Založ si blog

Vedeli ste? 5. – Dôstojnosť SNP

Aká je ľudská pamäť krátka. Aj napriek toľkým spôsobom – zápisom v knihách a časopisoch, fotografiám, filmom – zaznamenávania udalostí pre nás strácajú akosi svoj hlboký význam.

Možno je to tým, že kedysi si ľudia príbehy odovzdávali ústnym podaním a dávali s nimi aj kus srdca, dodávalo to význam udalostiam, ktoré niesli v pamäti, aby ich podali ďalej. Dnes sme zavalení udalosťami a informáciami o nich, a ich význam sa tým prekrýva. O revolúcii v Nigeri sa dozviete pár vetami, rovnako ako o tom, že akási Petrana predáva akýsi prsteň ani neviem kde, či z krstu Cibulkovej dcéry – čo si tam navliekla Cibulková, ďalší článok, čo si tam navliekla Beňová, v ďalšom zasa, čo Beňová malej darovala. Aj to, že prezidentka odletela po akúsi cenu zasa – no teda ja viem, akú cenu by si zaslúžila, lenže to nie je zverejniteľné,  a ďalej som radšej nepozerala.

 

A možno je to tým, že žijeme príliš plytko.

Videla som fotografiu, ako na 1. výročie SNP boli ľudia na námestí v desaťtisícoch a vyjadrovali úctu tomuto výročiu

https://bystrica.dnes24.sk/uchvatny-sprievod-a-tisice-ludi-v-uliciach-takto-vyzerali-oslavy-1-vyrocia-snp-foto-438325

Včera ľudia chystali grilovačky, sadili zemiaky, motali sa popod bytovky u nás na poznávacom chodníku  – a na tých, ktorí  v dobách SNP obetovali svoje životy, si spomenul málokto z nich. No časť verejnosti prišla na námestie vo Zvolene. Do Banskej Bystrice sa ľudia nedostali – už druhý rok ju táto klika uzavrela.  Písala som o tom v blogu minulý rok kriticky

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2022/08/29/raz-4/

A pritom, ak by vláda zorganizovala nejaký pútavý program, ako napríklad zoskok členov vlády bez padáka – tak by sledovanosť a návštevnosť akcie nemali u nás konkurenciu v žiadnom programe od roku 1989.

 

Ale ja chápem, že tejto vláde je ťažké pustiť na takéto podujatie ľudí. Jednak by si mohli spomenúť,, aká je dôležitá sloboda – a o tom, že za ňu treba bojovať v každom čase.  No a tento čas nás akosi núti uvažovať, či k slobodnému životu smerujeme, alebo či sa stávame nejakou lacnou kolóniou. Potom by si ľudia mohli klásť otázku, že ak naši predkovia statočne bránili svoju vlasť s nasadením životov, prečo tu priživujeme kopu ukrajinských chlapov vo veku, kedy by mali brániť svoju vlasť doma.  A hlavne by si ľudia mohli položiť otázku, či netreba zobrať metly, vidly, lopaty a hnať túto bandu  s ich kovidlumpačinami, zmluvami WHO, či štvaním do vojnových konfliktov, americkými základňami a šialeným zbrojením kadeľahšie. Alebo či ich netreba niekam pekne usadiť – pravdaže nie v Bystrici za stôl, ale niekam na hodne dlho do kriminálu za všetko čo, čo na tomto národe napáchali.

 

Iste, nestála som na námestí včera ani ja – robila som zelerovo-jablkový šalát a piekla som indický chlieb naan, a pracovala som.

Ale popri tom som sa v myšlienkach vrátila k tomu, aký cenný dar nám v podobe SNP dali a aký cenný odkaz nám v SNP zanechali. Že sú veci, ktorí pretrvajú v čase a majú zvláštnu dôstojnosť. Tak ako tieto ruiny v Škótsku, ich dôstojnosť nám i dnes vyráža dych  – autorkou fotografie je Linda DesRoches https://www.facebook.com/photo?fbid=6385938921443013&set=pcb.6921456681206979 a zverejnila ju vo fb skupine Scotland´s Scenery

 

Na obrázku môže byť Cotswolds

 

Aj o SNP vidíme len torzá, mnohé zapadá prachom zabudnutia, iné špinou skresľovania. Lebo udalosť, v ktorej národ povstal za svoju slobodu, taká nebýva v dejinách často. Na rozdiel od roku 1989, kedy bol národ oklamaný, zmanipulovaný a zavedený, SNP je takou udalosťou, ktorá bola pravdivou cestou k našej slobode. Aj keď mnohé z udalostí SNP sa stráca nezachytené v pamäti času, aj keď sa snažia niektorí tkať pavučinu špiny okolo tejto udalosti, SNP má historický aj symbolický význam pre náš národ – a na rozdiel od podaktorých politikov tárajúcich na jeho výročiach svoju dôstojnosť nestráca.

 

 

Elena

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

Na rovinu 10. – Influenceri, debili a neetkovia. . .

10.07.2024

Smutná štatistika v článku vzdelávacieho portálu v linku https://eduworld.sk/cd/pr/11241/zabudnime-na-to-ze-vsetci-musia-mat-jednotky-deti-musime-ucit-zakladne-zrucnosti-tvrdia-berovci-ucitelia-s-30-rocnou-praxou Každý druhý tínedžer tvrdí, že chce byť influencer. Na Slovensku. Nuž, ani sa nečudujem, však v tejto spoločnosti sme to dotiahli tak ďaleko, že za poctivú prácu [...]

blesk. búrka

Na Slovensko sa rúti rozsiahly búrkový systém. Na západe hrozí silný vietor, krúpy a dážď

12.07.2024 19:02

Vo večerných hodinách hrozí najmä na západnom a severozápadnom Slovensku silný nárazový vietor, lokálne sa vyskytnú aj krúpy a prívalový dážď.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,915
Celková čítanosť: 9252868x
Priemerná čítanosť článkov: 3174x

Kategórie

Archív