Ticho a nahlas 6. – O Svrčinovci. . . .

Zaujímavý príbeh o spravodlivosti na slovenský spôsob prebehol médiami.

Aj v Pravde sa pred dvomi dňami objavil

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/660425-svrcinovskych-osadnikov-v-cadci-nechcu-starostka-je-z-toho-znechutena/

Obyvateľov zo Svrčinovca idú presťahovať z pôvodnej lokality, lebo tadiaľ povedie ekoviadukt.

 

Nejdem sa zoširoka vyjadrovať k tomu, že prečo sťahujú tých ľudí socializovaných, skvelo spolupracujúcich s obcou a zvyknutých vo svojom životnom prostredí, do úplne iných obcí – azda pôvodná obec nemá voľné domčeky? Integrovať hŕby ľudí v novom prostredí je nepochybne náročnejšie, nehovoriac o zaradení detí do školského kolektívu a podobne. Vážne nemá dedina žiadny dom na predaj, a ani im nedokázala za 400 000 eur postaviť nový dom priamo tam?

To, čo ma zaujalo viac – a overila som si to – je skutočnosť, že pôvodné budovy boli postavené na cudzích pozemkoch a svojvoľne, bez stavebného povolenia. Za to dostávajú ich obyvatelia náhradu v podobe 3 RODINNÝCH DOMOV ZA 400 000 €. Na toto ťažko niečo slušne dodať. Naše deti aj my sami musíme dávať veľké peniaze do drahých hypoték a úverov.

 

Navyše, zaujímavým je aj fakt, že náhradné bývanie dostávajú i tí, ktorí tam ani trvalé bydlisko nemali, vlastne teraz ani nikto presne nevie o aký počet obyvateľov tej lokality tam ide. Viete, pre mňa môže byť človek aj fialovo-zeleno prúžkovaný, neposudzujem ľudí podľa farby pleti, dokonca ani podľa vzdelania nie. Ale mám skutočne zásadné a otvorené výhrady voči tomu, aby v tomto štáte ktokoľvek iba účelovo ťažil zo solidárneho systému a nedodržoval ani elementárne zákony.

Nie je podľa mňa v poriadku, aby ktokoľvek beztrestne staval na cudzích pozemkoch neskolaudovanú stavbu a dostal za to zadarmo dom, či aby nepracoval a žil spokojne s početnou rodinou zo sociálnych dávok aj celoživotne.

Cítim sa zneužívaná solidárnym systémom, ktorý toto komukoľvek umožňuje.

 

Elena

 

K diskusii  neúspešná  jasne píšem v blogu, že som proti beztrestnému stavaniu na cudzích pozemkoch.

 

A tiež článkom verejne kladiem otázku, prečo práve pre týchto ľudí sa nakupujú domy, keď je u nás hodne ľudí, ktorí zostali bez strechy nad hlavou a bez akejkoľvek pomoci štátu v tej situácii. Lebo Európsky súd pre ľudské práva rozhodol? No tak tam dajme žalobu proti štátu v mene všetkých bezdomovcov.

Aúúú 4. – Protidrogový zásah USA vo Venezuele. . .

07.01.2026

Veru, drogy sú zlo tejto planéty. No a Trump vyhlasuje, že sa ho rozhodol radikálne čistiť. Nechápem síce, že prečo ten venezuelský prezident s drogami kšeftoval, však peňazí má dosť i bez toho nepochybne, no ale USA určite najlepšie vedia kade drogové kšefty vedú. A nielen tie. V boji proti drogovým kšeftárom treba tvrdo pokračovať, povedala som neúprosne. No a [...]

Aúúú 3. – Za všetko môže Fico. . .

05.01.2026

Slovenského Nohavicu hľadám v dnešnom blogu – a verím, že sa nejaký vynorí… Mnohí sklamaní a znechutení, už kývli rukou nad dôverou v to, že by s tým Fico niečo spravil – takýto komentár mi zahlásila jedna známa, keď podpisovala moju petíciu o výzve na zákaz týrať mačky ich používaním v nácviku pre loveckých psov. Fico? Prečo Fico? [...]

Aúúú 2. – Keby ste poznali Lansforda. . .

04.01.2026

Naštvané diskusie sa valia i v týchto dňoch ešte z rôznych kútov tejto krajiny. V mestách sa zjavne novoročné oslavovanie u podaktorých ešte neskončilo – ľudia sa hnevajú, že trieskanie petárd nemá konca kraja. I príbehy o mŕtvych, ťažko straumatizovaných či postrácaných zvieratách pokračujú Facebook No čo, ohňovystrájači, všade sa v pohode [...]

rusko

Ďalší tanker pod paľbou: plavidlo na ceste do ruského prístavu napadli neznáme drony

08.01.2026 15:30

Tanker smerujúci do ruského prístavu Novorossijsk sa v Čiernom mori stal v stredu terčom útoku.

Polícia SR

Rekordná lúpež šperkov aj útoky na ženy: Polícia identifikovala člena gangu a zadržala ďalších lupičov

08.01.2026 15:27

Policajti identifikovali člena gangu, ktorí v novembri v bielych overaloch prepadli zlatníctvo v bratislavskom obchodnom centre.

Belarus Independence Day

Bieloruský nositeľ Nobelovej ceny za mier Bjaljacki vyzval na tlak na Lukašenka

08.01.2026 15:26

V marci 2023 súd v Minsku Bjaljackého odsúdil na desať rokov odňatia slobody za pašovanie hotovosti.

obchvat

Obchvat Modry ide po skoro polstoročí do projektovej fázy

08.01.2026 15:25

Dlhodobo plánovaný úsek je súčasťou širšieho zámeru Malokarpatského obchvatu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,306
Celková čítanosť: 11417630x
Priemerná čítanosť článkov: 3454x

Kategórie

Archív