Založ si blog

Čas pravdy 6. – Pyromagori. . .

Končia pre mňa dneškom sviatky, silvestrovanie ako sviatok neuznávam.

Cítim sa zle nielen keď musím znášať strieľanie kadečoho pár dní pred a pár dní po „vítaní nového roka“- ale i pri správach o utrpení zvierat, ktoré kadejakí pyromagori pripravili o život či zdravie. V meste je človek vystavený vystrájaniu „oslavovačov“, sú tam kopy ožranov – nerozumiem ale tomu, načo sa privalia takí ľudia  „oslavovať“ aj k nám do ticha hôr. Lebo práve oni tu ticho ničia.

Napísala som v priebehu pár rokov k tomu už niekoľko ostrých blogov. Pred chvíľou som podpísala aj petíciu za úplný zákaz petárd a delobuchov, pretože si vycapili petíciu aj predajcovia pyrotechniky – obchodníci so smrťou ich tvrdo nazvem.

Nerozumiem, čo si tí ľudia nenájdu nejakú slušnú prácu a neprestanú otravovať všetkých s ich „právom predávať pyrotechniku“. Stavať si biznis na nešťastí iných to je skutočne vec nie hodná obdivu a chvály. tie ich pyrotechniky majú každoročne na svedomí mnoho nevinných zvieracích životov – nielen psov a mačiek, dokonca aj minulý rok primitívi pálili pyrotechniku i v TANAPE.

 

A pozrite, ešte ani Silvester nie je, a už ožrani v Tatrách vystrájajú  –  pyrotechnika je skutočne to posledné, čo by mali dostať do rúk, o čom svedčí i tento príbeh – ožratý „turista“ v Tatrách polial Betlehem vínom

https://www.dnes24.sk/smutny-a-zdeseny-chatar-ktory-ozraty-idiot-polial-vinom-betlehem-foto-427159?fbclid=IwAR022Lg7yB7feSxCFEdQ6JIvudMPY4UliStcnUDeQEoIGE1qKkEZpEaUx5U

Mal by dotyčný dostať doživotný zákaz vstupu do Tatier, povinné protialkoholické liečenie, ktoré by si hradil sám a všetky médiá by mali priniesť jeho fotografiu. Pokladám za chybu, ak sa tvárime, že to spáchal „niekto“ – lebo tak zodpovednosť ten ožran neprevezme. Predsa namol ožratý sa tam dotyčný nevyštveral, takže pil i na chate a chatár musí vedieť, kto bol páchateľ.  Je jedno, či bol Slovák alebo inostranec, médiá by mali dať konkrétne údaje o ňom. Nech vedia jeho príbuzní a známi, aj zamestnávateľ, akého primitíva majú vo svojej blízkosti. Ja osobne si myslím, že ak človek dostane dobrú výchovu a má rozvinuté svedomie, tak takúto vec neurobí – je to skrátka aj vizitka svojej rodiny, tento páchateľ.

 

A kým niektorí začnete vykladať, ako nikde na svete nemajú zákaz pyrotechniky – tak poviem otvorene, že zavádzate vedome, alebo nemáte prehľad. Sú krajiny, kde pyrotechniku predávať a používať zakázali – napríklad Kalifornia, a všetci sú s tým uzrozumení. Rovnako celoštátny zákaz platí už i v Nemecku, a všetci ho chápu a rešpektujú

https://www.webnoviny.sk/uz-viac-ako-42-tisic-ludi-podpisalo-vyzvu-na-zakaz-predaja-zabavnej-pyrotechniky/

Ako článok v linku píše,  medzi hlavné negatívne dôsledky patrí poškodzovanie zdravia a ohrozenie života starších detí, citlivých ľudí, mentálne postihnutých ľudí a autistov. Poškodzuje a ohrozuje aj život zvierat, ktorým pyrotechnika spôsobuje stres, v dôsledku ktorého sa zviera môže zraniť alebo uhynúť a taktiež poškodzuje prírodu, jej biodiverzitu a majetok.

A to ani nespomínam Holandsko, tam i za petardy, ak vás s nimi chytia po druhý raz idete posedieť – nie do baru, pravdaže, ale do basy.

 

V blogoch som spomínala skutočne kadečo, čo u nás vystrojili pyromagori – napríklad ako nejaký z nich v roku 2018 vypálil ohňostroj do rodiny s tromi malými deťmi na Silvestra okolo siedmej večer v Levoči, a len vďaka tomu, že sa matka hodila na deti a ochránila ich vlastným telom, sme nečítali o mŕtvych deťoch.

Ako som napísala v jednom z tých blogov – tento štát síce na 4 hodiny silvestrovské ohňostroje povoľuje, ale nijako neoslobodzuje od zodpovednosti za spôsobenú škodu. Takže platí Občiansky zákonník, a pyromagorov môžete za nimi zavinené škody žalovať či podať trestné oznámenie za spôsobenú škodu. 

Je smiešne, že podaktoré sa hrajú na dámy – vyčančajú a vymaľujú sa silvestrovsky ako na súťaž kraslíc – a potom ožraté jačia a škrečia na lesy pri „zábave“ s pyrotechnikou. Skutočne „dámy“ na úrovni.

Je tragikomické, že niektoré mestá u nás i teraz sa nedokážu zrieknuť silvestrovského cirkusu – šetria radšej na osvetlení  v bežných dňoch, veď po ľade sa v tme do práce či z práce trepú len tí sprostí, ktorí v tomto štáte pracujú.

A je smutné, že niektorí Slováci sa nedokážu držať ani len týždeň toho, čo vykladajú sami – na Vianoce melú o ľudskosti, a ohľaduplnosti dôležitej po celý rok, a o 5 dní nato bezohľadne pália pyrotechniku  a ožratí revú, nech tí ostatní i pokapú, hlavne že oni majú riadnu žúrku.

Krucinál, ľudia, za čo stoja tie vaše vianočné reči

 

Namiesto pyrotechniky by ste za tie peniaze mohli nakúpiť krmivo a lieky pre útulky zvierat. Alebo trebárs zaplatiť koláče alebo ovocie, a nechať ich doručiť ich do nejakého domova dôchodcov, na oddelenia s chorými deťmi, či pre útulky pre bezdomovcov –  lebo keksík či cukríky by ich potešili. Kopu dobra by ste mohli spraviť k tomu novému roku a osláviť ho tak dôstojne a zmysluplne, namiesto toho sa ožierate a znepríjemňujete iným život pyrotechnikou.

No a potom si dajte zopár novoročných predsavzatí, akými to budete láskavými a ohľaduplnými ľuďmi. Veď pokojne kecajte, tie vaše reči budú presne také dôveryhodné, ako tie vianočné…

 

Elena

 

 

P. S.: A k Betlehemu v Tatrách – ožratí Slováci to boli…

Páchateľovi k prichádzajúcemu roku prajem, aby radšej nikdy nemal deti. Taký ako on nám úplne stačí v jednej verzii.

 

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7738114x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie