Založ si blog

Čas srdca 8. – Lilianka, krehké dievčatko – naťahuje k vám svoju rúčku. Bez pršteka. ..

Zuzana a Lilianka – ďalšia dvojica, ktorá sa vynára z temnoty. Zuzana sa postavila v mene svojej dcéry k matkám Otvoreného listu premiérovi Slovenskej republiky. Ďalší príbeh je smutnou vizitkou „úrovne a kvality“ slovenského zdravotníctva.

 

Narodila sa, pravdaže, so správnym počtom prstov…

Ale podľa vyjadrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nekvalitná zdravotná starostlivosť, poskytnutá nitrianskou nemocnicou, viedlo ku tomu, že dievčatku už prštek nemá. Pochybili vo viacerých bodoch. Nebola uskutočnená dostatočná kontrola funkčnosti do pršteka zavedenej periférnej venóznej kanyly, ktorú malo dieťa po narodení zavedenú, ani včas zistené komplikácie, dokonca ju ani nemenili, takže z kanyly dostala infekciu. Museli jej časť prstu amputovať. Prst Lilianke už nedorastie nikdy.

 

Škodu na zdraví dieťaťu ohodnotili na 1277 eur…

Ktovie, či by si za tú sumu dala odrezať prst sestra, ktorá dievčatku ujmu spôsobila. Podľa mamy Lilianka potrebuje liečenie a cvičenie, celú pravú stranu má málo ohybnú. Pri zlom počasí ju kýptik pršteka bolieva. Má už štyri roky a žiadneho ospravedlnenia zo strany nemocnice ani spravodlivosti sa doteraz nedočkala.

Rodina žiadala mimosúdnym odškodnením sumu naozaj skromnú – 6277 eur celkovo – v porovnaní s tým, čo nedávno vykladal právnik v televíznych správach o možných státisícoch eur odškodného pre obete pochybení lekárov (spomenutú vyčíslenú škodu na zdraví a celoživotnú nemajetkovú ujmu). Nemocnici sa i to vidí veľa.

Rodina nemá peniaze na právnika – a tento štát hrdinsky ponúka bezplatnú právnu pomoc v prípade pochybenia lekárov len rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi. To, že poctivo pracujete za slovenskú mzdu a nemáte peniaze navyše na právnikov po zaplatení nákladov na živobytie rodiny, tento štát veru nezaujíma. Netrápi ho, že vy ste nikoho nezabili a do tej situácie ste sa dostali vinou niekoho iného. Nezvažuje, že by bolo čestné uhradiť obetiam zdravotníckych pochybení  v tej situácii bezplatne právnika aspoň do trojnásobku životného minima rodiny.

 

Lepšie raz počuť, ako desať razy čítať…

Dnes som si na súde bola vyzdvihnúť nahrávku z doteraz posledného pojednávania, ktoré bolo 11.9.2017. A že na nej je kadečo, čo vám vyrazí dych, o tom nemusíte pochybovať.

Ach, áno, neviem kto z vás mi rozumie natoľko, že chápe ako sa cítim, keď som sa pre to uverejnenie rozhodla.

 

Elena    25.9.2018

 

P. S.: Nie, nedokázala som tu uverejniť fotografiu Lilianky bez pršteka, je to jednoduché hrozné. Ak chcete vidieť fotodokumentáciu, nájdete ju v článku

https://www.cas.sk/clanok/598916/dalsi-skandal-nitrianskej-nemocnice-lilianka-3-pre-chybu-sestricky-prisla-o-prstek/

 

Prosím, ľudia, podpisujte našu petíciu, tejto bordel v slovenskom zdravotníctve musíme ukončiť…

 

 

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583313x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie