Založ si blog

Antaon 8. – Lukostrelec. . .

Mladý muž sa rozhodol stať lukostrelcom najlepším na svete. vyhľadal majstra a ten mu poradil, že musí zasiahnuť Mesiac, lebo to doteraz pred ním nikto nedokázal.

A tak mladík strieľal v temnote noci na Mesiac – veľký a okrúhly, či malý tenký kosáčik. Pokúšal sa ho zasiahnuť po mnoho nocí, bez ohľadu na to, že sa mu iní smiali a hovorili, že sa pomiatol.

Napriek obrovskej snahe a dlhému času pokusov sa mu Mesiac nepodarilo zasiahnuť a tak šiel sklamaný za majstrom povedať mu, že zlyhal.

Naopak, povedal majster, Mesiac si nezasiahol, isteže, ale vystrieľal si naň toľko šípov, že teraz určite si tým najlepším lukostrelcom. V skutočnosti si nemieril na Mesiac.

A na čo som teda mieril, majster? začudoval sa mladík.

Mieril si na seba samého,odpovedal majster.

 

Tento príbeh je z knihy Ganbatte, ktorá je o japonskom umení nikdy sa nevzdávať. Mám rada múdrosť príbehov – lebo rady čo máme a nemáme robiť nepočúvame a rýchlo na ne zabúdame. Ale príbeh sa nám usadí na pleci a kráča s nami životom. V jednej chvíli, keď príde správny čas, nám pripomenie múdrosť, ktorú nesie so sebou.

A tak som na chvíľu oddychu pri mojom nočnom písaní zauvažovala o tom, koľko je v živote takých chvíľ a životných situácií, kedy by sme mali „mieriť na Mesiac“.

Ísť za tým, čo je pre nás dôležité. Sú to naše sny, ale aj hranice. O mojich snoch vám neprezradím nič, ale hranicu pomenujem otvorene – spravila som si hranicu voči ľuďom, ktorí  ubližujú a využívajú – a prestala som sa cítiť solidárne voči nim.

A „mieriť na Mesiac“ pre mňa znamená aj vnímať to, čo je v živote naozaj dôležité.

V sobotu prelietal asteroid popri Zemi. V tichu rána spievali vtáci, Slnečné lúče rozžarovali nadráno. A koľko ľudí tomu venovalo okamih svojho víkendu, namiesto toho, aby sledovali čo povedal nejaký hlúpy politik?

Keby sme sa zaujímali o veci pre nás naozaj dôležité, mali by sme v uliciach miest ďalekohľady na pozorovanie nočnej oblohy. A pracovný čas rozvrhnutý tak, aby sme mohli kvalitne žiť.

 

Elena

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870309x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie