Založ si blog

Čooo 11. – „Lepšie“ časy. ..

Veci okolo nás sa menia, a ja sa dívam, ako sa svet mení.

 

Ak uvažujem o premenách, určite začnem rovno Prednou Horou. Z charizmatického prírodného miesta plného stromov. kde ste mohli viesť dialóg so svojou dušou, sa mení na rekreačné sídlo. Vyrúbané stromy zďaleka podľa mňa nie sú šťastným riešením. Turisti pľantajúci sa hore-dole nie sú jedinou známkou problému. Hotovým nešťastím je pribúdanie ubytovacích kapacít, chát rôzneho druhu, lebo vodu museli dovážať už v minulom roku cisternami.  A to prednohorská premena ešte neskončila – pribudnú v súčasnosti budované atrakcie a údajne ďalšia hŕbka domov pre turizmus. Môjmu srdcu bolo blízke to miesto ticha medzi stromami, no na druhej strane má touto zmenou príležitosť kopa ľudí „dostať sa do ticha hôr“.

 

Až tragikomickým príkladom premeny je pre mňa aj neďaleké sysľovisko pri Muráni. Kedysi sa ľudia chodili pozrieť na sysle, pobiehajúce na lúke a somáre, prechádzajúce sa popri ohrade na sysľovisku. Žili so sysľami v harmónii – spásali trávu, aby sysle mohli žiť. Ako plynul čas, vznikol Penzion U sysľa, čo bol super nápad. Turisti objavili muránske buchty, ktoré sú tiež skvelé. Nastalo však postupne niečo na spôsob paródie – ľudia sa začali na sysľovisko trepať hromadne, popri ceste stáli kolóny áut, prichádzali tam zájazdové autobusy. Hotová púť ku sysľom. Zaviedli platené parkoviská, predajné stánky, z Muráňa tam začal premávať Sysľobus. Sysle stratili pôvodnú prirodzenú plachosť a chodia ľuďom do tašiek a škatuliek vyberať všemožnú poživeň, deti ich chytajú do rúk. Popri škatuliach slnečnice, ktoré si tam môžete pre sysle zakúpiť, ľudia im dávajú piškóty a keksy, kusy zeleniny. Hovorí sa tomu rozvoj turizmu.

 

No a tak sa niet čo čudovať, že turizmus sa rozvíja, turisti sa pľantajú kade-tade, a medvede zúfalo hľadajú trochu miesta, kde majú pokoj. Tak sa objavil na facebooku aj takýto príspevok.

 

Nie je k dispozícii žiadny popis.

 

Uvedomujem si prepojenie dobra a zla vďaka premenám. Vznik nového nesie so sebou zánik starého a pustenia sa starého vnáša nové. Čo tak vykašľať sa na kariéru – povedala som si – a okamžite nádherná príležitosť šamanského leta mi priplávala, aj nápad na zaujímavú knihu. Fascinuje ma, ako dynamicky tento princíp funguje.

 

 

Elena

 

 

 

 

Dalasair 11. – V tichu. . .

29.05.2023

Krik som potlačila hlboko vo svojom vnútri. Telefón som držala v ruke, bezmyšlienkovite som ho zvierala. Pocit hlbokého prázdna, ako v situácii, kedy mi oznámili, že zomrel môj syn. Máš tu kopy lumpov, ktorých by si mal likvidovať od rána do večera, aby sa svetu uľavilo od zla – a namiesto toho je mŕtva nežná a krásna Izinka – povedala som Zámeru sveta. [...]

Hm 3. – Vrahyňa Božka. . .

27.05.2023

Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu. V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom, Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily [...]

Hm 2. – Ešte stále nedopovedaný príbeh z Revúcej. . .

26.05.2023

Začína to rozprávkovo, tak ako začínajú rozprávkové príbehy. Bolo raz jedno šteniatko. Volalo sa Lola. Ibaže pokračovanie príbehu rozprávkové nebolo. Tu nájdete aj jej príbeh. Áno, to je ono, na tej druhej fotografii. Obe fotky sú prevzaté z fb stránky Zápisky z mŕtveho útulku. https://www.facebook.com/profile.php?id=100089447576117 Fakty sú [...]

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Útoky partizánov sú čoraz viac terčom kritiky ruských vojenských elít

05.06.2023 12:52

Útoky a ostreľovanie pohraničia v ruskej Belgorodskej oblasti sa čoraz viac stávajú ohniskom kritiky voči ruským vojenským elitám.

Tino Chrupalla / AfD / Alterantíva pre Nemecko /

Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko má rekordnú popularitu, obľuba Scholzovej vlády výrazne klesla

05.06.2023 12:38

Spolupredseda AfD očakáva ďalší rast záujmu o stranu.

heger, nicholsonová

Hegerovi Demokrati sa spájajú s Nicholsonovej Jablkom. Dostane ich do parlamentu?

05.06.2023 12:01, aktualizované: 12:15

V predvolebných prieskumoch sa Demokrati pohybujú okolo troch percent.

Senior

Žijú tam len ľudia s Alzheimerom. Francúzska obec je experiment v boji proti tomuto ochoreniu

05.06.2023 12:00

"Prvé výsledky sú celkom sľubné," hovorí profesorka Hélène Amievaová, ktorá projekt vedie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,585
Celková čítanosť: 7954843x
Priemerná čítanosť článkov: 3077x

Kategórie