Založ si blog

Vlastnou cestou 9. – Blízkozimovo. . .

Mačky zazerali po mne nechápavo, čo som to porobila s počasím. Studený vietor v nedelňajšom popoludní na balkóne nebol síce taký studený ako som očakávala ja, aj jahôdka úporne ďalej kvitla, no rozhodne nebol ani taký teplý ako očakávali naše mačky. Sobotňajšie sladko hrejivé jesenné slnečné lúče vystriedala pochmúrne zatiahnutá obloha. Kto nejde, zostane tu, nastavila som jasnú hranicu, držiac balkónové dvere, a mačky sa okamžite rozbehli dnu. Mali na pamäti minulý víkend, kedy jedna z nich na balkóne skrytá bola a dnu sa dostala až po hodine osamelého nazerania cez sklo balkónových dverí,  keď som uvarila a zjedla falošnp držkovú polievku z bedlí a vrátila som sa do obývačky.  Aspoň vidíte, aký som naivný človek, uverím kadečomu, dokonca aj predpovedi počasia. Sneženie som znechutene očakávala. Poskladala som väčšinu truhlíkov dovnútra balkóna, ak by začalo snežiť. A nesneží, uisťovala som sa radostne vyzeraním z okna cez víkend i v noci. Kým nižšie dýchol krajinou mráz, nás v horách inverzia uchránila i pred dnešným ranným zabielením krajiny.  Kolegyňa bola pozrieť rodičov a tak mi písala, že ma ráno vezme do práce autom. Prifárala na aute bielom od námrazy, čelné sklo rozmrazovala štvrť hodiny a zavzdychala, aký je strašný tento mráz. Zamachrovala som – ukázala som na okolitú zelenejúcu prírodu a dodala som medovým hlasom – Mráz? Vážne, a kde?

Radostnilo ma to nemrznutie a nesneženie aj po návrate z práce, a tak som sa pozrela na svet prakticky filozoficky. Ako vždy, keď sa vytešujem. Zauvažovala som o ľuďoch a jedle, hľadajúc paralely.

Poučená som mojim nedeľným pokusom o čisto ražný chlieb (výsledkom bol ťažký a horkastý výrobok, z ktorého som trochu odjedla a zvyšok odvliekla lesným zvieratám do kríkov). A tak prvá veta bola – mám rada ľudí, ktorí nie sú dokonalí. Ani zdanlivo. Tak ako do toho ražného chleba treba primiešať pšeničnú múku, tak i do našej osobnosti primiešavame nejaké tie neduhy, Neviem, možno aj je niekto taký super dokonalý, no pre mňa by bol iste dusivý ako chlebík z čisto ražnej múky, Mám rada ľudí jednoduchých, ako zemiaky s opečenou cibuľkou, voňavými škvarkami, a s pohárom mlieka. Alebo ako čerstvo upečený krajík chleba s ozajstným maslom, cibuľkou, navrchu osolený. Žiadnu komplikovanú a vyumelkovanú veľkoleposť v štýle receptu nadrbono nakrájaného mäsa piatich druhov, marinovaného tri dni, vareného, dušeného a zapekaného s kopou exotických prísad.

K ľuďom môjho srdca patria ľudia ako kubánske pomaranče – s hrubou šupkou, ktorá nemá krikľavo oranžovú farbu, je pevné a musíte sa cez ňu prebojovať k vnútru. Zato je sladučké ako med. Našťastie nie sú pre každého – pobavila ma nedávno na fb reakcia jednej mojej fb priateľky, ktorá kubánske pomaranče opisovala ako „socialistickú hrôzu“, lebo mali tvrdú šupku, a ešte aj kôstky. Ja zasa mám väčšiu dôveru k pomarančom, ktoré majú kôstky – symbolizujú mi prirodzenosť.

Mám rada ľudí ako horúce kakao, naozaj horúce – žiadne vlažné odvary – pochabo nadšených pre správnu vec, s horúcim srdcom v dlaniach ako v Gorkého legende o Dankovi.

A úplne najradšej mám ľudí, ktorí sú ako sýtená ľadová minerálka. S dušou čistou ako voda, prirodzení a pritom vám čímsi vyrážajú dych. Ja si minerálku pchám do mrazáka, je to jeden z mojich najlepších zlozvykov. Siahnem po nej vo chvíľach pohody aj nepohody, a toto sú presne aj ľudia, ktorí vám dodávajú odvahu vykročiť ďalej. Musíte dať pozor, aby minerálka v mrazáku nezmrzla, pravdaže. A tak je to i s ľuďmi ako ľadová minerálka – niekedy je čistá duša ukrytá pod vrstvou ľadu, a je potrebné ju trochu roztopiť, aby ste sa dostali ku chladivej čistej vode, Ale práve toto sú ľudia, schopní povedať vám vo chvíli nepohody – pozri, a nesneží…

 

Ano, vyzrela som oknom pred chvíľou. Nesneží. A možno sa ešte aj opäť oteplí, kým raz príde zima….

 

Elena

 

K diskusii  anysta   ďakujem, od Vás ma to teší dvojnásobne…

 

 

 

 

 

.

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Sergej Lavrov / Nicolas Maduro /

Rusko a Venezuela sa dohodli na užšej spolupráci v oblasti ropy, plynu a jadra na mierové účely

21.02.2024 07:27

Moskva sa snaží nájsť diplomatických a obchodných partnerov, pretože čelí sankciám západných štátov a izolácii v dôsledku invázie na Ukrajinu.

Alexej Navaľnyj

Rusko odmietlo požiadavky EÚ na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie smrti Navaľného

21.02.2024 07:16

Rusko to považuje za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Jozef Kuciak

Otec Jána Kuciaka k 6. výročiu vraždy: Nemám dobrý pocit. Obávam sa, že všetko začne odznova

21.02.2024 07:00

O syna a jeho nevestu prišli zvlášť krutým spôsobom – surovo ich zavraždili vo vlastnom dome len pár dní pred svadbou. Rodičia Jána Kuciaka si túto veľkú bolesť ponesú celý život.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8840684x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie