Založ si blog

Slovááá 10. – Hranice morálky. . .

Vo včerajšom nadráne som videla rozlúčkový list strelca, ktorý zverejnili médiá – a zauvažovala som, či ozaj by médiá mali zverejňovať rozlúčkové listy kohokoľvek. Ako mohol uniknúť taký list na verejnosť? Skutočne by mal generálny prokurátor preveriť, ako mohol tento list uniknúť z vyšetrovacieho spisu na verejnosť.  Prezradím vám – nečítala som ten list – v bežnom živote sa na rozdiel od  blogu – zameriavam na úlomky dobra. Nezdá sa mi to ale morálne, zverejňovať takýto list po smrti človeka. Aj praktický aspekt to má –  to disociatívne strelecké „proč jít sám, když mužeš udělat svět lepším“ je riziko poskytovať ako odkaz možným nasledovateľom. Mimochodom, presne to strelec chcel – rátal s jeho zverejnením – písal list neemotívne, tlačenými písmenkami, ďalšie posolstvo – povedal iba to, čo chcel.

Hlboký súcit cítim s rodičmi obetí, lebo prišli o život ich deti, ktoré nerobili nič zlé, len jednoducho kráčali svojou cestou životom. Tam niet čo dodať. No na rozdiel od mnohých súcitím i s rodičmi toho strelca. Nechať ísť svoje dieťa v ústrety smrti či vystaviť ho desaťročiam v base, to je hrozná ľudská dilema. Je mi ľúto sestry toho strelca, 12-ročné dieťa by nemalo byť vystavené takejto životnej skúsenosti.

Nakoniec sa ozval otec strelca, neverí že jeho syn ten útok spáchal. Lebo sa tešil na stužkovú, plánoval si veci do života

https://www1.pluska.sk/krimi/prehovoril-otec-strelca-juraja-19-zamockej-moj-syn-to-neurobil-je-to-zneuzita-obet?utm_source=fbINTERN&utm_medium=p1d&utm_campaign=fanpageP1d&fbclid=IwAR2qSlDqfAvUd6OVQLsTMYV9HHuxhS8OBg4Ddoby5CS0JVz0tuLLsj8zsdA

Diskutéri pod článkom spustili spŕšku obvinení z klamstva otca.

Objavil sa i článok s názorom psychológa, že otec si popiera realitu, lebo ju nedokáže uniesť

https://www.cas.sk/clanok/2729369/na-rozhovor-otca-mladeho-vraha-a-kotlebu-sa-pozrel-psycholog-toto-vsetko-v-nom-videl/4/

 

Ja verím tomu otcovi, že jeho syn sa tak nenápadne správal. Že sa naozaj tešil  na stužkovú a mal kopec plánov. A že to nepredstieral. Šialení strelci sú pred činom disociovaní, a dokážu tým pomýliť aj odborníka. Rozumiem tej dôveryhodnosti jeho slov a činov – nie je to vedomé klamanie, naozaj veria obom stranám aj oni sami, preto je tam tá presvedčivosť. Je to nelogické, celý ten disociatívny proces, ale nad tým oni neuvažujú. Na jednej strane bolo jasné, že páchateľ plánoval smrť a robil kroky, na druhej strane stále uvažoval alternatívne.

Disociácia je zvláštny fenomén, porozumela som jej, lebo som ju sama zažila po smrti syna – na jednej strane som zodpovedne robila, boĺa som živiteľ rodiny s tromi študujúcimi dcérami a po smrti syna som si nemohla dovoliť ani jediný deň PN, musela som splácať pôžičku za pohreb syna, náklady na štúdium dievčatám a náklady na živobytie rodiny, no na druhej strane som túžila zomrieť, každým jedným nadýchnutím, a predstavovala som si, ako bude musieť lekárka, ktorá zavinila smrť môjho dieťaťa, pozerať na moju striekajúcu krv.

A keď som šla domov zo súdu po rozsudku, ktorý potvrdil vinu nemocnice a povinnosť zaplatiť odškodnenie, nemyslela som  úľavou na ten rozsudok. Ale so zúfalstvom na správanie právnika nemocnice, ktorý tesne pred rozsudkom požiadal, aby sme zdokladovali, že ten mŕtvy chlapec bol náš syn. Po rokoch sporu. Mala som na to hodinu – a keďže syn sa nenarodil v Revúcej, bolo potrebné rodný list cez matriku vyžiadať, lebo doniesť ho z domu by som nedokázala ani autom za ten čas. Bolo by to odsunulo rozsudok zasa o nejaký polrok. Vďaka pomoci dobrých ľudí sa mi to podarilo. Cestou zo súdu som nemyslela na víťazný rozsudok, ale na tú právnikovu špinavosť a takmer som vkročila pod prichádzajúce auto, hoci na zastávke ma čakalo dieťa, aby sme šli spolu domov. Viem presne, že to bol pocit silnej bolesti aká je táto spoločnosť morálne špinavá keď dovolí takto týrať páchateľom obete, čo som cítila. Zastavila ma vtedy iba náhoda, zakrákanie vrany, precitla som a zastala.

I dnes je vo mne pocit krivdy, že táto spoločnosť odpojila moje dieťa od prístrojov na druhý deň napriek mojim prosbám,a nedala mu ani pár dní času, či sa ešte niečo nezlepší.  Keby natáčali film Bojovali za vlasť –  so mnou tento štát rátať nemusí, nič preň dobrovoľne neurobím.

Disociácia je normálna reakcia človeka na nenormálnu situáciu.

Verím, že u strelca sa na jednej strane prehlbovalo zúfalstvo, pocit izolácie a neprijatia, na druhej strane našiel partiu a uplatnenie, len sa musel meniť. Nikto nechce byť vyvrheľom, aj on si pretvoril ten desivý čin na poslanie zo svojho pohľadu.  Nijako jeho čin neospravedlňujem, len vysvetľujem.

A už tu máme i ďalší prípad – žiaka so sekerou, len náhod umožnila zachrániť životy detí a učiteľov pred tragédiou.

 

V dnešnom blogu uvažujem o druhej strane mince – o morálke v spoločnosti.

Lebo spoločnosť má dve možné cesty.

Môže čestne, zodpovedne, spravodlivo konať voči všetkým svojim členom, ako aj všetci jej členovia medzi sebou, poskytovať podporu  obetiam, pomáhať zmysluplne začleniť sa neprijatým a vytvárať jedno súdržné spoločenstvo. Exupery by povedal „budovať Citadelu“, aby takéto desivé činy nevznikali.

Alebo potom  na druhej strane rozširovať rady policajtov, vojakov, špehovačov sociálnych sietí, sledovačov rizík, aby takéto činy v morálne korodujúcej a  anomizujúcej sa spoločnosti zachytávala v zárodku.

 

Elena

 

K diskusii  lavida  disociácia je reakcia jedinca, neviem  či existuje ako skupinový jav.

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8872650x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie