Založ si blog

Vedeli ste? 5. – Dôstojnosť SNP

Aká je ľudská pamäť krátka. Aj napriek toľkým spôsobom – zápisom v knihách a časopisoch, fotografiám, filmom – zaznamenávania udalostí pre nás strácajú akosi svoj hlboký význam.

Možno je to tým, že kedysi si ľudia príbehy odovzdávali ústnym podaním a dávali s nimi aj kus srdca, dodávalo to význam udalostiam, ktoré niesli v pamäti, aby ich podali ďalej. Dnes sme zavalení udalosťami a informáciami o nich, a ich význam sa tým prekrýva. O revolúcii v Nigeri sa dozviete pár vetami, rovnako ako o tom, že akási Petrana predáva akýsi prsteň ani neviem kde, či z krstu Cibulkovej dcéry – čo si tam navliekla Cibulková, ďalší článok, čo si tam navliekla Beňová, v ďalšom zasa, čo Beňová malej darovala. Aj to, že prezidentka odletela po akúsi cenu zasa – no teda ja viem, akú cenu by si zaslúžila, lenže to nie je zverejniteľné,  a ďalej som radšej nepozerala.

 

A možno je to tým, že žijeme príliš plytko.

Videla som fotografiu, ako na 1. výročie SNP boli ľudia na námestí v desaťtisícoch a vyjadrovali úctu tomuto výročiu

https://bystrica.dnes24.sk/uchvatny-sprievod-a-tisice-ludi-v-uliciach-takto-vyzerali-oslavy-1-vyrocia-snp-foto-438325

Včera ľudia chystali grilovačky, sadili zemiaky, motali sa popod bytovky u nás na poznávacom chodníku  – a na tých, ktorí  v dobách SNP obetovali svoje životy, si spomenul málokto z nich. No časť verejnosti prišla na námestie vo Zvolene. Do Banskej Bystrice sa ľudia nedostali – už druhý rok ju táto klika uzavrela.  Písala som o tom v blogu minulý rok kriticky

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2022/08/29/raz-4/

A pritom, ak by vláda zorganizovala nejaký pútavý program, ako napríklad zoskok členov vlády bez padáka – tak by sledovanosť a návštevnosť akcie nemali u nás konkurenciu v žiadnom programe od roku 1989.

 

Ale ja chápem, že tejto vláde je ťažké pustiť na takéto podujatie ľudí. Jednak by si mohli spomenúť,, aká je dôležitá sloboda – a o tom, že za ňu treba bojovať v každom čase.  No a tento čas nás akosi núti uvažovať, či k slobodnému životu smerujeme, alebo či sa stávame nejakou lacnou kolóniou. Potom by si ľudia mohli klásť otázku, že ak naši predkovia statočne bránili svoju vlasť s nasadením životov, prečo tu priživujeme kopu ukrajinských chlapov vo veku, kedy by mali brániť svoju vlasť doma.  A hlavne by si ľudia mohli položiť otázku, či netreba zobrať metly, vidly, lopaty a hnať túto bandu  s ich kovidlumpačinami, zmluvami WHO, či štvaním do vojnových konfliktov, americkými základňami a šialeným zbrojením kadeľahšie. Alebo či ich netreba niekam pekne usadiť – pravdaže nie v Bystrici za stôl, ale niekam na hodne dlho do kriminálu za všetko čo, čo na tomto národe napáchali.

 

Iste, nestála som na námestí včera ani ja – robila som zelerovo-jablkový šalát a piekla som indický chlieb naan, a pracovala som.

Ale popri tom som sa v myšlienkach vrátila k tomu, aký cenný dar nám v podobe SNP dali a aký cenný odkaz nám v SNP zanechali. Že sú veci, ktorí pretrvajú v čase a majú zvláštnu dôstojnosť. Tak ako tieto ruiny v Škótsku, ich dôstojnosť nám i dnes vyráža dych  – autorkou fotografie je Linda DesRoches https://www.facebook.com/photo?fbid=6385938921443013&set=pcb.6921456681206979 a zverejnila ju vo fb skupine Scotland´s Scenery

 

Na obrázku môže byť Cotswolds

 

Aj o SNP vidíme len torzá, mnohé zapadá prachom zabudnutia, iné špinou skresľovania. Lebo udalosť, v ktorej národ povstal za svoju slobodu, taká nebýva v dejinách často. Na rozdiel od roku 1989, kedy bol národ oklamaný, zmanipulovaný a zavedený, SNP je takou udalosťou, ktorá bola pravdivou cestou k našej slobode. Aj keď mnohé z udalostí SNP sa stráca nezachytené v pamäti času, aj keď sa snažia niektorí tkať pavučinu špiny okolo tejto udalosti, SNP má historický aj symbolický význam pre náš národ – a na rozdiel od podaktorých politikov tárajúcich na jeho výročiach svoju dôstojnosť nestráca.

 

 

Elena

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851955x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie