A prečo nie 9. – Kedy sme šťastní. . .

 

Často sa tvárime, že sa všetko v našom živote odvíja od šťastia. Prajeme si byť šťastní, aj pri všemožných oslavách vinšujeme iným šťastie. Tak čo to vlastne sebe aj im prajeme?

Šťastie by mohlo byť úspech v zmysle postavenia alebo majetku. Ale koľko ľudí je v takom smere úspešných a svoj život pritom oni sami nehodnotia ako šťastný. Koľkí majú peniaze a moc, a ani my si nemyslíme, že sú šťastní, nie to ešte oni.

Šťastie by mohlo byť zdravie a stabilná rodina, tak sa to často zvykne popisovať v múdrych myšlienkach na internete. Ibaže koľko ľudí nemá zdravie – a napriek tomu sa cítia šťastní. Ak má rodina dodávať istotu a bezpečie, potom ide skôr o sociálnu oporu, ako o šťastie. A niekedy sa cítia ľudia šťastní sami osebe, hoci nemajú okolo seba  „svorku“.

Možno by sme mohli šťastie definovať ako neprítomnosť nešťastia. Lenže nemyslím si, že sa šťastnými stávame automaticky neprítomnosťou ťažkých a zlých vecí v našom živote. Niekedy nás tie ťažké veci ľudsky posunú.

Niektorí prijímajú taký senecovský pohľad na šťastie, ako na prijatie nevyhnutného, prichádzajúceho.

Tak čo je to šťastie naozaj?

 

Dám môj názor…

V prvom rade treba oddeliť predstavu šťastia ako dlhodobej charakteristiky – dlhodobo zažívame pocit zmysluplnosti života alebo životnú spokojnosť. Šťastie je podľa mňa pocit, t. j. charakteristika krátkodobá.

V druhom rade sa šťastie viaže viac na nehmotné charakteristiky, ako na hmotné. Pre mňa sa spája s nádejou a radosťou, pocitom úžasnosti. Šťastnými sa môžeme cítiť pri pohľade na východ slnka či letiace oblaky, v rozhovore, pri prežívaní chvíľ s blízkym človekom – no to by sme tiež mohli definovať ako pocit pohody a spokojnosti.

V treťom rade je šťastie bod, alebo sú šťastie a nešťastie súčasťou kontinua, t. j. s pocitom maximálneho šťastia a postupným prechodom viac či menej šťastia ku maximálnemu pocitu nešťastia?

Existuje celý rad viac či menej múdrych kníh, ktoré nám radia ako byť šťastným. A napriek tomu nedokážu nikoho šťastným spraviť.

Hej, a existuje šťastie vôbec?

 

Záverom…

Šťastie je nelogické. Nedá sa predvídať.

Neviem, či by ste zadefinovali ako pocit šťastia tento okamih, no ja áno – po dlhej  dobe idem čítať oddychovú literatúru, navyše od mojej obľúbenej Riversovej. Jej knihy ku mne vždy prichádzali vo zvláštnych životných situáciách a zakaždým ma hodne oslovili – poviem vám, skutočne som zvedavá, čo mi Zámer sveta privial tento raz. Je to také radostné očakávanie bez napätia – pár hodín čítania predo mnou…

 

Elena      17.7.2019

 

 

Ibaže 9. – Prečo naše médiá nepíšu pravdu o „záchrane“ ukrajinských detí?

05.12.2025

Ukrajinský oligarcha, miliardár Ruslan Šostak s podporou Zelenského manželky založil Charitatívnu nadáciu Ruslana Šostaka a zrealizovali cez ňu projekt „Detstvo bez vojny“. Vraj ukrajinské deti pred vojnou pozachraňujú. V rámci akcie pobrali deti z detských domovov a pestúnskych domov do Turecka. 510 detí z Ukrajiny takto do Turecka vypravil. Dostal za tento počin [...]

Skrátka 8. – Potrebujeme 500 podpisov. Dnes. . .

01.12.2025

Vraveli ste si, že tu nemôže byť väčší bordel ako je? Mýlili ste sa. Veru môže – ak nezískame 500 podpisov na každú hromadnú pripomienku k týmto trom navrhovaným legislatívnym zmenám ešte dnes. Po prihlásení na Slovlex jednoduchým kliknutím podporíte pripomienku. V každej z hromadných pripomienok je uvedené zdôvodnenie toho, s čím sa vyslovuje nesúhlas, čo [...]

Tak naozaj 1. – O ceste k sebe

01.12.2025

Tak naozaj v tejto jedenástke blogu. Potemkinovské dediny politických tém, ktoré v ňom obvykle nahadzujem, na chvíľu prerazí lúčik svetla o tom, čomu pozornosť venujem naozaj. Mami, mami, kedy ťa tí policajti konečne pustia – vypisovali mi deti recesisticky v podvečere minulého pondelka. To ešte potrvá – odpísala som im pravdivo, ešte sme s prácou nekončili. [...]

Elon Musk, Twitter

Brusel obvinil Muskovu sieť X z porušenia pravidiel, dal jej pokutu 120 miliónov eur

05.12.2025 13:10

Ide o prvú sankciu v rámci prelomovej legislatívy EÚ a podľa agentúry Reuters možno očakávať, že sankcia vyvolá hnev americkej vlády.

Tomio Okamura

Vznikajúca česká vláda chce, aby sa o dôvere k nej hlasovalo 13. januára

05.12.2025 12:45, aktualizované: 13:05

Celá vláda by mohla byť vymenovaná 15. alebo 16. decembra.

SIS

PS iniciuje kontrolu na SIS. Príslušníci v liste opísali, ako to v tajnej službe funguje

05.12.2025 12:23

Spišiak upozornil, že kontrolná činnosť výboru je aktuálne „nevykonateľná, neefektívna a v podstate žiadna“.

takáč

Takáč: Legislatíva týkajúca sa chovu spoločenských zvierat sa sprísni

05.12.2025 12:15

Zakázaný by mal byť chov a množenie „nepapierových“ psov za účelom ich predaja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,281
Celková čítanosť: 11244220x
Priemerná čítanosť článkov: 3427x

Kategórie

Archív