Založ si blog

Ticho a nahlas 6. – O Svrčinovci. . . .

Zaujímavý príbeh o spravodlivosti na slovenský spôsob prebehol médiami.

Aj v Pravde sa pred dvomi dňami objavil

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/660425-svrcinovskych-osadnikov-v-cadci-nechcu-starostka-je-z-toho-znechutena/

Obyvateľov zo Svrčinovca idú presťahovať z pôvodnej lokality, lebo tadiaľ povedie ekoviadukt.

 

Nejdem sa zoširoka vyjadrovať k tomu, že prečo sťahujú tých ľudí socializovaných, skvelo spolupracujúcich s obcou a zvyknutých vo svojom životnom prostredí, do úplne iných obcí – azda pôvodná obec nemá voľné domčeky? Integrovať hŕby ľudí v novom prostredí je nepochybne náročnejšie, nehovoriac o zaradení detí do školského kolektívu a podobne. Vážne nemá dedina žiadny dom na predaj, a ani im nedokázala za 400 000 eur postaviť nový dom priamo tam?

To, čo ma zaujalo viac – a overila som si to – je skutočnosť, že pôvodné budovy boli postavené na cudzích pozemkoch a svojvoľne, bez stavebného povolenia. Za to dostávajú ich obyvatelia náhradu v podobe 3 RODINNÝCH DOMOV ZA 400 000 €. Na toto ťažko niečo slušne dodať. Naše deti aj my sami musíme dávať veľké peniaze do drahých hypoték a úverov.

 

Navyše, zaujímavým je aj fakt, že náhradné bývanie dostávajú i tí, ktorí tam ani trvalé bydlisko nemali, vlastne teraz ani nikto presne nevie o aký počet obyvateľov tej lokality tam ide. Viete, pre mňa môže byť človek aj fialovo-zeleno prúžkovaný, neposudzujem ľudí podľa farby pleti, dokonca ani podľa vzdelania nie. Ale mám skutočne zásadné a otvorené výhrady voči tomu, aby v tomto štáte ktokoľvek iba účelovo ťažil zo solidárneho systému a nedodržoval ani elementárne zákony.

Nie je podľa mňa v poriadku, aby ktokoľvek beztrestne staval na cudzích pozemkoch neskolaudovanú stavbu a dostal za to zadarmo dom, či aby nepracoval a žil spokojne s početnou rodinou zo sociálnych dávok aj celoživotne.

Cítim sa zneužívaná solidárnym systémom, ktorý toto komukoľvek umožňuje.

 

Elena

 

K diskusii  neúspešná  jasne píšem v blogu, že som proti beztrestnému stavaniu na cudzích pozemkoch.

 

A tiež článkom verejne kladiem otázku, prečo práve pre týchto ľudí sa nakupujú domy, keď je u nás hodne ľudí, ktorí zostali bez strechy nad hlavou a bez akejkoľvek pomoci štátu v tej situácii. Lebo Európsky súd pre ľudské práva rozhodol? No tak tam dajme žalobu proti štátu v mene všetkých bezdomovcov.

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7737945x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie