Úsmev 6. – Žilo sa za socializmu lepšie?

 

Článok o tom, či sa žilo za socializmu lepšie vo včerajšej Pravde ma inšpiroval o tom pouvažovať.

Uvažovala som podvečer  – pritom pod oknom mi behali chlapi a kričali. Chceli by ste vedieť, čo kričali? Tak vám aj to prezradím, pravdaže, dôverne.

A ešte o jednej voľbe, vašej voľbe, tiež poviem…

 

Žilo sa za socializmu lepšie ako teraz?

Reprezentatívny výskum agentúry Focus ukázal, že najmä staršie vekové skupiny tento názor u nás preferujú. U mladých ľudí (do 35 rokov) je to necelá pätina súboru. Ide podľa výskumníkov o nostalgiu za starými časmi.

Nuž, ja si tiež myslím, že „staré socialistické časy“ mali svoje pozitíva. Bežný životný štandard bol dostupný bežným ľuďom. Bola dobrá podpora mladých rodín, detí, zdravotné programy.

Zmena, ktorú sme chceli, rozhodne podľa mňa nie je toto, čo tu v súčasnosti máme. Dnes mnohí ľudia doslova živoria, iní prežívajú za cenu dvojnásobnej driny – dennej práce, aj druhej práce popri tom. Mnoho ľudí za prácou odchádza do zahraničia, rodiny sa rozpadajú. O súčasnom stave zdravotníctve, školstve, sociálnych službách oproti minulosti nič nepoviem – nechcete, aby som hneď ráno nadávala, však? Ani o spravodlivosti a súdnictve, právnosti štátu Veľmi negatívne vnímam rozbitie družstiev. Predaj pôdy kadejakým „zahraničným podnikateľom“. Morálku spoločnosti. A zbrojenie.

Musím agentúru Focus v čomsi poopraviť – píšu v záveroch z prieskumu, že starší ľudia na Slovensku sa domnievajú, že sa im za socializmu žilo lepšie.

Milá agentúra – oni sa nedomnievajú, oni to vedia.

 

A čo s tými chlapmi pod oknom?

No dobre, poviem vám pravdu – fakt tam tí chlapi pobehovali a kričali – „poď, poď, poď…“ Teda, aby sme si rozumeli, nie ja som mala vybehnúť – hrali futbal na štadióne, ktorý mám rovno pod oknom hotela. Keďže ale podvečer mi jeden neznámy miestny pán ponúkol odvezenie a nezištne ma doviezol z mesta až k hotelu (ešte raz ďakujem), tak som aj ja milá a tolerantná k Ružomberčanom…

A teraz celkom vážne – neprekážali mi nijako. Nech len hrajú – povedala som si  a šla som nerušene písať, čítať, a čakať na dnešné vzdelávanie.  Áno, včerajšok iskril pokojom. Nie ako štvrtok, kedy som v neskorých hodinách zúfalo hľadala pomoc pri otváraní súborov s EOP a šla som spať až včera po jednej…

 

A tá vaša voľba?

Nuž áno – uvažovala som, ktorých 11 blogov by zostalo, keby som ostatné vymazala. Určite by som nechala

V MENE SYNA 10. – Klopanie na nebeskú bránu alias List Maroškovi

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/07/19/v-mene-syna-10-klopanie-na-nebesku-branu-alias-list-maroskovi/

a

DNES 63. – It´s a long road. . . alias Vyzývam slušných lekárov

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/05/15/dnes-63-its-a-long-road-alias-vyzyvam-slusnych-lekarov/

A možno niečo z Rozprávača príbehov.

Vaša voľba je možnosť výberu – ak chcete, aby niektorý konkrétny z blogov zostal, navrhnite ho do tej 11.

 

 

Elena   Ružomberok, 12.5.2018

 

 

Mlčanie 9. – Hanbím sa za túto spoločnosť

23.06.2026

I tento blog venujem prípadu z Gelnice a jemu podobným. Poedukujem obete. A ešte doplním – aj verejne silne potiahnem túto tému, v prípade násilia, ktoré tu evidentne bolo dlhodobé, musí toto byť priťažujúcou okolnosťou pre páchateľa. Zareagujem na článok Smutná spoveď kamarátky zavraždenej učiteľky Zuzany, ktorý uvádza, že obeť nevedela o tom, kedy ho [...]

Mlčanie 8. – Vrah z Gelnice. . .

22.06.2026

Žena zabitá bývalým partnerom v Gelnici pred očami ich malých detí. O tomto prípade dnes pohovoríme tvrdo a otvorene. Prečo ju zabil? Žiadala o zákaz priblíženia – ten súd nedal. Zabil ju len preto, že nedostal zákaz priblíženia? Obete treba jasne varovať – zákaz priblíženia sám osebe nič nevyrieši – je nutné agresora monitorovať [...]

Mlčanie 7. – Ale nás ten zásahový tím preslávil. . .

22.06.2026

Článok v Pravde o medvedici zastrelenej poľovníkom, lebo údajne útočila sa objavil včera https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/818485-polovnik-pri-kremnici-zastrelil-medvedicu-udajne-utocila/ V diskusii sa objavila informácia, že vraj Aké 3 kilometre od obce Krahule? Veď to bolo priamo v meste Kremnica! Pár stoviek metrov od absolútneho centra! Nuž, medvedica s mladým asi [...]

Kovařík

„Keď ich nechytíme my, oni chytia nás.“ Svedok odmietol podpísať zásah v kauze exšéfa polície

24.06.2026 17:21

V prípade s exšéfom polície vypovedali dvaja svedkovia.

Paríž, bezdomovci, horúčavy, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Horúčavy v Paríži 'spaľujú' aj migrantov bez domova. V stanoch je neznesiteľne, hovoria

24.06.2026 17:00

Migranti žijúci v tábore v Paríži len ťažko zvládaljú spaľujúce horúčavy, keďže pretrvávajúca horúca vlna vyhnala v stredu teploty v meste do rekordných výšok.

Bernard Slobodník na banskobystrickom súde pred vynesení verdiktu.

V kauze exšéfa policajných odposluchov vypovedali odsúdený sýkorovec Kováč aj exfunkcionár NAKA Slobodník

24.06.2026 16:50

Odsúdený sýkorovec opísal, ako osobne niesol obžalovanému obálku s úplatkom od mafie.

NR SR: Rokovanie 35. schôdze

Danko si rypol do koaličných kolegov: Veľký slovenský Fidesz sa nekoná

24.06.2026 16:26

Danko priznal, že si robil nádeje, že sa nájde kompromis medzi Smerom, Hlasom a SNS.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,435
Celková čítanosť: 12184791x
Priemerná čítanosť článkov: 3547x

Kategórie

Archív