Založ si blog

Čooo 11. – „Lepšie“ časy. ..

Veci okolo nás sa menia, a ja sa dívam, ako sa svet mení.

 

Ak uvažujem o premenách, určite začnem rovno Prednou Horou. Z charizmatického prírodného miesta plného stromov. kde ste mohli viesť dialóg so svojou dušou, sa mení na rekreačné sídlo. Vyrúbané stromy zďaleka podľa mňa nie sú šťastným riešením. Turisti pľantajúci sa hore-dole nie sú jedinou známkou problému. Hotovým nešťastím je pribúdanie ubytovacích kapacít, chát rôzneho druhu, lebo vodu museli dovážať už v minulom roku cisternami.  A to prednohorská premena ešte neskončila – pribudnú v súčasnosti budované atrakcie a údajne ďalšia hŕbka domov pre turizmus. Môjmu srdcu bolo blízke to miesto ticha medzi stromami, no na druhej strane má touto zmenou príležitosť kopa ľudí „dostať sa do ticha hôr“.

 

Až tragikomickým príkladom premeny je pre mňa aj neďaleké sysľovisko pri Muráni. Kedysi sa ľudia chodili pozrieť na sysle, pobiehajúce na lúke a somáre, prechádzajúce sa popri ohrade na sysľovisku. Žili so sysľami v harmónii – spásali trávu, aby sysle mohli žiť. Ako plynul čas, vznikol Penzion U sysľa, čo bol super nápad. Turisti objavili muránske buchty, ktoré sú tiež skvelé. Nastalo však postupne niečo na spôsob paródie – ľudia sa začali na sysľovisko trepať hromadne, popri ceste stáli kolóny áut, prichádzali tam zájazdové autobusy. Hotová púť ku sysľom. Zaviedli platené parkoviská, predajné stánky, z Muráňa tam začal premávať Sysľobus. Sysle stratili pôvodnú prirodzenú plachosť a chodia ľuďom do tašiek a škatuliek vyberať všemožnú poživeň, deti ich chytajú do rúk. Popri škatuliach slnečnice, ktoré si tam môžete pre sysle zakúpiť, ľudia im dávajú piškóty a keksy, kusy zeleniny. Hovorí sa tomu rozvoj turizmu.

 

No a tak sa niet čo čudovať, že turizmus sa rozvíja, turisti sa pľantajú kade-tade, a medvede zúfalo hľadajú trochu miesta, kde majú pokoj. Tak sa objavil na facebooku aj takýto príspevok.

 

Nie je k dispozícii žiadny popis.

 

Uvedomujem si prepojenie dobra a zla vďaka premenám. Vznik nového nesie so sebou zánik starého a pustenia sa starého vnáša nové. Čo tak vykašľať sa na kariéru – povedala som si – a okamžite nádherná príležitosť šamanského leta mi priplávala, aj nápad na zaujímavú knihu. Fascinuje ma, ako dynamicky tento princíp funguje.

 

 

Elena

 

 

 

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Trump Hush Money

V prvý deň procesu s Trumpom v kauze pornoherečky porotcov nevybrali

16.04.2024 07:50

Trump sa v pondelok ako prvý bývalý prezident v dejinách USA postavil pred súd v trestnom konaní.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Fico vyzval Dolinkovú, aby zabezpečila výstavbu nemocníc. Zostávajú jej dva roky, odborníci sú skeptickí

16.04.2024 07:30

Opozícia rezortu vyčíta zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien, ustupovanie koaličnej SNS či záujmom finančnej skupiny Penta.

vesmír SpaceX raketa crew dragon

NASA: Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

16.04.2024 07:16

Objekt prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil dieťa.

hexagon, Banská Bystrica

Detské ihrisko, aké nikde inde na Slovensku nenájdete, je v Banskej Bystrici. Desaťročia chátralo, teraz ho zachraňujú

16.04.2024 07:00

Betónové šesťuholníkové tvárnice, z ktorých je komponované detské ihrisko s niekoľkými preliezačkami, osadili do Parku pod Pamätníkom SNP pred viac ako polstoročím. Unikátne dielo aktuálne obnovujú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8970966x
Priemerná čítanosť článkov: 3150x

Kategórie