Ťažké časy 7. – Čo vám Sulík nepovedal. . .

Sulík v článku v Pravde vysvetlil „príbeh elektriny“

https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/639860-richard-sulik-ako-je-to-s-cenami-elektriny-naozaj/

S viceprezi­dentom ENELu, Simonem Morom, som 10. 2. 2022 dohodol, že cena elektriny pre domácnosti ostane na úrovni 61,20 €/MWh pre roky 2023 a 2024. Túto dohodu som sa snažil urobiť dostatočne včas, aby SE a. s. nestihli predať elektrinu iným. Pre porovnanie: dnes stojí elektrina na burze vyše 600 €/MWh, teda desaťnásobok (!) dohodnutej sumy.

 

Nemám ambíciu byť ministrom hospodárstva namiesto neho, Chcem vám dopovedať ďalšiu časť toho jeho príbehu. A určite by som na jeho mieste začala tým, aká je reálna výrobná cena elektriny. Mediálne údaje kolíšu medzi 15 a 50 eurami, to je hodne veľký rozptyl. Práve z reálnej výrobnej a predajnej ceny elektriny vidíme rozsah zisku výrobcov a ďalších nabalencov.

Od toho sa podľa mňa odvíja všetko zlo tejto planéty – že tu máme nenažrancov a kšeftárov. Všimnite si v tom Sulíkovom článku, ako sa k základnej cene elektriny nabaľujú ďalšie a ďalšie prídavné zisky

 

Dodávka elektriny (komodita, diagram, odchýlka, zisk) 79,62 €
Distribúcia a prenos, vrátane strát 53,15 €
Tarifa za systémové služby (TSS) 6,30 €
Tarifa za prevádzku systému (TPS) 15,90 €
Odvod do Národného jadrového fondu (NJF) 3,27 €
Daň z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 20% 31,65 €

 

Poďme ale pekne po poriadku.

Boris Kollár nedávno hovoril o kšeftároch s elektrinou. Hovoril o znárodnení – lenže  to podľa mňa by bol beh na hodne dlhé trate, ak teda nemienime urobiť veľké vyvlastnenie majetkov. Lebo zaplatiť by sme ho nedokázali ľahko, a  koniec-koncov ozval sa hneď majoritný vlastník český miliardár, že on nič nepredáva. Prečo by aj chcel?

Veď pozrite sa na údaje z roku 2021

https://www.energie-portal.sk/Dokument/energeticke-firmy-zisky-2021-108318.aspx

Spoločnosti podnikajúce v plynárenskom odvetví, prevádzkovatelia energetickej infraštruktúry, ale aj výrobcovia elektriny súv prvej desiatke firiem pôsobiacich v slovenskej energetike, ktoré za rok 2021 vykázali najvyššie zisky –  bol v celkovom objeme viac ako 700 miliónov eur. Približne polovica tejto sumy (356 mil. eur) pripadala na dve firmy, ktoré sa ocitli na čele rebríčka.

A pozrite sa tu, článok o údajoch z roku 2020

https://www.energie-portal.sk/Dokument/dve-najziskovejsie-firmy-na-slovensku-vlani-zarobili-takmer-miliardu-posobia-v-energetike-107577.aspx

Dve najziskovejšie firmy na Slovensku vlani zarobili takmer miliardu

Podľa toho článku patria energetické podniky na Slovensku dlhodobo k najziskovejším spoločnostiam.

A pozrite ešte aj tu, urobme krok v čase do roku 2019 s článkom v linku

https://www.energie-portal.sk/Dokument/najziskovejsia-slovenska-firma-vlani-zarobila-607-milionov-eur-podnika-v-energetike-106553.aspx

podľa ktorého Štyri z desiatich najziskovejších firiem na Slovensku pôsobia v energetike. Vyplýva to zo štatistiky za rok 2019, ktorú zverejnil portál Finstat.sk. Najziskovejšou je SPP Infrastructure Rebríček firiem s najvyšším ziskom v minulom roku vedie spoločnosť SPP Infrastructure, ktorá minulý rok uzavrela s hospodárskym výsledkom viac ako 600 miliónov eur. Spoločnosť podľa tohtoročnej analýzy Bisnode patrí aj medzi najziskovejšie firmy krajín V4.

Takže to je jedna správa, ktorú vám zabudol Sulík prezradiť, že  by určite neumreli hladom. Zo ziskov minulých rokov by pokojne mohli pomôcť teraz slovenským občanom udržať ceny nízke.  

 

Keďže téma je rozsiahla, budeme v nej pokračovať  v budúcom blogu. Prezradím vám ešte niečo, čo Sulík nepovedal…

 

Elena

Slová o pravde 6. – Referendárium. . .

05.07.2026

Nie, prosím pekne, toto nebolo referendum o Ficovej doživotnej rente, ale o tom, koľko máme na Slovensku hlupákov. Isteže nie som za nijaké renty doživotné, pre nijakých funkcionárov odchádzajúcich z politiky vrátane prezidentov. Príjmy majú na slovenské pomery viac ako slušné, takže i dôchodky z nich budú slušné. A pokiaľ odídu v nedôchodkovom veku, môžu [...]

Slová o pravde 7. – Ten, kto ma sprevádza. . .

02.07.2026

Niekedy kráčame ťažkými časmi a máme pocit, že nimi kráčame sami. A inokedy nám pripadá, že sa na nás díva s účasťou niekto, komu na nás záleží, alebo že nás sprevádza neviditeľná ruka, a tá nás chráni. Intenzívny týždeň to bol, v ňom som o ťažkých časoch uvažovala a tak trochu som nimi aj šla. V temnote je tiché svetlo mesiaca viac ako denná žiarivá [...]

Slová o pravde 5. – Cesta k úspešnosti a la EÚ

02.07.2026

Neviem ako vy, ja sa od iných inšpirujem. Prajem im úspešnosť a ak s nimi chcem nejako súťažiť, tak férovo, polená pod nohy im nepodkladám. Zjavne preto nemám hodnoty kompatabilné s hodnotami EÚ. Od včerajška platí dovozný poplatok na produkty z Číny. Nie že by sa ku mne valili kopy takých tovarov, ale pravdou je, že hodne ľuďom ich ceny pomáhali a dovoz tohto [...]

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,444
Celková čítanosť: 12214140x
Priemerná čítanosť článkov: 3546x

Kategórie

Archív