minulý týždeň na facebooku pokrikovačom, ako musíme „my všetci“ utečencom pomáhať,  jednoduchú otázku – čo konkrétne robíte vy sami? Ha, aké ticho ostalo…

V spoločnosti ani v živote nemôžu jedni iba dávať a druhí iba brať. Každý má obmedzené sily – a ak dlhodobo iba dáva, vyčerpá sa. Ak sa v tejto situácii preťažia učitelia, kto pôjde učiť – títo facebookoví kecálkovia? Preťaženým učiteľom budú pomáhať psychológovia. A kto bude pomáhať im?

Veď hovorím, byť ministrom školstva nohy by som si dolámala, ako by som utekala zvyšovať platy v školstve.

 

Nie je to také zlé s týmto svetom, napísala spätnú väzbu jedna kolegyňa minulú sobotu po skončení výcviku na skupinovú bazálnu prácu s traumou, keď vyše sedemsto ľudí počas dvoch víkendov dokázalo obetovať svoj voľný sobotňajší čas na vzdelávanie, aby potom mohli zadarmo pomáhať iným…

 

Otázkou je, dokedy…

 

Elena

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636632x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie