Založ si blog

Kroky v tme 9. – Pokušenia. . .

Alberto Villoldo hovoril vo včerajšom nadráne o našich tieňoch osobných a kolektívnych.

Pekný darček je to, ten jeho bezplatný trojdielny kurz, ďakujem – povedala som Zámeru sveta pred týždňom.  Ako ponuka k platenému pokračovaniu iste. Tešila som sa, no v pokoji počúvať som nahrávku stihla až včera. Uvažovala som potom o tom,ako nás naše tiene vystavujú skúškam prostredníctvom pokušení.

 

Viete, pokušenia vyzerajú všelijako. Ponúkajú sa nám lákadlá v pestrom obale sladkých cukríkov robenia sa lepšími ako sme a predstierania, v lesku zlatých hviezdičiek výzoru, bohatstva, moci, postavenia v spoločnosti. Aj falošných príležitostí, ktoré sú odbočkami z pravej cesty. Vždy však je ich podstatou otázka Zámeru sveta – no tak, čo urobíš?

Aj mne ju v stredu dal Zámer sveta. Nahodil udičku v podobe zabudnutého súboru na starom USB kľúči – zazrela som po ňom nenadšene. Skutočne som bola presvedčená, že ten súbor som mala v jedinej verzii a vymazala som ho kedysi definitívne. Pocity reverzne vo mne plynú s homeopatikom a tak som zapochybovala, či homeopatikum  spomienkovo či Zámer sveta ten súbor pritiahli. Tak či onak – dívala som sa na tváre pokecových šlápot z čias manželstva a ich diskusie  naskladané v zabudnutom súbore zasa.

No tak, čo urobíš – pozrel sa Zámer sveta na mňa s očakávaním.

Nič, len to vymažem povedala som. Uvedomila som si, že ani jednu z tých žien by som nechcela poznať ako človeka, a to bolo všetko. Dokonca som si uvedomila, že s nimi  súcitím – lebo ak má niekto taký mizerný život, že po večeroch trávi čas vypisovaním na Pokeci, skutočne si ho vylepšuje písaním so ženatým chlapom, s ohováraním jeho ženy a vyznávaním si „lásky“? Som hlúpa, že často súcitím i s ľuďmi, ktorí si to vôbec nezaslúžia, lebo si problémy vyrábajú sami.

Potom som dodala Zámeru sveta zamyslene. Myslíš, že má Pokec funkciu Pošli skupine? Vytvoríš skupinu Všetky moje pravé lásky a ťukneš, vetu pošleš všetkým naraz – predstav si, aká úspora času.

Rozosmiali sme sa.

A predstav si to zistenie, že si v takej skupine… dodala som.

Si náročná beštia, nemožno ťa kŕmiť klamstvami – chechtal sa Zámer sveta.

To vieš, sú pre mňa nestráviteľné – kývla som plecom – a môj vkus je odlišný od tých pokecových – pre mňa nie sú výnimoční chlapi, ktorí chcú byť výnimoční. Ak chápeš, čo je láska, vieš odlíšiť nepravých – je to v podstate jednoduché – ten kto ťa miluje, ťa neporovnáva s inými, ani ťa neposudzuje. Pravý chlap  pre mňa je ako Buddhova opica – dokáže dobre vidieť, počuť i hovoriť. Vidieť ma srdcom, počuť moje mlčanie a hovoriť so mnou i bez slov. Dokáže odlíšiť a odmietnuť pokušenia. Akurát že nesedí ako tie Buddhove opice, ale vie stáť pri mne pevne. 

Krajšiu definíciu dvojplameňa som ešte nepočul  – zaševelil Zámer sveta.

Nepočul si ešte všeličo – dodala som tíško,  lebo ma po tom pretínaní pút náhle zmáhali spomienky. Villoldo mi pomohol pochopiť, že na nás majú ľudia, ktorí nám ublížili, energetické prepojenie, aj ako ho treba preťať. A tak som to včera preťala. Pripomenulo mi to náhle rituál zomierania a znovuzrodenia, v ktorom som celé hodiny pracovala so spomienkami. Cítila som obrovskú únavu, zle sa mi dýchalo. Po tvári mi tiekli slzy, Zámer sveta ma rýchlo objal.  Ako som to mohla prežiť, to všetko – povedala som mu. Čtttt, šepkal,  je dobre, konečne súcitíš so sebou.

 

Večer som počúvala to jeho druhé bonusové video, o  úcte k predkom v ňom hovorí.

Zvláštny večer to bol – prestavením nábytku v spálni som posteľ dostala úplne k oknu a tak som sa večer dívala na oblaky plynúce tmavnúcou oblohou a vietor povievajúci konármi stromov nad bytovkou mi vial do tváre. Toto je presne to, čo chcem,  povedala som si  – výhľad na oblohu a vietor vanúci do tváre. Môžem si to užívať do začiatku vykurovacieho obdobia (ak nejaké začne), potom musím posteľ dať na pôvodné miesto. Šťastne som si lebedila v dychu vetra, putujúc nebom s oblakmi a dumala som o trangeneračnom posolstve.

Úcta k predkom nie je podľa mňa iba to, že vieme, ako sa volala babka a dedko. Je o úcte ku ich osudu, neraz ťažkému a ku všetkému, čo vybudovali. Mať nejakú spomienku – predmet po predkoch, rodostrom – to dnes robí veľa ľudí. No chýba nám úcta ku predkom v spoločnosti – likvidovanie sôch akoby zlikvidovalo minulosť. Zmizla, už jej niet. A to veru nie je pravda – mali by sme si ju pamätať a mať k nej úctu ako ku ceste, ktorej etapou prechádzali naši predkovia. Myslím, že túto spoločnosť ničí práve tá neúcta ku predkom. Vedela by som k tomu dodať ešte pár vecí, ale nechcem – nech proces beží takto.

A rovnako je to podľa mňa i s počasím – odráža to v nás prebiehajúce. Vykúpenie potravín do besných zásob, lebo korona – a mnohí pracujúci sme nemali nič, lebo cez deň vykúpili tovar, ktorý predavačky neodložili známym. Vykúpenie dreva, zásobovanie sa na zimu s povykovaním, ako sa zbaviť ruského plynu musíme – a čo po tom, že kvôli tomu „bytovkoví“ majú problémy. Sebecký, krátkoduchý pohľad po koniec nosa – lebo ak ostatní vykapú a vy prežijete, žili by ste v zúfalom svete.

Mňa Villoldo pritiahol ku pochopeniu dôležitosti poďakovať za skúsenosť – a aj to spraviť, aj keď sú niektoré z tých vecí ťažké a boľavé. Ale bez nich by sme nedošli do toho bodu cesty, v ktorom sme a nevnímali veci, ktoré teraz dokážeme vnímať. A tak som večer pozbierala zvyšok síl a prešla som si tým procesom. Nijaký pocit, ticho a prázdno nastalo, zrejme mi došli zvyšky síl.

Druidská brána – zašepkal mi Zámer sveta do zaspávania – a ja som vedela,čo tým chce povedať…

 

 

Elena

 

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

Ale nooo 10. – Varovné slová Róberta Fica . . .

26.02.2024

Fico varovne povedal, že bojová porada o Ukrajine bude. Musí preto, kým na ňu odcestuje, zvolať bezpečnostnú radu štátu, vládu a koaličných partnerov https://www.facebook.com/izabela.ploscicova/videos/2162535354092716 Som veru rada, že je na čele štátu, lebo progresívci by nás hnali do vojny bez zaváhania. NATO ide zrejme biť na vojnový bubon podľa varovných slov [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

25.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Kyjev volá emigrantov domov. Poľský generál: Vonku máte druhú ukrajinskú armádu, plnú úplatkárov

27.02.2024 08:00

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Kuleba volá domov Ukrajincov, ktorí žijú v zahraničí. Podľa poľského generála je to priam celá armáda, zložená z úplatkárov.

Joe Biden

Biden: Izrael je pripravený na prímerie v Gaze, ak bude dohoda o rukojemníkoch

27.02.2024 07:20

Americký prezident Joe Biden vyjadril nádej, že do budúceho pondelka bude uzavreté prímerie v konflikte medzi Izraelom a Hamasom.

Švédsko, NATO

NATO verzus Rusko – 2:0. Švédsko má stíhačky i ponorky a Moskvu pokladá za hrozbu

27.02.2024 06:00

Švédsku a Fínsku poslal pozvánku do Severoatlantickej aliancie šéf Kremľa Vladimir Putin.

vojna na Ukrajine, Vladimir Putin

ONLINE: 'Chceme späť Krym'. Zelenskyj žiada spojencov, aby oň spoločne bojovali. Putin posilní špeciálne jednotky

27.02.2024 05:55, aktualizované: 07:07

Ukrajina a jej medzinárodní partneri musia pokračovať v boji za obnovenie ukrajinskej kontroly nad Krymom, povedal prezident Zelenskyj,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,827
Celková čítanosť: 8858310x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie