Založ si blog

Slová o svete 2. – Dôchodkyňa s novičokom. ..

Keď som pred časom písala blog o anglickej babičke a jej korešpondencii s googlom, hovorila som si, že s našimi babičkami nie je taká zábava. Mýlila som sa, ako vidno.

O jednom kurióznom prípade slovenskej dôchodkyne z tohto týždňa si povieme – a nie, vlastne nie je svojou podstatou vôbec zábavný.

 

S novičokom na sídlisku v Prievidzi…

Sotva dozneli cirkusy okolo novičoku v Anglicku, začali sa u nás, na Slovensku.

Neveríte?

Článok o tom včera priniesli noviny.sk pod názvom V Prievidzi žena rozsypala na chodník biely prášok. Otravujú ju psy.  a susedov informovala, že je to NOVIČOK.

Čo k tomu dodať?  Ha, aké informované dôchodkyne o bojových nervovoparalytických látkach máme – škoda, že sú nie dostatočne informované i o následkoch takých vyhlásení. V tomto prípade – ide o skutočný prípad zo včerajška – potom vystrašení susedia privolali políciu, ktorá zaistila vzorky na expertízu. Pani dôchodkyňa policajtom uviedla, že na chodník pre postrašenie susedov rozsypala múku, lebo jej psy z okolia chodili špiniť do kvetov.

Pani zrejme bude prekvapená sumou, ktorú by jej mohol súd dať k náhrade – za výjazd polície, za udelenú poriadkovú pokutu, za nebezpečné vyhrážanie, za šírenie poplašnej správy a za expertízu vzorky.

 

Každopádne je to prípad síce zdanlivo smiešny, v skutočnosti varovný

– lebo vyhrážky sypania novičoku  či inej smrteľne jedovatej látky rozhodne za zábavu nepokladám, a nemali by sa v nijakom prípade stať súčasťou slovenského ľudového folklóru či riešenia medziľudských konfliktov.

A je mi smutno z ľudskej bezohľadnosti – v tomto príbehu jej je kopa.

Rozumiem tomu, že

  • s vekom dochádza ku nižšej tolerancii v sociálnych kontaktoch u niektorých ľudí, každý z nás raz zostarne a mali by sme byť preto ku starším ľuďom ohľaduplní,
  • aj veľké sídliská vedú ľudí k nižšiemu ohľadu voči ostatným – tým teraz myslím  poniektorých psičkárov, lebo po svojich miláčikoch by mali výkaly upratovať, malo by to byť samozrejmosťou,
  • rovnako by majitelia psov mali zohľadniť, že pani tam pestuje kvety a mali by dozrieť, aby im tam psy nešpinili, lebo ak oni majú radosť zo psov, pani zasa tešia kvety – a pohľadom na ne sa môžu potešiť všetci.

I na sídliskách by niektorí ľudia naozaj chceli udržiavať prostredie upravené a plné kvetov (čo plne podporujem, krajšie prostredie skrášľuje život – sama som veľký milovník kvietkov a niečo k tomu ešte v tejto jedenástke dám). Je úžasné podľa mňa, že tomu niektorí ľudia  v bytovkách žijúci venujú svoj čas, peniaze, starajú sa, aby to „u nich“ pekne vyzeralo.

Pani už predtým signalizovala nespokojnosť so správaním psičkárov, článok popisuje, že dochádzalo opakovane ku konfliktom. Nuž, majitelia psov, nebolo by namieste si vstúpiť trochu do svedomia, aby ste sa radšej snažili psov vziať na vyvenčenie inam, ako do záhonov s kvetmi pod oknami pani susedy? To ste jej robili naschvály?

Chce to len trochu obyčajnej ohľaduplnosti -. práve včera som v blogu spomenula „nespokojného občana v Košiciach“, ktorý bojuje proti mačkám. Popisuje ich ako otravné, hoci sú pre ľudí, žijúcich na sídlisku, užitočné chytaním potkanov. Poviem otvorene – neverím, že by mačka bežne šla za človekom, ktorý sa k nej nespráva pekne – lenže komusi prekáža aj ich obyčajná tichá prítomnosť…

 

Psíčkari, mačkári a tí ostatní…

Krucinál, ľudia, trochu obyčajnej vzájomnej účasti, láskavosti a ohľaduplnosti by vám neuškodilo.

Na čo sú nám lety na Mesiac, na Mars, za hranice slnečnej sústavy – veď ani tu na Zemi nevieme žiť ako ľudia…

 

 

Elena    11.8.2018

 

 

 

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

izrael, hamas, tunel

Izraelská armáda zničila najväčší tunel Hamasu v Pásme Gazy

05.03.2024 14:54

Štyri kilometre dlhý tunelový systém sa nachádzal 400 metrov od hraničného priechodu Erez medzi Izraelom a Pásmom Gazy.

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8874030x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie