Založ si blog

Raz 5. – Sú medvede hlavným problémom Slovenska?

Ach, musím vám dnes povedať pravdu, milí čitatelia blogu – nepokladám práve medvede za zvieratá, ktoré sú hlavným problémom Slovenska.

A pritom, ak ste sledovali večerné správy, viete že cez internet sa v súčasnosti kupuje najviac sprej proti medveďom. Až niekoľko sto percent vzrástol dopyt po ňom. Slováci zjavne vyrazili do hôr – medvede, traste sa. Hoci – úprimne – chcela by som vidieť toho borca, ktorý v situácii útoku medveďa začne loviť v ruksaku spray a potom naštvávať už beztak rozzúreného medveďa tým, že na neho ten spray bude z dostatočnej blízkosti a dostatočne presne striekať.

Myslím že by to s tým použitím spreja proti medveďom v prípade, že by vás medveď niekde v lese skutočne napadol, dopadlo podobne, ako keď si človek neznalý streľby kúpi zbraň na svoju ochranu pred zlodejmi. Pravdepodobnosť  že zraní seba či zastrelí niekoho nevinného je o dosť vyššia ako tá, že by trafil v prípade potreby toho lupiča. Upozorňuje na to v jednej svojej knihe Gavin De Becker, popredný odborník na fenomén násilia a jeho riziká, ktorý sa zaoberal ochranou VIP osôb. Pripomína tiež, mimochodom, že ak sa človek vyhýba búrke zo strachu  o život, urobí lepšie ak prestane fajčiť, lebo pravdepodobnosť úmrtia na následky fajčenia je o dosť vyššia ako pravdepodobnosť zásahu bleskom.

Viete, keď tak sledujem chod udalostí na Slovensku vo vzťahu ku tým medveďom, myslím že nám čosi uniklo.

A tak o tom v dnešnom blogu pár slov poviem.

 

Vyzeralo to, že občanov Slovenska netrápi nič iné ako medvede.

Iste, sú oblasti, v ktorých sú stretnutia s nimi častejšie a niekedy končia tie stretnutia s medveďom zle. Úprimne súcitím s rodinou, ktorej po stretnutí s medveďom zahynul otec, či s tými, ktorých medveď v lese napadol a prežili s ranami – uvedomujem si, že je to pre nich celoživotná trauma. Môžem poľutovať i tých, ktorým prekáža, ak si medveď prilezie nazbierať do ich záhrady na strom ovocie a spôsobí im tým škodu a obavu.

Na druhej strane ale i medvede majú právo tu žiť. Chcú žiť v lesoch, no čoraz častejšie ich vídame v dedinách i mestách dokonca.  Vídame aj inú lesnú zver – sama som líšku vo Zvolene v skorom ráne videla pred tromi rokmi pochodovať. Aj diviaky – tie tam pobiehajú už pár rokov, aj na youtube ich viacerí v priebehu času ponatáčali.

Preto si myslím, že by sme mali uvažovať o medveďoch v širšom rámci a položiť si otázku, prečo zvieratá prichádzajú čoraz častejšie do obývaných oblastí.

Chcú byť bližšie ľuďom, lebo nás majú rady? Sotva, však – netvária sa o nič šťastnejšie ako vy. keď sa s nimi stretnete.

Alebo je im pohodlné žiť z odpadkov? Podľa mňa aj naši bezdomovci a iní spoluobčania vyberajúci kontanery by nezháňali odpadky, keby mali dostatok potravín a peňazí. S tou potravou v lese je to zrejme čoraz horšie. Spoluobčania chodia s vedrami čučoriedok a brusníc, ponúkajú ich na predaj. To, čo sa v lese urodí, tak nezostáva zverine. Neviem ani, či niekdajšie rozľahlé čučoriedkoviská a malinoviská existujú v takej miere, ako kedysi. Dosť o tom pochybujem, lebo i tu kedysi boli a už nie sú svahy s malinovými kríkmi. Tak neviem, či by toto bol hlavný dôvod, lebo medvede boli plaché zvieratá.

Alebo sa narušili civilizáciou bezpečné miesta, kde žili? Turisti sa vláčia kde-kade, ujúkajúc na lesy doďaleka. Všade sa čosi buduje – trieska a píli sa od skorého rána do večera. Vidím to aj na Prednej Hore, ktorá kedysi bola oázou ticha a prírody, no teraz ju označiť za ticho hôr môže akurát tak Bratislavák.

 

Že medvede nie sú premnožené, tvrdí článok v linku

https://dennikn.sk/2981133/slovenske-medvede-nie-su-premnozene-zistila-analyza-vzoriek-dna-za-incidentmi-treba-hladat-nieco-ine/

Generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska podotkol, že hoci k výrazným zmenám početnosti medveďov nedochádza, úlohu zohrávajú aj iné faktory. „To, čo sa výrazne zmenilo, nie je počet medveďov, ale ich správanie. Nezabezpečené kontajnery, vnadiská, pestovanie kukurice v podhorských oblastiach, či urbanizácia prírodného prostredia zapríčinili, že sa medvede zdržujú v čoraz tesnejšej blízkosti ľudských obydlí a strácajú plachosť,“ konštatoval Karaska s tým, že všetky tieto faktory zvyšujú riziko stretu človeka s najväčšou slovenskou šelmou.

Na druhej strane iné zdroje tvrdia, že ten výskum ich počtu nebol presný, a údaje nie sú pravdivé. Tak si vyberte.

 

Tak či onak, medvede podľa mňa určite nie sú najproblémovejším zvieraťom Slovenska – oveľa viac ťažkostí máme kvôli hojne zastúpeným somárom, tým dvojnohým…

 

 

Elena

 

P.S.: Tie protimedvedie spreje si riadne zaistite a odložte, aby ich nebodaj nevzali deti do školy. Skutočne čakám, kedy sa kde s takto hystericky nakupovanými kopami sprejov stane nejaký problém.

Takže tak 8. – Spoločná zodpovednosť – spoločná basa. . .

19.04.2024

Opakované testovanie národa sa označovalo ako Spoločná zodpovednosť. Veru, to vydarené podujatie Matoviča a jeho inšpirátora Pavelku, ktorý sa vydával za epidemiológa – skôr by sme ho mohli označiť ako Zločin storočia, veď šlo o trestný čin, realizovaný vládou na vlastnom národe s verejne prezentovaným hrubým nátlakom, ktorému boli ľudia vystavení pod [...]

Takže tak 7. – Bude Dolinková klinec do truhly vláde?

19.04.2024

Dolinková zavádza platby u lekára – vraj „len 5 eur“. Ibaže zakaždým, a u každého lekára – takže ak potrebujete u špecialistu predpísanie liekov či pravidelnú kontrolu, a máte takých špecialistov troch a raz zájdete k všeobecnému lekárovi, chronicky chorému pacientovi urve tento nápad hneď 20 eur navyše z rozpočtu mesačne. Iste, „iba [...]

Cesta duše 10. – Ťažké časy. . .

18.04.2024

Čaro rozprávok je v ich pravdivosti. Vypovedajú o živote tak veľa… Veru, spomínate si kde začína rozprávka? Za siedmymi horami a siedmymi dolami, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Tam, hodne ďaleko, kde je všetko naopak než ako by malo byť, práve tam sa začína rozprávkový príbeh. Musíte skrátka prejsť ťažkými časmi, a všetko v živote sa vám musí prevrátiť. [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,851
Celková čítanosť: 8987938x
Priemerná čítanosť článkov: 3153x

Kategórie