Za 4. – Múdrieme. . .

V skorom ráne mi pri balení kníh na predaj padla na zem kniha Evy Bedrnovej Cesty k lidem.

Otvorená stránka s citátom „Reval na ľudí tak suverénne, až si všetci mysleli, že je vedúci“… ma rozosmiala. Čítala som totiž chvíľu predtým ďalší z článkov, kde sa vyjadruje ku príbehu s Matovičom a svojmu statusu opakovane tá slečna riaditeľka z odboru je jedno akého na ministerstve zdravotníctva. Jej vyjadrenia nahnevali aj šéfredaktorku online magazínu 40plus, a zverejnila k tomu otvorený list určený slečne riaditeľke https://www.hlavnydennik.sk/2021/08/06/otvoreny-list-zuzane-vargovej-z-timu-danovych-poplatnikov-podla-ktorej-cast-z-nich-su-tupela/

Za ňou dajme bodku. Príbeh je však aj pre nás poučný. Lebo v živote trvá dlho, kým pochopíme, že víťazom nie je ten, kto má posledné slovo. A že nie je to najpodstatnejšie vyhrať nejaký boj.

 

Menovanie do funkcie riaditeľa samo osebe nestačí, lebo niekedy trvá skutočne dlhý čas, kým na tú funkciu dorastieme. Táto skúsenosť je i moja osobná – poznám dôverne padanie na zadok aj nabíjanie si nosa, ten kopec chýb, ktoré narobíme, kým zlezieme z výšky Ega ku svojej verzii, v ktorej sa na nič nehráme. V ktorej jednoducho iba sme. A v ktorej, ak niečo prestrelíme, dokážeme povedať „mrzí ma to, toto som prehnal, prehnala“ a úprimne sa ospravedlniť. Stalo sa, spravila som chybu. Lebo všetci sme ľudia a robíme chyby, aj keď nie všetci sa dokážeme v danej chvíli z nich rovnako dostatočne pre svoj prospech poučiť.

Vedomosti a výkonnosť sú v dnešnom svete nepochybne cenené. Ak k tomu prihodíme štúdium kdesi v zahraničí, máme občas pocit, že úspech v kariére je istý. Ale je to naozaj tak? Riadiť kohokoľvek je umenie. V prvom rade musíme zvládnuť riadiť seba. Až potom pochopíme, že ostatných môžeme najlepšie usmerniť tým, že ich inšpirujeme. Nemôžem však inšpirovať niekoho, ku komu nemám úctu. Preto sa v oblasti vrcholového manažmentu kladie dôraz nie na vedomosti – tie môže získať skoro každý, informácie sú ľahko dohľadateľné. Aj pracovitosť, disciplínu zaistíme. Ale sú veci, ktoré nikomu nedokážeme úspešne nariadiť – medzi ne patrí popri takých veciach ako tvorivosť či zodpovednosť aj pocit spolupatričnosti, úcta voči ľuďom, schopnosť zdieľať, byť ľudský a úprimná pokora.

Pokora z môjho pohľadu nie je žalostením aké chyby robím a poníženosťou, ale schopnosťou uvedomiť si nezmyselnosť posudzovania. Mať úctu pred bolesťou iných, pred ich činmi i cestou. Lebo v jednej chvíli prídeme na to, že nevieme ako ďaleko sme dokráčali na svojej ceste a je hodne iluzívne preto cestu iných hodnotiť a porovnávať. Pokora je podľa mňa úprimné prijatie, že nie ja to tu riadim a nie ja to tu súdim.

Múdrieť a spokornievať tým je celoživotný proces, každý v ňom riešime svoje vlastné slabé miesta na ceste k ľudskosti.

 

Elena

 

 

 

Vianočne 5. – Rabča – verím že tam policajti urobia poriadok. . .

27.12.2025

Krásny vianočný čin, skutočne. Debil sa zdvihol zo stoličky po vianočnej večeri a otriasol vianočného ducha zo seba. S tým by sme toho veľa urobiť nemohli, pravdaže, no s tým, že debil vzaL do ruky flintu a vystrájal s ňou, to určite robiť niečo treba. Prečítajte si tento škaredý príbeh o Rabči, pozrite – no otrasné niečo ROBCA CITY | Facebook zúfalý [...]

Vianočne 4. – Koho by mali čerti brať do pekla?

27.12.2025

Na nebi žiari hviezda, no horizont už začal jemne ružovieť. Svitá. Vianočné sviatky skončili. Dcéra dnes odcestuje za priateľom a pracovnými povinnosťami – a tak sme záver sviatkov ťahali dlho do noci. Neobvykle dlho, neobvyklým spôsobom, lebo dokonca i televíziu sme si zapli – filmy počas roka nepozerám vôbec. Teraz sme dva dni pozerali na chlapa, ktorý je i [...]

Vianočne 3. – Pani Úžasná. ..

25.12.2025

Ach, hej, výkop za „pani Úžasnú“ dnes urobím. Prosím, prosím, ak máte cestu z Prešova smerom cez Revúcu v týchto dňoch, pomôžte nám zachrániť „pani Úžasnú“. V temne modrej oblohovej zasvietil prvý beláskavý pásik. Svitá, tak povianočne už tohtoročne. Nie, nejdem písať o úžasných Vianociach, ktoré síce u nás doma boli síce pokojné [...]

Srbsko SR Belehrad Pellegrini Vučič stretnutie diplomacia

Európska únia stráca v Srbsku dôveru verejnosti, podpora vstupu je pod 36 percent

28.12.2025 06:00

Dôvera verejnosti v Srbsku voči Európskej únii klesá po štyroch rokoch bez otvorenia jedinej novej kapitoly prístupových rozhovorov.

Pinstripe Bowl Football

Zimné búrky doľahli na USA. Tisíce letov meškali alebo boli zrušené

27.12.2025 22:18

Obyvateľom veľkej časti severovýchodu USA úrady odporučili, aby sa nepúšťali na cesty.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte

NATO: Rutte odmietol výzvy na obrannú nezávislosť Európy na Amerika

27.12.2025 20:57

„Som absolútne presvedčený, že Spojené štáty sú plne angažované v NATO. O tom niet pochýb,“ povedal šéf Aliancie.

SR história STM letectvo Messerschmitt renovácia KEX

Po ťažkej chorobe zomrel riaditeľ Múzea letectva v Košiciach Miroslav Hájek

27.12.2025 19:56

Po ťažkej chorobe zomrel v piatok riaditeľ Múzea letectva v Košiciach Miroslav Hájek.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,296
Celková čítanosť: 11360280x
Priemerná čítanosť článkov: 3447x

Kategórie

Archív