Založ si blog

Vlastnou cestou 9. – Blízkozimovo. . .

Mačky zazerali po mne nechápavo, čo som to porobila s počasím. Studený vietor v nedelňajšom popoludní na balkóne nebol síce taký studený ako som očakávala ja, aj jahôdka úporne ďalej kvitla, no rozhodne nebol ani taký teplý ako očakávali naše mačky. Sobotňajšie sladko hrejivé jesenné slnečné lúče vystriedala pochmúrne zatiahnutá obloha. Kto nejde, zostane tu, nastavila som jasnú hranicu, držiac balkónové dvere, a mačky sa okamžite rozbehli dnu. Mali na pamäti minulý víkend, kedy jedna z nich na balkóne skrytá bola a dnu sa dostala až po hodine osamelého nazerania cez sklo balkónových dverí,  keď som uvarila a zjedla falošnp držkovú polievku z bedlí a vrátila som sa do obývačky.  Aspoň vidíte, aký som naivný človek, uverím kadečomu, dokonca aj predpovedi počasia. Sneženie som znechutene očakávala. Poskladala som väčšinu truhlíkov dovnútra balkóna, ak by začalo snežiť. A nesneží, uisťovala som sa radostne vyzeraním z okna cez víkend i v noci. Kým nižšie dýchol krajinou mráz, nás v horách inverzia uchránila i pred dnešným ranným zabielením krajiny.  Kolegyňa bola pozrieť rodičov a tak mi písala, že ma ráno vezme do práce autom. Prifárala na aute bielom od námrazy, čelné sklo rozmrazovala štvrť hodiny a zavzdychala, aký je strašný tento mráz. Zamachrovala som – ukázala som na okolitú zelenejúcu prírodu a dodala som medovým hlasom – Mráz? Vážne, a kde?

Radostnilo ma to nemrznutie a nesneženie aj po návrate z práce, a tak som sa pozrela na svet prakticky filozoficky. Ako vždy, keď sa vytešujem. Zauvažovala som o ľuďoch a jedle, hľadajúc paralely.

Poučená som mojim nedeľným pokusom o čisto ražný chlieb (výsledkom bol ťažký a horkastý výrobok, z ktorého som trochu odjedla a zvyšok odvliekla lesným zvieratám do kríkov). A tak prvá veta bola – mám rada ľudí, ktorí nie sú dokonalí. Ani zdanlivo. Tak ako do toho ražného chleba treba primiešať pšeničnú múku, tak i do našej osobnosti primiešavame nejaké tie neduhy, Neviem, možno aj je niekto taký super dokonalý, no pre mňa by bol iste dusivý ako chlebík z čisto ražnej múky, Mám rada ľudí jednoduchých, ako zemiaky s opečenou cibuľkou, voňavými škvarkami, a s pohárom mlieka. Alebo ako čerstvo upečený krajík chleba s ozajstným maslom, cibuľkou, navrchu osolený. Žiadnu komplikovanú a vyumelkovanú veľkoleposť v štýle receptu nadrbono nakrájaného mäsa piatich druhov, marinovaného tri dni, vareného, dušeného a zapekaného s kopou exotických prísad.

K ľuďom môjho srdca patria ľudia ako kubánske pomaranče – s hrubou šupkou, ktorá nemá krikľavo oranžovú farbu, je pevné a musíte sa cez ňu prebojovať k vnútru. Zato je sladučké ako med. Našťastie nie sú pre každého – pobavila ma nedávno na fb reakcia jednej mojej fb priateľky, ktorá kubánske pomaranče opisovala ako „socialistickú hrôzu“, lebo mali tvrdú šupku, a ešte aj kôstky. Ja zasa mám väčšiu dôveru k pomarančom, ktoré majú kôstky – symbolizujú mi prirodzenosť.

Mám rada ľudí ako horúce kakao, naozaj horúce – žiadne vlažné odvary – pochabo nadšených pre správnu vec, s horúcim srdcom v dlaniach ako v Gorkého legende o Dankovi.

A úplne najradšej mám ľudí, ktorí sú ako sýtená ľadová minerálka. S dušou čistou ako voda, prirodzení a pritom vám čímsi vyrážajú dych. Ja si minerálku pchám do mrazáka, je to jeden z mojich najlepších zlozvykov. Siahnem po nej vo chvíľach pohody aj nepohody, a toto sú presne aj ľudia, ktorí vám dodávajú odvahu vykročiť ďalej. Musíte dať pozor, aby minerálka v mrazáku nezmrzla, pravdaže. A tak je to i s ľuďmi ako ľadová minerálka – niekedy je čistá duša ukrytá pod vrstvou ľadu, a je potrebné ju trochu roztopiť, aby ste sa dostali ku chladivej čistej vode, Ale práve toto sú ľudia, schopní povedať vám vo chvíli nepohody – pozri, a nesneží…

 

Ano, vyzrela som oknom pred chvíľou. Nesneží. A možno sa ešte aj opäť oteplí, kým raz príde zima….

 

Elena

 

K diskusii  anysta   ďakujem, od Vás ma to teší dvojnásobne…

 

 

 

 

 

.

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

parlament, NR SR

Mimoriadna letná schôdza NR SR: Koalícia opravuje Trestný zákon, opozícia hovorí o babráctve

15.07.2024 09:00

Poslanci sa zídu v poslaneckých mimoriadne aj v lete.

búrky, Horehronie, supercela, Brezno, mReportér

Na juhu 36 stupňov na východe silné búrky: Pre Slovensku platia výstrahy prvého a druhého stupňa

15.07.2024 08:42

Vyskytnúť sa môžu aj krúpy. Varovanie platí do 18. hodiny.

Huguette Bello, Huguette Bellová

Patová situácia vo Francúzsku. Ľavica sa stále nevie dohodnúť na premiérovi

15.07.2024 08:20

V nedeľu sa tohto boja vzdala Haguette Bellová, ktorá mala podporu väčšiny koaličných strán.

Ukrajina Rusko útok Dnipro obete zranení uarus

ONLINE: Mierový plán vypracuje Kyjev aj bez Rusov. Spolieha sa, že svet donúti Rusko ho rešpektovať

15.07.2024 07:07, aktualizované: 07:42

Rusko zostane agresívne aj po našom víťazstve, tvrdí poradca Zelenského Ihor Žovkva. Kyjev sa spolieha na tlak sveta na Rusko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,916
Celková čítanosť: 9261047x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív