Založ si blog

Čooo 10 . – O nových časoch. . .

Nahrávku profesora Staněka som počúvala v nedeľnom nadráne

https://www.infovojna.bz/article/video-profesor-stanek-o-tom-co-nas-caka-v-blizkej-buducnosti-a-ako-sa-pripravit-na-nadchadzajuce-zmeny-na-planete

Hovoril, že pre prežitie bude dôležité v prichádzajúcich časoch nie kopa potravín, vody a zbraní, ale ľudské spoločenstvo, sila spolupracovať a dôverovať. No tak čau, povedala som si – lebo moja ochota spolupracovať sa už dnes rozhodne netýka všetkých a rovnako ani dôverovať už neplánujem hocikomu.

Odporúča vytvárať spoločenstvá na regionálnom princípe. No musela by to podľa mňa byť malá uzavretá komunita, ktorá by sa poskladala vedome dokopy – z čestných a zodpovedných ľudí – a nie automaticky ľudia žijúci v súčasnosti na nejakom území. Lebo to by bolo presne o tom istom ako teraz – že tí zodpovední doplácajú na nečestných. Nehovorím teraz len o ľuďoch, ktorí vraždia, kradnú, podvádzajú. Neviem si predstaviť ani to, ako dôverovať ľuďom pohodlne sa vezúcim na solidárnom systéme, kadejakým špekulantom a povaľačom, ktorí dlhodobo nepracujú. Nech každý žije ako chce – pije, nepracuje, kradne, ale nech potom nech nesie dôsledky svojho nezodpovedného života sám. Dobrovoľne by som sa do takého systému, v ktorom doplácam dookola na nezodpovedne konajúcich, nenavliekla.

 

Životné skúsenosti nás učia.

Nemyslím si, že zmena nás samých, prichádzajúca zlými skúsenosťami, je nutne zmenou zlou – nie je to o úplnom zatvrdnutí srdca, akurát nás učí nie bezhlavo rozdávať, ale citlivejšie posudzovať, čomu a komu máme venovať svoj čas, energiu, peniaze, dôveru. Ak dookola veríme ľuďom, ktorí to iba využívajú, nijako ani im tým nie sme prospešní – potrebujú nastaviť jasnú hranicu. A ak vykračujeme znovu a znovu s ľuďmi s dôverou, ktorú dávame neprimerane, nuž sme dookola sklamaní.

 

O slovách Staněka som uvažovala aj v dopoludní. Vážim si, čo ma život naučil – že dôveru nemôžem dávať slepo a bezhranične. Ak by som dnes volila celoživotného partnera, povedala by som mu jedinú vetu „budem ťa nasledovať, ak budeš dôveryhodný“.

Viem, že niekomu naozaj veriť môžem, ak pri mne stojí pevne v zlých časoch, ak vníma moju jedinečnosť a je „ozajstný“.  A som si istá, že najlepšie človeka preverí nie spoločná zahraničná dovolenka, ale cesta lesom.

Staněk povedal, že ľudia sa musia učiť dôverovať. Ja si myslím, že sa musia učiť byť dôveryhodní.

 

Elena

 

K diskusii: V tomto solidárnom systéme sme všetci nútene. Ale zakladanie regionálnych komunít by malo byť niečo zmysluplné, kde by mala byť dôvera a súdržnosť.

Lebo 6. – Upokojovači. . .

21.05.2024

Čo by ste si mysleli o odborníkovi, ktorý by týranej obeti začal vykladať, aby s agresorom nastolila dobrý vzťah, aby s ním uzavrela zmier. Aby už nepripomínala, že jej ublížil a tvárila sa, že to je všetko preč. Asi by ste si poťukali po čele, a pouvažovali, že ktovie ako si ten fušer školu spravil. Situácia v našej spoločnosti je presne taká, ako v spomenutom [...]

Lebo 5. – IDAHOBIT

21.05.2024

Znie to tak lákavo – toto slovo. Aspoň mne teda určite, pripomína mi slovo trilobit, a ja som kedysi dávno chcela byť paleontologičkou. A i dnes som na fb členkou skupiny, v ktorej si ľudia pretŕčajú kto našiel aký kamienok, ale aj skamenenú lastúru dávneho ulitníka, či zub mastodonta. No ale slovo IDAHOBIT sa s paleontológiou spája len zdanlivo. V skutočnosti ide o [...]

Lebo 4. – Nemci rozpútali už dve svetové vojny, chcú aj tretiu?

21.05.2024

Vojnu pokladám za také zlo, že každého jej propagátora, iniciátora a realizátora by mali podľa mňa tvrdo postihnúť. Prináša bolesť a zlo do život obyčajných ľudí. No veru, nápad toho nemeckého vládneho poslanca Weingartena ma naštval. Chce nás zatiahnuť do vojny – nás Slovákov zasa raz. Píše o ňom článok v linku [...]

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,879
Celková čítanosť: 9092217x
Priemerná čítanosť článkov: 3158x

Kategórie

Archív