Založ si blog

No toto 2. – Solidárno. . .

Denník Pravda priniesol článok o novej šéfke odborárov, ktorá uvažuje o kratšom pracovnom čase

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/633487-kratsi-pracovny-cas-a-vyssia-minimalna-mzda-nova-prezidentka-odborov-uhlerova-slubuje-zlepsenia/?fbclid=IwAR290pmEkx2lqt_J9jDNmt1UEpOb4Qw_FoT7463LpJ2KHpNBWWvnsd711i4

Určite by to ale nemalo byť v štýle „odmakaj  tie hodiny za štyri dni od rána do večera, ak chceš mať piatok voľný“.  Malo by to znamenať pracovať za tú istú mzdu menej hodín v týždni.

 

Povedzme si otvorene, že v súčasnosti viac ako tri dni v týždni pracujeme na „solidárno“. Premeňme to z drobných na celé – zo 40 odpracovaných rokov pracujeme na seba a svoju rodinu iba necelých 16 rokov. Viac ako 24 rokov drieme na solidárny systém a štát. T. j. za túto mzdu na seba  a svou rodinu pracujeme iba dva dni.

No čo na to dodať? Niečo v tomto „solidárnom systéme“ riadne smrdí.

Koľkí z vás sa – podobne ako ja – musia chystať do práce už od štvrť na päť a idú skorým ránom do práce v daždi, snehu, tme, ale i keď krásne svieti slnko a užili by sme si doma pohodu. Komu z vás chutia raňajky tak skoro? No a tak máme vďaka solidarizovaniu zlý životný štýl 5 dní v týždni.

Nie, nemyslím si že je v poriadku, ak tí ktorí pracujú desaťročia poctivo, majú pracovať čoraz dlhšie. Zamestnať treba tých, ktorí si neodpracovali ani tie základné roky do dôchodku.

V našom systéme solidarity sa pohodlne vezú ľudia, ktorí dlhodobo nepracujú. Skladáme sa na životné náklady nielen im, ale namiesto nich sa musíme naskladať na životné náklady ich rodičom aj ich deťom. Pomohlo by zaviesť rodinné účty zdravotného a sociálneho poistenia, lebo by to ľudí smerovalo ku zodpovednejšiemu správaniu – ale na to zjavne nie je politická vôľa.

Na dôchodok robíme čoraz dlhšie a dostávame čoraz menej. Oproti terajším dôchodkyniam v porovnateľnom postavení robíme o desať rokov dlhšie – t.j. štát nás na dôchodok oberá nielen o sumu vyplatenia dôchodku za desať rokov, ale aj o sumu, ktorú za ďalších desať rokov práce do dôchodkového systému zaplatíme. Pritom vláda znižuje od začiatku budúceho roku sumu výpočtu z odvedeného zo 100 na 95%. No čo dodať? V tomto štáte ľudia poctivo pracujúci a odvádzajúci dane a odvody iba doplácajú.

Kladiem si otázku, kde sú hranice solidárneho systému – a kladiem si ju čoraz častejšie.

Lebo životné náklady rastú, a namiesto účinnej podpory nám táto vláda čosi „pro forma“ prihodí.

A pritom čoraz viac dáva Ukrajine. Celoúnijná požička na obnovu Ukrajiny sa údajne dohodla vo výške 9 miliárd eur. Takže pohovorme si o tom verejne – lebo akosi sa výsledkom tej spoločnej pôžičkovej seansy lídrov nikto z nich nepochválil. Pýtam sa otvorene a verejne – už sme splatili my Slováci tú pôžičku, ktorú sme si na základe nátlaku EÚ vzali, aby sme požičali Grékom? Koľko nám z toho, čo sme im požičali, Gréci skutočne splatili? Nech nám to povie vláda pravdivo.

A už tu máme ďalších „pôžičkárov“.  Podotýkam, že z nej chcú budovať nanovo krajinu zasiahnutú vojnou v situácii, kedy vojnu neukončili a akákoľvek obnova vojnou postihnutých území – v súčasnosti pod ruskou kontrolou – zo strany Ukrajiny je fikciou.

To, čo by mal Zelenskyj spraviť pre dobro Ukrajiny, je bezodkladne  domov stiahnuť svojich občanov z pobytov v iných krajinách a naveliť ich do v súčasnosti odstavených závodov. Potrebuje rozhýbať ekonomiku, nie ťahať od nás „pôžičky“.

 

 

Elena

Slovááá 4. – To sa to športuje z cudzích daní. . .

06.10.2022

Zločin, pri ktorom páchateľ spôsobil smrť zatiaľ 5 mladých ľudí, zasvietil trochu i do temných kútov športbiznisu. A vysvitlo, že páchateľ trénoval hluchú športovkyňu, ktorej dáva štát takmer 63 000 eur ročne. Nestačím žasnúť ako štedro rozdáva štát z našich daní a odvodov – je to niekoľkonásobok toho, čo človek dostane za poctivú odbornú [...]

Slovááá 3. – Matovič má pravdu a jeho nápad plne podporujem. . .

04.10.2022

Bratislavská tragédia je v skutočnosti tragédiou Slovenska. Lebo obete nie sú Bratislavčania, ale študenti, ktorí prichádzali na internát z rôznych kútov krajiny. Cestovali z domu, ich blízki ani netušili, že ich videli posledný krát. Matovič navrhol, aby vodičovi, ktorý za volantom má viac ako promile, zhabal štát auto. Plne podporujem tento jeho návrh. Dokedy [...]

Slovááá 2. – Večerná tragédia v Bratislave. . .

03.10.2022

Včera večer po desiatej v Bratislave na zastávke MHD vletelo auto do davu ľudí. Piati mŕtvi a najmenej desať ranených. Sedím a plačem v nadráne nad tou hrôzou. A uvažujem, koľko z tých obetí bolo študentov cestujúcich na internáty. Alebo ľudí cestujúcich kvôli práci. Nedeľa večer – aj moje dieťa do školy včera podvečer cestovalo – našťastie nie do [...]

Vladimir Putin

Zelenskyj: Putin by jadrový útok neprežil

06.10.2022 14:50

Zelenskyj spochybnil, či má Putin dostatočnú kontrolu nad ruským vojenským ťažením na to, aby mohol podniknúť jadrový útok.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Dukla nám dodnes pripomína odvahu a vlastenectvo našich predkov

06.10.2022 12:53

Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti so 78. výročím Karpatsko-duklianskej operácie.

Covid

Na Slovensku má pribudnúť nový pamätný deň, bude venovaný obetiam pandémie

06.10.2022 11:43

Deň by pripadal na 6. marca, keď oficiálne potvrdili prvý prípad koronavírusu na Slovensku.

Polícia / Policajné auto /

NAKA zasahuje v ružinovskom hoteli. Zaistili samopal a policajné uniformy

06.10.2022 11:35

Jedného muža policajti odviedli v putách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,436
Celková čítanosť: 7044834x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Kategórie