Založ si blog

Slovááá 11. – Hovoriť spolu. . .

Základom porozumenia medzi ľuďmi je, aby hovorili spolu.

Nie aby o sebe hovorili navzájom.

Nie aby vedľa seba viedli monológ.

Nie aby po sebe pokrikovali.

Ale  aby spolu viedli dialóg – možno s rôznymi postojmi,  ale dialóg.  Aby pozorne načúvali, čo ten druhý hovorí. Aby sa snažili navzájom porozumieť jeden druhému.

Ľudia nemôžu zmysluplne žiť v jednom spoločenstve bez toho, aby spolu hovorili.

 

Niečo vám poviem – pokladám za jeden z mojich najväčších profesijných i ľudských úspechov to, že pred pár rokmi sa mi podarilo vďaka zmysluplnému dialógu zorganizovať u nás týždenné školenie o traumatizácii detí. Že k nám prišla lektorka, natoľko pracovne vyťažená, že nikam prednášať nechodievala  – odovzdávala u nás skúsenosti ľuďom rôznych profesií, aby sme vedeli spolupracovať a zmysluplne pomáhať deťom s traumou ako multidisciplinárny tím.

A potom o rok prišla na niekoľkodňové školenie opäť – s témou Súcit a súcit so sebou. Čerpám z toho poznania i dnes.

Pani Hanka. Vynikajúca odborníčka a úžasný človek.

A hej, lesbička – žije 18 rokov v usporiadanom partnerskom zväzku. V ideálnom prípade by to bola jej súkromná vec. „Ale teraz sme bolestne ďaleko od ideálneho prípadu“ – napísala dnes. Nejde len o to, že má strach o život, ale hlavne sa cíti zranená životom v tejto spoločnosti, pretože ako napísala – „moja hodnota ako človeka z LGBTI+ komunity je veľmi pochybná a môj vzťah s partnerkou (s ktorou som 18 rokov) je pre väčšinovú spoločnosť bezcenný, ak nie škodlivý… Pre nás je to ale o možnosti byť sami sebou a o obyčajnom každodennom živote. Práva, ktoré nám chýbajú, nám uberajú na jeho kvalite, dôstojnosti a bezpečí….“

 

Nevravím, že som presvedčený zástanca komunity, ktorej to celé pomenovanie  LGBTI+  ani neviem rozlúštiť. Úprimne – veľa vecí o nej neviem. Nepoznám nikoho, kto si chce vziať televízor alebo luster – o takých osobitostach čítam akurát tak v médiách. Proti rozširovaniu práv pedofilov v zmysle sexuálneho kontaktu s deťmi som zásadne.  Pri pohľade na niektoré fotky z Dúhových pochodov v médiách s takmer neodetými  či len akýmisi páskami potiahnutými a výrazne zmaľovanými osobami cítim zdesenie. Ale je pravdou, že v mojom okolí takých nepoznám, a homosexuálne orientovaní ľudia v okruhu mojich známych chodia oblečení normálne a žijú bežný usporiadaný život.

A tiež je pravdou, že si uvedomujem cennosť a dôležitosť vzájomného dialógu. Žiadna nátlaková akcia z jednej alebo druhej strany nič nevyrieši. Hlasy podaktorých politikov víriace emócie v ľuďoch v beztak silne emotívnej situácii nepokladám za prínos pre nikoho z nás.

Jedno máme všetci spoločné – každý z nás pozná bolesť zo straty. Myslím, že posledné čo potrebujeme, je pribúdanie nevinných obetí kvôli nenávisti či hnevu. Tí traja mŕtvi by nám všetkým mali byť varovaním, že toto nie je cesta. Tri nešťastné rodiny po streľbe v Bratislave zostali, trpiace celoživotnou stratou blízkych.

 

Spoločné máme ešte jedno – všetci tu chceme žiť svoj  každodenný život v bezpečí a pokoji. Nijako nevylepší situáciu, ak budeme nadávať homosexuálnym partnerom, že sa v reštaurácii pobozkajú. Ale rovnako ani to nebude v poriadku, ak členovia LGBTI+ komunity pôjdu ulicami s nadávkami voči ľuďom s rozdielnym názorom.

To, čo všetci potrebujeme, je začať hovoriť spolu. Slušne a so vzájomnou úctou.

Nie  o tom, čo je správne alebo nesprávne z nášho pohľadu, ale o nás samých. Ako sa cítime. Čo nás zraňuje v tej situácii, z čoho máme strach.

Pokladám za dôležité, aby sme spolu viedli dialóg – možno s rôznymi postojmi,  ale dialóg.

Aby sme pozorne načúvali, čo ten druhý hovorí.

Aby sme sa snažili navzájom porozumieť jeden druhému, aj keď sa v názoroch nezhodneme.

 

Len tak raz k nejakému zmysluplnému spoločnému riešeniu situácie prídeme.

 

 

Elena

 

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965701x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie