V skorom ráne 1. – Dych vetra. ..

 

Vietor dnes u nás bláznivo veje skorým ránom, rovnako ako včera a predvčerom. Hučí v korunách stromov,  konáre im tancujú v jeho divokom dychu. Nie a nie sa utíšiť. Nuž hej, taký vietor odfúkne kadečo, občas aj naše plány.

O skorom ráne – o tom dokonca celá jedenástka bude. Dnes aj o vetre – a o jednej knihe (nie, tú vietor neodvial).

 

Skoré ráno…

Prečo práve jedenástka V skorom ráne? Možno sú medzi vami takí, ktorí skoré ráno majú uložené v srdci – tak ako ja.

Svitá – a cítim pokojný, radostný dych začínajúceho dňa. Horizont bledne. V jednej chvíli sa vynorí drobnučký oblúk slnka. Krajinu zalieva zlatistý jas – a v takých chvíľach cítim, že svet má ešte nádej. Pre mňa je farba nádeje nie belasá, ale zlatistá, trblietavo zlatistá, ako lúče vychádzajúceho slnka.

Som ranné vtáča. Začala som kedysi písať, aby som povzbudila písať moje najstaršie dieťa – a hodiny nadránom boli časom pokoja a sústredenia „len na seba“. A potom som si našla aj druhú, nočnú prácu, vlastne nadrannú – nadlho. No moja láska k skorému ránu začala ešte dávno predtým a spájala sa s prechádzkou lesom – kým boli deti malé, chodievala som do lesa na kuriatka o pol piatej ráno. Potom som pred siedmou do práce bežala s vodou ešte odkvapkávajúcou z vlasov po rýchlej sprche. Keď som za inou prácou odišla do mesta a to znamená cestovať už busom pred šiestou, ranné potulky lesom skončili.

Takže touto jedenástkou vzdávam hold skorému ránu, tomu času zázračna…

 

Odviate vetrom…

Nie, nemám na myslí slávny rovnomenný román. Aj keď ten príbeh za úžasný pokladám, a čítala som aj jeho dodatočne pripracovaný diel.

Odviate vetrom víkendovo boli moje plány. Určite to poznáte – spriadate plány, tešíte sa na niečo, a potom to na poslednú chvíľu niečo prekazí. Nuž, presne tak to bolo s týmto víkendom.

Vietor mám rada, spája sa mi s voľnosťou a slobodou.

No tento raz to rozhodne prehnal. Prednohorský vietor sa dal zniesť – i keď semienka siate do briežku pri bytovke divo rozhodil a úporne sme zápasili o moju dlhú sukňu. No vedela som, že vyššie v horách bude príliš prudký. Už na vyhliadku by to bola nerozumná cesta. Vybrať sa niekam, kde som ešte nikdy nebola, v sprievode tohto vetra bol nezmysel. Chcem práve na také miesto – do doliny Strateník. A potom si náhodne nenáhodne vyberiem na mape ešte dve miesta, kam zájdem – možno niečo s havranmi v názve, alebo s lipami, alebo – veď uvidím…

Moje plány sa odkladajú na neurčito – lebo od budúceho štvrtku som zasa ružomberská, až v sobotu večer sa vrátim. Našťastie tým prednášky končia, už len napísať a obhájiť projekt, napísať a obhájiť prácu, spraviť druhoatestačnú skúšku.

Potom pôjdem do lesa. Konečne. Nadlho, les je môj priateľ.

 

A s lesom súvisí i tá dnešná kniha...

Vlastne tá súvisí s kadečím. Volá sa Indián. Zpráva o archetypu. Našla som v nej mnoho zaujímavých myšlienok.

Prináša zaujímavý pohľad na pomstu – že je za ňou niekedy nie pomstivosť, ale predstava, ako bezprávím upadá svet do zmätku a je narušené tao. Presne to je dôvod, pre ktorý ja som za spravodlivé tresty pre páchateľov. Pri nespravodlivosti porušenie rovnováhy cítim, za znovunastolenie rovnováhy však nepokladám pomstu – ale spravodlivý trest pre páchateľa.

Alebo archetyp Indiána, vnímaný je v knihe ako návrat k vlastnej prirodzenosti. Nie je to len o súlade s prírodou, uvedomení si nášho hlbokého prepojenia s ňou a potrebe byť k nej ohľaduplný. Indián aj vie, čo má zmysel a čo nie, chápe voľbu medzi správnou a nesprávnou cestou. A presne to je to, čo riešim.

 

Záverom…

Skoré ráno, zaliate zlatistými lúčmi slnka.

Udržme si v srdci niečo z jeho zázračna po celý deň…

 

 

Elena  Predná Hora, 7.5.2018

 

 

 

 

 

 

Ej 10. – Kto pozná zlodeja?

20.08.2025

V psíčkarskej skupine dali zlodeja priamo pri čine https://www.facebook.com/watch?v=1700254010632840 nože, kto ho poznáte? Myslím, že je namieste dávať natvrdo mená i fotku lumpov všetkého druhu. Podporujem i tých, ktorí na sociálnych sieťach „čistia“. Videjko s jedným z úchylov, ktorý lákal k sebe do auta trinásťročné dievčatá, tu teraz nedávam. No [...]

Ej 9. – Alibaba a 40 tajomníkov. . .

19.08.2025

To by teda bola rozprávka, že? No ale je to hoax, pravdaže – Alibabu sprevádzalo 40 zbojníkov a nie 40 tajomníkov. I keď ktovie či je medzi tými dvoma pojmami až taký veľký rozdiel. Uveďme preto teraz hoax na pravú mieru. Alibabu sprevádzalo 40 zbojníkov. Hŕba tajomníkov – zatiaľ 36, ale čoskoro ich môže byť aj 40 podľa toho akým tempom ich pribúda – [...]

Ej 8. – Ako nekresťansky sa podaktorí kresťania prejavili. . .

17.08.2025

Média o ňom už čo-to napísali tu https://www.topky.sk/cl/10/2606781/Vila-za-miliony-s-vyhladom-na-Tatry–Hlina-sa-pustil-do-predsedu-KDH–Zo-svojich-uspor-by-nezrekonstruoval-ani-kupelnu- i tu https://ereport.sk/da-sa-na-takyto-luxus-poctivo-zarobit-presovskemu-zupanovi-rastie-pod-tatrami-honosna-vila či tu [...]

Robert Fico a Michal Šimečka

Augustový prieskum SANEP: PS pred Smerom, Republika aj Hlas postupne rastú

23.08.2025 06:00

Na čele bez zmeny. V prieskume SANEP vedie PS pred Smerom. Pod nimi prebieha súperenie o tretie miesto. Republika a Hlas posledné tri mesiace stúpajú.

APTOPIX Trump Putin

Trump sa rozhoduje medzi uvalením sankcií alebo vycúvaním z konfliktu. Putin dúfa v obnovenie vzťahov s USA

22.08.2025 22:30

Trump sa do dvoch týždňov rozhodne, ako sa postaví k vojne na Ukrajine. Putin zase vidí "svetlo na konci tunela" vo vzťahoch Ruska a USA.

nord stream

Nebol som tam. Zadržaný Ukrajinec poprel účasť na útoku na plynovody Nord Stream

22.08.2025 21:39

Ukrajinec Serhij Kuznecov, ktorého zatkli pre podozrenie z účasti na útoku na plynovody Nord Stream v roku 2022, poprel vznesené obvinenia.

nohy, chôdza, lúka, prechádzka, turistika

Ochladilo sa. Meteorológovia varujú pred prízemným mrazom

22.08.2025 21:15

V niektorých častiach severného, stredného a východného Slovenska sa môže v noci vyskytnúť prízemný mráz.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,190
Celková čítanosť: 10675340x
Priemerná čítanosť článkov: 3347x

Kategórie

Archív