Založ si blog

Cesta (ne)spravodlivosti 10. – Je to aj naša vláda?

Čo sa týka zvyšovania cien elektriny, ako som opakovane upozornila v blogu – príčinou nie je žiadny útok Ruska na Ukrajinu, ale skutočnosť, že na návrh MH SR v apríli 2022 schválili v NR SR čiastočnú dereguláciu cien i pre koncových odberateľov.

Takže nech vám Sulík a company povedia pravdu. Vedeli dobre, čo navrhujú a schvaľujú –  nech sa teraz žiadny z poslancov netvári ako spiaca víla Amálka, ktorá sa preberá zo spánku a vôbec, ale vôbec nič netuší o tom, čo sa deje

https://www.energie-portal.sk/dokument/zakon-o-energetike-2022-108146.asp

reforma legislatívy má priniesť nových účastníkov trhu, nové povinnosti pre SEPS a distribučky, ale aj legislatívnu úpravu akumulácie či dereguláciu maloobchodných cien energií.

Dlho očakávaná novela zákona o energetike, ktorú rezort hospodárstva pôvodne plánoval predložiť už v júni tohto roka, je na svete. Novela má do slovenskej legislatívy predovšetkým transponovať balíček opatrení Európskej komisie a okrem zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike sa dotkne aj ďalších zákonov.

Ako uvádza aj článok v linku

https://www.energie-portal.sk/Dokument/zakon-o-energetike-caka-velka-novela-pozrite-si-co-navrhuje-ministerstvo-107520.aspx

Reforma legislatívy má priniesť nových účastníkov trhu, nové povinnosti pre SEPS a distribučky, ale aj legislatívnu úpravu akumulácie či dereguláciu maloobchodných cien energií.

 

Veď hej, ono sa to špinám v europarlamente ľahko dirigujú opatrenia  a „smernice“,  s ich superluxusnými platmi a všemožnými výhodami, ktoré vyciciavajú z daní občanov

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=509947

V špecifických prípadoch bola využitá možnosť voľby alebo národná právna úprava je čiastočne nad rámec smernice (EÚ) 2019/944 s cieľom posilnenia ochrany spotrebiteľa (aj v súvislosti s inými požiadavkami smernice napr. na postupné upustenie od ochrany zraniteľných odberateľov prostredníctvom štátnych zásahov v oblasti stanovovania cien dodávky elektriny t. j. prostredníctvom cenovej regulácie dodávky). 

 

Takže pozrime sa, kto z poslancov bez morálnych zábran dvíhal ruky za deregulovanie cien pre občanov. Pozrite sa dobre, aby ste si podaktorí mohli tie svoje sprosté ruky odťať, ak ste ich volili.

Za
Andrejuvová, Anna Baránik, Alojz Benčík, Ján Bittó Cigániková, Jana
Borguľa, Martin Brisudová, Martina Cmorej, Peter Čekovský, Kristián
Dobeš, Peter Drábiková, Lucia Drdul, Dominik Fecko, Martin
Foltin, Roman Goga, Ľudovít Grendel, Gábor Gyimesi, György
Hajšelová, Petra Halák, Róbert Halgašová, Jarmila Hatráková, Katarína
Hattas, Marek Hlinka, Jozef Horváthová, Eva Hudecová, Eva
Hus, Igor Kanuščák, Jozef Karahuta, Jaroslav Kašper, Igor
Kavecká, Monika Kazda, Radovan Kerekréti, Ján Kollár, Boris
Kollár, Miroslav Kozarec, Sebastián Kozelová, Monika Krajčí, Marek
Krajčír, Ľuboš Kremský, Peter Krištúfková, Petra Krošlák, Ján
Krúpa, Juraj Kučera, Karol Kuriak, Milan Kyselica, Lukáš
Laurenčík, Milan Lehotský, Tomáš Liba, Peter Linhart, Patrick
Luciak, Michal Lukáč, Jozef Majorová Garstková, Jana Marcinčin, Radovan
Marcinková, Vladimíra Mičovský, Ján Mierna, Anna Mihalik, Marcel
Nemec, Richard Osuský, Peter Pčolinská, Adriana Pčolinský, Peter
Péter, Monika Pivková, Alexandra Pleštinská, Zita Pollák, Peter
Potocký, Milan Pročko, Jozef Remiášová, Anna Sloboda, Radovan
Stančík, Andrej Svrček, Miloš Szőllős, Ján Šefčík, Marek
Šeliga, Juraj Šíbl, Jaromír Šipoš, Michal Šofranko, Mária
Šudík, Tomáš Šuteková, Miriam Tabák, Romana Tóth, Vojtech
Valášek, Tomáš Vaľová, Jana Vaňová, Jarmila Vašečka, Richard
Vetrák, Milan Viskupič, Marián Vons, Peter Záborská, Anna
Zajačik, Vladimír Zemanová, Anna Žitňanská, Jana
Proti
Kotleba, Marek Krupa, Peter Medvecký, Andrej Mizík, Stanislav
Schlosár, Rastislav Sulanová, Magdaléna
Zdržali sa
Blaha, Ľuboš Blanár, Juraj Blcháč, Ján Čepček, Martin
Ďurica, Ondrej Faič, Vladimír Ferenčák, Ján Galis, Dušan
Habánik, Jozef Hambálek, Augustín Jarjabek, Dušan Kamenický, Ladislav
Kéry, Marián Kočiš, Eduard Kondrót, Maroš Kubánek, Stanislav
Kuffa, Filip Kuffa, Štefan Laššáková, Ľubica Mazurek, Milan
Muňko, Dušan Nemky, Martin Podmanický, Ján Richter, Ján
Saková, Denisa Stredák, Anton Susko, Boris Šimko, Jozef
Šuca, Peter Šutaj Eštok, Matúš Takáč, Richard Taraba, Tomáš
Tomáš, Erik Urban, Miroslav Valocký, Jozef Vážny, Ľubomír
Vorobelová, Slavěna Zahorčák, Viliam Žiga, Peter
Neprítomní
Baláž, Vladimír Baška, Jaroslav Beluský, Martin Fico, Robert
Kmec, Peter Ledecký, Vladimír Ňarjaš, Erik Pellegrini, Peter
Puci, Róbert Raši, Richard Saloň, Marián Suja, Miroslav
Šebová, Zuzana Žiak, Miroslav

 

Navyše, napriek skutočnosti, že u nás je dostatok elektriny lacno vyrábanej, elektrárne popredali elektrinu do konca roku 2025 údajne už kadejakým kšeftárom do zahraničia. Je čas ich pomenovať, a povedať národu, KTO si nabaľuje vrecká na našom živorení. 

Podľa mňa taká situácia vypredania v krajine vyrábanej elektriny znamená verejné ohrozenie,  a mal by v tomto štáte byť niekto, kto je dobre platený z našich daní  a kto by mal riadne a včas robiť opatrenia, ktorými by predišiel výpredaju elektriny z krajiny. Ten človek je nepochybne zodpovedný za to, že nekonal riadne a včas pre nápravu stavu. Je potrebné ho začať stíhať, nakoľko mnohých občanov Slovenska svojim konaním vystavil stavu núdze, ohrozil týmto svojim nekonaním z titulu svojej funkcie aj ekonomiku Slovenska. 

A čo na to dodať? Viete čo sa robilo s kšeftármi v časoch 2. svetovej vojny, však? Nemali by na to kšeftári zabúdať – lebo kšeftovanie na úkor živorenia a tragédií ľudí, či na úkor krachovania našej ekonomiky tu trpieť nemôžeme. A bude potrebné ich náležite odsúdiť a potrestať. Skutočne čakám, že tu vzniknú nejaké ľudové tribunály, lebo čakať desať či dvadsať rokov, kým nejaký sudca „doštuduje prípad“, aby rozhodol, na to zrejme ľudia budú veľmi skoro priveľmi nahnevaní.

Kým na začiatku rečí o zvyšovaní cien elektriny vláda vykladala o prípadnom znárodnení, teraz čuší. Pritom málokto je natoľko padnutý na hlavu, aby sa vytešoval, že nám „lacnú“ elektrinu ide vláda dotovať. Lebo po prvé všetko je tu platené z našich daní a odvodov, neskladá sa nám na „lacnú elektrinu“ Heger s Čaputovou zo svojich platov. Takže to ideme dotovať my – na úkor niečohoi iného v našej životnej úrovni. A po druhé, dotovanie je len dočasné, a my tu budeme mať ceny rovnaké, ak nie aj vyššie, ako občania krajín, kde je platová proveň neporovnateľne vyššia. Podobne je to i s cenami potravín, ktoré tu máme v mizernejšej kvalite, ale s vyššími cenami ako v podaktorých krajinách EÚ. Polože si otázku, ako budete živoriť potom, lebo podľa vyššie spomenutej smernice EU je zjavné, že jej snahou je zrušiť u nás ochranu občanov pred drahou elektrinou.

 

Takže nech sa nám vláda verejne vyjadrí – je alebo nie je ochotná konať pre prospech občanov a krajiny, a bezodkladne ZNÁRODNIŤ elektrinu, ktorú elektrárne popredali kšeftárom? 

 

No a otvorene a verejne sa pýtam, či je táto vláda pre všetkých občanov.

Či je toto aj naša vláda – tých občanov Slovenska, ktorí žijú v bytovkách s vlastnou kotolňou

https://spravy.rtvs.sk/2023/01/nove-zalohove-platby-zaskocili-viacerych-obyvatelov-bytoviek-s-vlastnymi-kotolnami/

Ako informoval ÚRSO minulý týždeň vo štvrtok, maximálne regulované ceny tepla pre všetkých odberateľov v systémoch CZT vzrastú tento rok v priemere o 112 percent. Dôvodom je nárast trhových cien elektriny a palív potrebných na výrobu tepla. Osobitné postavenie majú práve odberatelia v bytových objektoch, ktorým sa na základe mimoriadnych opatrení vlády skutočne uplatňované ceny za dodávku tepla zvýšia maximálne o 20 eur za MWh.

Je potrebné otvorene a verejne povedať ľuďom, že pomocnú ruku ohľadne energií táto vláda nepodala všetkým. A že sú domácnosti, ktoré by mali platiť zvrátené vysoké ceny  a doplácať na čiusi chúťku „nekupovať plyn od Rusov“.

Podľa nariadenia vlády bude na cenu tepla cenový strop. V praxi to znamená, že domácnostiam, ktoré sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom, stúpne účet maximálne o 20 eur za MWh. Opatrenie sa však týka vyslovene bytoviek, napojených na diaľkové vykurovanie.

Požiadala som o vyjadrenie vo veci Ministerstvo hospodárstva SR písomne, takže čakám na odpoveď.

Ľudia žijúci v bytovkách s vlastnou kotolňou preto budú musieť platiť reálne ceny. Ako k tomu prídeme my, ktorí žijeme v bytovkách s vlastnou kotoľňou – nás táto vláda nemusí chrániť?

Nie sme občania Slovenska? NIe je to naša vláda? Sme pre ňu všetci rovnakí občania a má snahu všetkým pomáhať rovnako, alebo sa o nás nestačí postarať popri jej starostlivosti o Ukrajinu a Ukrajincov a „chudobné nepracujúce spoločenstvá“?

Takže nech sa nám vláda SR verejne vyjadrí aj k tejto veci definitívne – je alebo nie je ochotná pomáhať i nám, ktorí žijeme v bytovkách s vlastnou kotolňou? 

 

Ak nie sme  všetci rovnako dôležití pre túto vládu a nemieni nám, občanom žijúcim v bytovkách s vlastnou kotolňou, pomôcť rovnako ako ostatným občanom, potom zjednoťme sily, aby sme neživorili s obrovskými nákladmi za predražený skvapalnený plyn a rozkradnutú elektriku.

 

Elena

 

K diskusii  moj.pokus  ak máme možnosť výberu, jedna možnosť je dodávka energií zaistených vládou a tá druhá, že máme ako skupina občanov osloviť Putina, alebo ako tomu rozumieť?

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428131x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie