Založ si blog

Čooo 10 . – O nových časoch. . .

Nahrávku profesora Staněka som počúvala v nedeľnom nadráne

https://www.infovojna.bz/article/video-profesor-stanek-o-tom-co-nas-caka-v-blizkej-buducnosti-a-ako-sa-pripravit-na-nadchadzajuce-zmeny-na-planete

Hovoril, že pre prežitie bude dôležité v prichádzajúcich časoch nie kopa potravín, vody a zbraní, ale ľudské spoločenstvo, sila spolupracovať a dôverovať. No tak čau, povedala som si – lebo moja ochota spolupracovať sa už dnes rozhodne netýka všetkých a rovnako ani dôverovať už neplánujem hocikomu.

Odporúča vytvárať spoločenstvá na regionálnom princípe. No musela by to podľa mňa byť malá uzavretá komunita, ktorá by sa poskladala vedome dokopy – z čestných a zodpovedných ľudí – a nie automaticky ľudia žijúci v súčasnosti na nejakom území. Lebo to by bolo presne o tom istom ako teraz – že tí zodpovední doplácajú na nečestných. Nehovorím teraz len o ľuďoch, ktorí vraždia, kradnú, podvádzajú. Neviem si predstaviť ani to, ako dôverovať ľuďom pohodlne sa vezúcim na solidárnom systéme, kadejakým špekulantom a povaľačom, ktorí dlhodobo nepracujú. Nech každý žije ako chce – pije, nepracuje, kradne, ale nech potom nech nesie dôsledky svojho nezodpovedného života sám. Dobrovoľne by som sa do takého systému, v ktorom doplácam dookola na nezodpovedne konajúcich, nenavliekla.

 

Životné skúsenosti nás učia.

Nemyslím si, že zmena nás samých, prichádzajúca zlými skúsenosťami, je nutne zmenou zlou – nie je to o úplnom zatvrdnutí srdca, akurát nás učí nie bezhlavo rozdávať, ale citlivejšie posudzovať, čomu a komu máme venovať svoj čas, energiu, peniaze, dôveru. Ak dookola veríme ľuďom, ktorí to iba využívajú, nijako ani im tým nie sme prospešní – potrebujú nastaviť jasnú hranicu. A ak vykračujeme znovu a znovu s ľuďmi s dôverou, ktorú dávame neprimerane, nuž sme dookola sklamaní.

 

O slovách Staněka som uvažovala aj v dopoludní. Vážim si, čo ma život naučil – že dôveru nemôžem dávať slepo a bezhranične. Ak by som dnes volila celoživotného partnera, povedala by som mu jedinú vetu „budem ťa nasledovať, ak budeš dôveryhodný“.

Viem, že niekomu naozaj veriť môžem, ak pri mne stojí pevne v zlých časoch, ak vníma moju jedinečnosť a je „ozajstný“.  A som si istá, že najlepšie človeka preverí nie spoločná zahraničná dovolenka, ale cesta lesom.

Staněk povedal, že ľudia sa musia učiť dôverovať. Ja si myslím, že sa musia učiť byť dôveryhodní.

 

Elena

 

K diskusii: V tomto solidárnom systéme sme všetci nútene. Ale zakladanie regionálnych komunít by malo byť niečo zmysluplné, kde by mala byť dôvera a súdržnosť.

Dalasair 11. – V tichu. . .

29.05.2023

Krik som potlačila hlboko vo svojom vnútri. Telefón som držala v ruke, bezmyšlienkovite som ho zvierala. Pocit hlbokého prázdna, ako v situácii, kedy mi oznámili, že zomrel môj syn. Máš tu kopy lumpov, ktorých by si mal likvidovať od rána do večera, aby sa svetu uľavilo od zla – a namiesto toho je mŕtva nežná a krásna Izinka – povedala som Zámeru sveta. [...]

Hm 3. – Vrahyňa Božka. . .

27.05.2023

Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu. V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom, Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily [...]

Hm 2. – Ešte stále nedopovedaný príbeh z Revúcej. . .

26.05.2023

Začína to rozprávkovo, tak ako začínajú rozprávkové príbehy. Bolo raz jedno šteniatko. Volalo sa Lola. Ibaže pokračovanie príbehu rozprávkové nebolo. Tu nájdete aj jej príbeh. Áno, to je ono, na tej druhej fotografii. Obe fotky sú prevzaté z fb stránky Zápisky z mŕtveho útulku. https://www.facebook.com/profile.php?id=100089447576117 Fakty sú [...]

Cherson / Bilboard / Plagát / Ruská propaganda /

Cieľom ruskej propagandy je osloviť nerozhodnutých, varujú policajti

05.06.2023 11:45

Ruská propaganda používa naratívy s cieľom dať konkrétnej skupine ľudí to, čomu už dávno sama verí.

Gröhling

Štát preveruje tri firmy za predaj diplomoviek. Pokuty budú pre ich biznis likvidačné

05.06.2023 10:50

Ak vysoká škola odhalí, že diplomovku pre študenta napísal niekto iný, môže mu odobrať titul.

Roberta Metsola, Predsedníčka Európskeho parlamentu

Šéfka europarlamentu: Musíme škrtnúť ruský plyn aj jadrové palivo

05.06.2023 10:38

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolaová hovorí pre Pravdu o podpore pre Ukrajinu, ale aj o nízkej účasti Slovákov na eurovoľbách.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Ruská Baltská flotila začala cvičiť s desiatkami lodí v Kaliningradskej oblasti

05.06.2023 10:10

Cvičenie, ktoré sa začalo v pondelok, potrvá do 15. júna.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,585
Celková čítanosť: 7954772x
Priemerná čítanosť článkov: 3077x

Kategórie