Založ si blog

Časmi 11. – Tvár obete. . .

Krucinál, prečo obete predvádzajú médiá – a dookola rozpitvávajú detaily o nich namiesto páchateľov?

Najnovšie beží médiami prípad znásilnenej študentky. Má vraj poškodenú aj pečeň tými liekmi. Ponesie si teda nielen psychické, ale aj telesné následky činu toho lumpa. Súcitím s tým dievčaťom moc – a uvedomujem si, ako jej môže ublížiť táto sekundárna traumatizácia, keby videla všetky tie články a kecy v diskusiách o sebe. Podaktorí vypisujú sprostosti o tom, ako sa vonku nemala v noci motať a že je sama vinná za to, čo sa jej stalo. Okamžite by som stopla všetky tie diskusie, a články by v takomto prípade mali písať naozaj odborne fundovaní ľudia. Uvažuje vôbec nad tým niekto z vás?

Mimochodom, ako intuitívec som predvčerom  páchateľa vystihla, ešte aj meno Ivan. A tak vám prezradím jedno – neverím, že nemá už viac toho za ušami. Treba preveriť, kedy mal párdňové voľná v čase miznutia liekov, aj jeho aktivity na sociálnych sieťach, ešte sa môžeme dočkať prekvapenia. Otázkou zostáva, či sledoval práve toto dievča dlhodobejšie, alebo sledoval ľubovoľnú obeť – prečo tých pár dní voľna.

Otázka, ktorú teraz riešim je, že prečo máme oveľa viac ohľadov na páchateľa ako na obete?

Prečo médiá dajú vyjadrenia ešte i starej matky obete  a primátora mesta, skadiaľ obeť pochádza a jej všetky možné fotografie  – a pritom páchateľa nechajú sa ládovať s bundou na ksichte? Však nech dajú rovnako jeho fotografie ešte aj z prvej triedy základnej školy. Nech dajú rozhovor s jeho maminkou aj ockom, s babkou už nie zrejme v jeho prípade vzhľadom na vek, ale čo tak spolužiakov zo strednej školy, alebo susedov a bývalé frajerky?

Prečo tieto falošné ohľady voči páchateľom, aby si mohli zakrývať ksichty, keď ich vedú policajti?

 

Prečo všetka tá falošná humanita, vďaka ktorej sa majú kriminálnici lepšie ako slušne žijúci a pracujúci ľudia? Vráťme sa k novoročnej vražde z Michaloviec – rodičia obete utrápení, žijú s bolesťou v srdci deň za dňom. Dcéra im posielala aj peniaze na prilepšenie zo zahraničia, takže popri emočnej aj finančná strata. A pozrite sa na novoročného vraha sestričky –

https://www1.pluska.sk/krimi/valentin-19-novorocnej-vrazde-eriky-46-priznal-co-odkazal-rodicom-nebohej“><strong>https://www1.pluska.sk/krimi/valentin-19-novorocnej-vrazde-eriky-46-priznal-co-odkazal-rodicom-nebohej

vykŕmený z našich daní, doma  tehotná družka –  kto asi tak bude živiť jeho dieťa a jeho matku? V base nepracuje. A prečo nie, pýtam sa  verejne a otvorene, prečo sa môže vrah bezpracne povaľovať a my na neho za neho drieť? Prečo takýto človek nemá povinnosť pracovať – vedel spraviť dieťa, je povinný ho živiť. Každému kriminálnikovi v base by som ponechala len minimálne štandardy prežitia – suchý chlieb a vodu. Ak chce teplé jedlo, nech si naň prácou v base zarobí, nie je na rekreácii. A musel by prácou plniť záväzky ako vyživovaciu povinnosť.

O koľko viac peňazí a času na svoj život by mali poctivo žijúci  a pracujúci ľudia, keby nemali na krku v solidárnom systéme kadejakých lumpov a ich rodiny?

Nemám súcit s páchateľmi, súcitím s obeťami.

 

Smiešno-smutný je článok v linku

https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/pripad-soni-sokoval-slovensko-odbornici-sebaobranu-noci-ulici-vsimajte-tieto-veci

ktorý píše, ako sa chrániť pred páchateľom.  Namiesto toho, aby sme dali devastačné tresty páchateľom – a mnohých z nich by sme mali rovno eutanazovať, tak prenáša zodpovednosť na obete – vraj sa majú chrániť, pozorne obzerať okolo seba večer na ulici, netelefonovať, nemať na ušiach slúchadlá, netváriť sa bezbranne a ustrašene, nedívať sa do zeme. Nehľadať kľúče, nerobiť nič, čo odpúta vašu pozornosť. Vyhýbať sa miestam, kde nie sú kamery. Nemať pri dome kríky. Máte sa správať aktívne a asertívne.

Predvediem vám popis takej ochrany v paródii.

Idete večer ulicou. Zaregistrujete podozrivého chlapa, kráčajúceho za vami. Okamžite mu predveďte, že ste aktívna a asertívna – kopnite do najbližšej kanvy na smeti a zarevte na plné hrdlo – To ktorý debil tú kanvu tak postavil? Ktorý, pýtam sa? Potom pozrite na toho podozrivého chlapa a zaziapte „A ty čo čumíš? Čo sa tu pofľakuješ namiesto poctivej práce? Povaľači z kaviarní do polí a tovární.“

Ak sa neotočí a neujde, je fakt podozrivý.

Pritvrďte teda a pokrikujte na plné hrdlo: „To čo si hodil špak na to auto či čo? Pozrite, ľudia, na aute lak poškodí, ten majiteľ ťa zabije určite. Hej, auto vám poškodí cigaretou, ľudia, pozrite sa, ešte to aj horieť bude. Pozrite sa na toho lumpa, auto vám zapáli. To už tuším horí to auto, ľudia, auto horí…..

Ak ani po tomto neujde, je určite duševne chorý…

 

A teraz vážne. Chcieť odhadnúť večer človeka kráčajúceho ulicou ako možného páchateľa je nezmysel. Vrah nevyzerá ako vrah, inak by nikoho nezavraždil – vyzerá slušne, uhladene, ľudomilne, často sa aj zapája do kadejakých charitatívnych spolkov. Málokedy kráča za niekým pár ulíc, skôr čaká niekde v aute. V noci kráčajte stredom cesty, keď už musíte niekam ísť.

A rovnako nezmyselná je rada tváriť sa suverénne. Neverbálku neoklamete, neviem si dosť dobre predstaviť, že človek ustrašený a neistý sa dokáže na ceste v noci s podozrivým chlapom v pätách tváriť ako odvážny a priebojný. Na krik o pomoc mnoho ľudí nereaguje. Jediná šanca pri ohrození je mať pri sebe niečo, čím okamžite spôsobite požiar – fľašu s benzínom a zapaľovač – na ten reagujú všetci.

 

 

 

Elena

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302237x
Priemerná čítanosť článkov: 3087x

Kategórie