Založ si blog

Naozaj 5. – Úlomky poznania. . .

My sme nevedeli koniec príbehov, kam svet smeruje – ale vy zasa nepoznáte ich začiatok, neviete odkiaľ pochádzate – hovoria o nás Indiáni – Navahovia

Uvažovala som o týchto slovách v dnešnom ráne.

Je to pravda – lebo máme spoločný prazáklad a sme jedno so všetkými živými bytosťami. A napriek tomu sa k nim správame hrozne. Úcta ku všetkému živému v tejto spoločnosti chýba čoraz viac. Bezohľadný a krutý spôsob zabíjania zvierat „na konzum“. Bezdôvodné brutálne utýravanie zvierat – ako v tom včerajšom prípade.

A kopa ďalších signálov je tu, že ľuďom čoraz viac chýbajú morálne hranice. Kedysi by pobehlica, ktorá sa vláči so ženatým chlapom, ani kanálmi nemohla ísť. Dnes sa šlápoty vymaľujú a podaktoré sa vyčapia so svojim „vzťahom“ aj do médií.

Neviem čo sa to deje so svetom – akoby ľudia strácali cit pre morálku a hodnoty.

 

Drobučké čriepky poznania k tomu lepím.

Z druhej strany sa pozrime na ten istý problém. O tretej svetovej vojne píšu médiá čoraz viac – a mne sa chce kričať „zobuďte sa, ľudia, však vás varia ako žaby postupne. keď tu nejakí magori vojnu rozpútajú, to len mávnu podaktorí rukou, že veď o tom písali už pár mesiacov novinári. Chce tu azda niekto z vás vojnu? Nebodaj vojnu svetovú? Tak je najvyšší čas postaviť sa za mier ako hodnotu.

Nádherný príbeh mi  večer Zámer sveta prisunul k téme koincidenčne. Počas 2. svetovej vojny vojakom vysielali varietný program Command Performance. Brooks píše o tomto programe, ktorý bol vysielaný 15. augusta 1945 a uvádza, že v ňom vystupoval celý rad veľkých hviezd tej doby – Frank SInatra, Marlene Dietrich, Gary Grant, Bette David a iní. Poukazuje, že podstatou toho vysielania bola atmosféra hlbokej POKORY.

Spojenecké vojská dokončili jedno z najšľachetnejších vojenských víťazstiev, uvažuje Brooks, a namiesto toho, aby sa víťazne niekto bil do hrude a staval si slavobrány, hovorili o vďačnosti Bohu, že je po všetkom.

Bing Crosby aj priamo pomenoval, že je to deň pokory. Vyslovovali vďačnosť spojencom – Rusku, Anglicku a Číne – a hovorili, že je dôležité byť skôr vďačný ako pyšný.

Ako sme za taký krátky čas necelých sto rokov prešli cestou od pokory a vďačnosti ku egocentrickej poživačnosti, bezohľadnosti a nečestnosti?

Celebritami boli ľudia múdri, ktorí v živote naozaj niečo hodnotné dokázali. Dnes s prekvapením sledujem aké „celebrity“ sa tu roja.

 

Všetci sa hrnú za dobrým životom – ale mnohí si ho stotožňujú s tým, že majú kopu prachov, ,luxusné auto a dom s bazénom, a užívajú si.

Ibaže dobrý život je o napĺňaní poslania ako nášho najvyššieho potenciálu, o zmysluplnosti našich krokov. Iste, nedochádzame k tomu uvažovaním pri popíjaní kávy alebo čaju, ale v situáciách, kedy nás život zrazí na kolená. Alebo aj na dno, aby sme dokázali pochopiť, že na dno zrazí Boh iba vyvolených. Že taká rana je v skutočnosti zo strany Boha dôverou voči nám.

Oveľa viac sú mi bližšie hodnoty Indiánov ako dnešnej modernej spoločnosti. Nie je to len tým, že rezonuje vo mne niečo z minulého indiánskeho života.

 

 

Iste, sú spomienky, aj môj druhý šamanský bubon o tom vypovedá. No ich hodnoty sú i dnes bližšie môjmu srdcu a predstave zmysluplného života.

Moderná vyspelá spoločnosť zahnala všetky tie primitívne národy „do ochranných rezervácií“ a nivočí ich ako vie. To my by sme mali byť v tých rezerváciách – so všetkým sebectvom, darebáčinami a amorálnosťou. Ich pôvodný spôsob života a múdra životná filozofia, plná úcty, vďačnosti a pokory, by mali byť svetovým národným bohatstvom.

Máločo je také krehké a čisté v našom svete – ponárame sa do hluku, smradu a darebáčin všedného dňa každé ráno. Pri čakaní na bus do práce som o tom v skorom ráne často uvažovala. Voda vo fontánke tíško žblnkotala, farby nežne žiarili – o čo iné je také čakanie ako čakanie na MHD v hlučnej Bratislave. Vďačnosť za takéto miesta a okamihy až neuveriteľnej krásy zakaždým cítim.

 

Obe fotky sú moje, samozrejme.

Možno je to výzva Zámeru sveta, siahnuť po niečom indiánskom, povedala som si. A tak som knihu o Navahoch z neprečítaných vytiahla. Cílek v nej s humorom píše aj o tejto téme, o ktorej práve uvažujem – koincidencie ma skrátka valcujú – vyčíta pochybným reklamným agentúram, že nás presviedčaju, že šťastie je  v zľavách. Uvažuje o úcte a neúcte, hodnotách a konzume. Aj piesne Indiánov spomína, a ja dnes knihe rozumiem lepšie vďaka tomu že som čítala o ich spôsoboch kódovania do pamäte. Cílek tiež spomína, že zmyslom života nie sú peniaze, ale túžba robiť niečo zmysluplné a tvorivé. Môj veľký projekt mi priplával v pamäti, ale bez dôveryhodného človeka a mojej ochoty dôverovať je v pozícii „možno raz“.  A dokonca aj o hrozbe vojny Cílek píše – že duše padlých v tých veľkých zbytočných vojnách sú nezmierené a tlačia ľudí riadiacich svet do ďalších kríz. Hm, zaujímavé, rituál uzmierenia, upokojenia a prevedenia je potrebný.

Koincidencie sú fascinujúcim javom, zvláštne posolstvá, ktoré sa v určenom čase objavujú, nech siahneme na čokoľvek. Úlomky poznania nám prinášajú trpezlivo.

 

 

ELEna

 

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

keketi

Kamenický musí šetriť, no Dankovo ministerstvo sa podľa PS ďalej nafukuje

22.07.2024 15:34

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur.

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

vybor pre obranu a bezpecnost, gaspar

ÚS: Gašpar a Žiga budú v prípade odsúdenia profitovať z trestnej novely

22.07.2024 14:58

Súčasní podpredsedovia parlamentu (zatiaľ) nie sú priamymi beneficientami predmetnej právnej úpravy, skonštatoval súd.

Hungary National Day

Maďarská opozícia na vzostupe: Najsilnejšieho Orbánovho kritika zvolili za lídra strany TISZA

22.07.2024 14:26

Dodal, že o členstvo v TISZE prejavilo záujem tisíce ľudí a v krátkom čase sa strana stala najsilnejšou opozičnou silou v Maďarsku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9287878x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív