Založ si blog

Raz 6. – Ako ide kúriť Ukrajina . . .

Jedno životné múdro – neviem čí to je aforizmus, žeby Lecov? – hovorí o tom, že nešťastím v živote človeka je, ak sa jeho sny nesplnia, alebo keď sa splnia. 

Aké výstižné pre dnešné časy, kedy mnohí pokrikovali ako nechcú ruský plyn. Pretože teraz povykujú, že ten ruský plyn nebudeme mať, lebo nám ho Putin nechce dať. Tak už neviem, chceli sme sa ho zbaviť, či nechceli? 

Ach, čítala som na fb dnes vtipnú hlášku – ako Sulík vyhlásil, že v zásobníkoch je na zimu plynu dosť. Zabudol dodať, že v ruských zásobníkoch. Teraz som sa na tom zasmiala, no obávam sa, že v zime nám do smiechu nebude.

 

A existuje pekné slovenské príslovie – nekrič hop, keď skočíš, najskôr sa pozri, kam si skočil.

Vzhľadom k tomu, že podľa údajov rezortu hospodárstva je naša závislosť od plynu z Ruska až 85 percent, pričom priemer v Európskej únii (EÚ) je len 38 percent, Slovensko bude mať veľký problém. Prvé firmy končia a ľudia prichádzajú o prácu, podnikatelia krachujú. A to ešte ani nie je zima… 

Už teraz máme problém so životnými nákladmi. Zima sa blíži, ceny plynu a elektriny vyženú zrejme vykurovanie cenovo do závratných výšok a vláda absolútne nerieši zodpovedne kompenzácie zvýšených životných nákladov občanom. Kým domčekári majú piecky a drevo nachystané i na dve zimy, mnohí aj solárne pridávne zariadenia na výrobu elektriny, väčšina bytoviek je odkázaná na plyn. Ani tí chudobní domčekári nebudú na tom katastrofálne, pôjdu do lesa na drevo v najhoršom prípade. Horšie sú na tom ľudia v bytovkách. Niektoré majú už aj prídavné solárne zdroje, ale väčšina nie. Elektrické ohrievače nebudú riešením. Nielen pre ceny elektriny, ale pri dimenzovaní elektrických rozvodov v mnohých lokalitách sa kedysi nepočítalo s takým veľkým odberom elektriny, aký je dnes. Ak sa preťaží v bytovke sieť, tak jednoducho vypadne. Nebude teplo, ani svetlo. Riešením nebude ani povypínať kúrenie, lebo aj pomerové výpočty sú, nielen dielikové, lebo sú aj prestupy tepla. Tie ceny ľudí desivo zasiahnu zrejme pri vyúčtovaní kúrenia.

A to si naozaj neviem predstaviť, že by sa malo pristúpiť ku prídelu energií – ako by na to Slováci reagovali –

https://www.trend.sk/spravy/energie-pridel-budu-realitou-niekolko-zim-je-naivne-mysliet-to-vyriesime-tu-teraz?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=najcitanejsie&itm_area=najcitanejsie-24h&itm_position=3

 

Uvedomujem si koróziu až anómiu, ktorá v tejto spoločnosti postupuje – vnímam to aj u  seba.

Mám za  zlé voličom tejto vlády, do akých problémov nás svojou hlúposťou dostali. A aj tým, ktorí v solidárnom systéme nepracujú a iba využívajú jeho výhody, lebo robiť na iných tri dni každý týždeň mi berie priveľa času a energie. Odvádzame zdravotné a dôchodkové odvody, a pritom štát mení pravidlá na čoraz nevýhodnejšie pre poctivo pracujúcich a platiacich. Solidarita je cenná vec, ale nesmie prekročiť bod, v ktorom sa už cítime zneužívaní. Ak robíme na systém a na iných podstatne viac ako na seba a vyčerpáva nás to, tak spoločnosť jednoducho už tú čiaru znesiteľnosti prekročila. Strácame pocit, že sme všetci na jednej lodi a niečo spolu zdieľame – a to môže byť pre spoločnosť náramný problém, ak sa naruší solidarita v spoločnosti.  Ak to niektorým nedoukom pri moci nedošlo, spúšťajú niečo, čo nedokážu potom napraviť.

 

Macron vyhlásil, že nastáva koniec blahobytu, ako uvádza článok v linku

https://www.trend.sk/spravy/zimy-nesmieme-vkrocit-tym-je-vsetko-stratene-macronove-slova-nas-nesmu-odradit?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=najcitanejsie&itm_area=najcitanejsie-24h&itm_position=2

a treba otvorene povedať, že i štát si bude musieť odvyknúť od predstavy pracujúcich ako dojnej kravy a namiesto toho,aby im čoraz vic bral, robiť opatrenia, aby zamestnal dlhodobo nepracujúcich. Ak pracujúci ľudia nebudú mať dosť na úhradu potrebných životných nákladov  pre seba a svoju rodinu – a potraviny, elektrina, teplo medzi ne rozhodne patria – budú ochotní robiť viac ako tri dni každý týždeň na bujaré míňanie štátu a ľudí, ktorí nepracujú?

Nevieme veru, či z tých nezvýšených platov pri šialene sa zvyšujúcich životných nákladoch budeme skôr kúriť, jesť, živiť nezamestnaných alebo pomáhať Ukrajine.

 

Nemyslím tým teraz len Zelenského plán, ako ideme všetci obnovovať Ukrajinu, ako pripomína článok v linku

https://www.trend.sk/spravy/zelenskyj-navrhuje-mechanizmus-konfiskaciu-zmrazeneho-ruskeho-majetku

Zelenskyj pripomenul i dôležitosť povojnovej obnovy Ukrajiny. Podľa neho pôjde o najväčší ekonomický projekt súčasnosti.

No, tak to aby sme sa tešili už teraz ako by sme živorili, aby sme mohli Ukrajinu budovať. A nie až po vojne,a obnoviť zničené, ale pekne celú Ukrajinu,ako píše článok v linku

https://dennikn.sk/minuta/tema/8396/volby-na-ukrajine

Ukrajinský prezident  Zelenskyj požiadal o medzinárodnú pomoc s povojnovou obnovou Ukrajiny. „Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný,“ vyhlásil.

Dodal, že tento plán si vyžaduje „veľké investície, nové technológie a inštitúcie a v neposlednom rade reformy“.

Toľká skromnosť. Naozaj nadobúdam dojem, že typické ukrajinské slovo je „dajte nám, dajte nám“. No a to som ešte nespomenula, že i vykurovanie Ukrajiny by sme mali teraz na zimu finančne zastrešiť – ako inak.

 

Čítate dobre, Ukrajina najnovšie očakáva, že jej zaplatíme  4 miliardy ton plynu na túto zimu. 

Aby mohli v zime kúriť. Namiesto toho, aby svojich občanov, ktorí sa povaľujú ako utečenci presunula Ukrajina pracovať do tej časti krajiny kde vojna nie je – a tá je skutočne rozsiahla, možno v nej ďalej organizovať výrobu v továrňach a život spoločnosti – a zaistila si tak peniaze na chod krajiny, len naťahujú ruky a žiadajú. Lebo – ako podotkol v článku v linku šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko –

https://nocomment.sk/2022/08/29/ukrajina-sa-chysta-na-najchladnejsiu-zimu-za-desatrocia/?fbclid=IwAR3KGosE0DS8gcFt6f5KkcBI-Ct0_M0F5oiTAebNxz6pSWT8lROwY8UGNEA

Ukrajinci pravdepodobne zažijú najchladnejšiu zimu za desaťročia. Dodal, že budovy budú vykurovať na 17 až 18 stupňov Celzia, čiže o zhruba štyri stupne menej ako zvyčajne. Vykurovacia sezóna sa začne neskôr a skončí sa skôr. Ukrajine sa takúto vykurovaciu sezónu podarí zabezpečiť, ak od zahraničných spojencov dostane nevyhnutné fondy na dovoz 4 miliárd kubických metrov plynu a ak nenastanú nijaké neočakávané udalosti, napríklad zničenie plynárenskej infraštruktúry ruskými ozbrojenými silami alebo ďalšie zníženie ruských dodávok plynu do Európy.

Viete si predstaviť, že by sme sa v tejto našej zúfalej situácii skladali Ukrajine ešte i na plyn? Na 4 miliardy kubických metrov plynu?!

 

Nie, naozaj neviem nič slušné k tomuto povedať. Ach, hej, viem –  ja osobne som za to, aby sme šli cestou ako Maďari a Bulhari, a platením za plyn v rubľoch zaistili pre nás lacný ruský plyn.

 

 

 

Elena

 

K diskusii  palenque  Úprimne ma teší, ak je pravdou Vaše tvrdenie, lebo to dozaista znamená, že si na svoje vykurovanie  zarobia vlastnou poctivou prácou a nie zasa raz od nás dostať niečo zadarmo

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850541x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie