Založ si blog

Verím 6. – Filozofická hádanka. . .

 

Keď slniečko hreje, tak ako minulú nedeľu, predjarne, povzbudzujúco, svet zázračne presvetlí. Aj u nás v horách vytŕča miestami suchá tráva, vzduch iskrí  a vonia sviežo topiacim sa snehom.  Uvedomíte si to náhle pri vešaní bielizne, ako štebocú vtáci v úbočí pod bytovkou. Radostné ševelenie vtáčích hlasov, ach, to už rozhodne nie je len snívanie o jari…

A potom ráno opäť raz hrubá vrstva snehu, pri brodení ňou v temnote svitania k autobusu

(keďže moje autíčkové dieťa sa najbližšie tri dni – a v priebehu dvoch mesiacov ešte peknú radu ďalších dní – ide chodiť vzdelávať do Popradu)

nasávam zvláštnu atmosféru svitania – takú odlišnú od neosobnej, pohodlňáckej cesty autom. Vietor fúka ostro, mrazivo – no skoro som si aj vetrovku zapla – do tváre mi metá snehový poprašok a dlhý sivoružový šál mi odvieva všetkými smermi. Stromy ním šumia, kvílivo sa ohýnajú. Veď hej, fontánka spí v záplave snehu, aj lavičky, ale na horizonte sa črtá bledomodré svetlo už-už prichádzajúceho svitania. Zhlboka som nasávala čarovnú atmosféra rána, akú som zažívala po dlhé roky sama sa brodiac spiacou prednohorskou krajinou k osvetielkovanému parku pri liečebni, kde stáva autobus.

Myšlienky mi zabrúsili do tých čias spred pár rokov, keď žil môj syn. Kde je to dievča, ktoré dokázalo snívať? Ktoré kráčalo životom s naivnou dôverou? Niekedy si dávame priame otázky –  víria v nás ako drobné snehové vločky, ktoré sa sypali temným ránom, krehké a divoké zároveň. Oboje vo mne vyvolávajú nepokoj – otázky i vločky.

Otázky ma znepokojujú, pretože si uvedomujem, ako „držím dvere zvnútra“ – a vločky kvôli počasiu, tohtovíkendové konštelácie v horách by som kvôli cestovaniu spojila s pokojným bezsnehovým počasím.

Myslela som, že vám tu dnes napíšem niečo o nenáhodnom náhodnom výbere z náhodnej knihy, zasa raz. Ale to, čo sa otvorilo, mi ide príliš pod kožu, je to presne o tej mojej hlbokej nedôvere, ako inak – a o silnom rozhodnutí, ktoré musí byť spojené so silnou vierou. Zakaždým ma fascinuje, ako nás má Zámer sveta prečítaných. Dokonca som nebrala včerajšiu koincidenciu, veľmi silnú od mojej konštelatérskej kolegyne – písanú i volanú, s jej naliehavým dôrazom na „už nejaký čas cítim, že máš…“. Dnes poobede som sa spamätala a zlepila pár kontaktných viet – ale je to pre mňa výstraha, lebo koincidencie mám v úcte.

Dám namiesto analýzy toho radšej malú filozofickú metaforu, hádanku – a nie, nič k nej už nepoviem.

 

Elena   12.2.2019

 

K diskusii: Hm,bonnefoi,  aj tak by to bolo možné chápať.

Mne to hovorí, že veľa v živote závisí od nášho uhla pohľadu.Na tom istom mieste môžeme vidieť buď hromadu špinavého snehu, alebo dych vyrážajúce svitanie. A ešte trochu to posuniem – že sa nám pri povrchnom pohľade hora špinavého snehu môže zdať väčšia ako tie hory v diaľke. Ale je to skutočne tak?

comm  – zrejme všetci prichádzame časom k tomu istému poznaniu, ak životne múdrieme. Zvláštne mi Tvoje slová rezonujú, je to presne tá moja včerajšia večerná koincidencia, tak zrejme o nej mám napísať. Ale odpoviem teraz na otázku – mňa život naučil úcte k úcte a pokore, vnímaniu koincidencií, ochote načúvať a poznaniu, že nie ja to tu riadim. A ešte – vlastne veľa vecí, stále sa učím…

Jednou ranou 10. – Ruská ruleta, ako to výstižne povedala Peková. . .

26.09.2021

Ak píšem, že dôkazov o koronadarebáčine pribúda, tak vám v tejto chvílu dávam do pozornosti https://www.dostojneslovensko.eu/informacie-o-kovide-a-pravne-dokumenty/informacie-o-vakcinach/202-zoznam-hrozy-fda-vedelo-o-vedlajsich-ucinkoch-uz-v-oktobri-2020?fbclid=IwAR2wpj3ktXICS9fnL7_msOkuNlebA-xL2sLXvS8Gz8s-UnpJGGq7z47Flxg oficiálny dokument z USA a to priamo z Americkej Agentúry [...]

Jednou ranou 9. – Národný majetok Balerínka. . .

25.09.2021

Som láskavá, trpezlivá a tolerantná, súcitím a pomáham. Ale viem i plamene chŕliť – a teraz veru vidíte draka. Lebo trpezlivoť ma prešla… Tak. Príbeh dievčaťa Annamárie z jednej slovenskej osady sa médiami prelieva opakovane. Kým sprvu písali o jej bežeckých úspechoch, čo by bolo fajn – potom začreli i do jej súkromia. A keď otehotnela, riešili [...]

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová sa po Hegerovi stretne aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim

27.09.2021 12:00

Prezidentka hovorila s premiérom o situácii v bezpečnostných zložkách. Hlava štátu sa chce stretnúť aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim.

ruky, kladivko, rozhovor

Prvostupňové správne súdy by mohli byť v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach

27.09.2021 11:43

Vyplýva to z návrhu zákona o zriadení správnych súdov, ktorý rezort spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.

Jaroslav Haščák

Haščákov advokát: Kolíkovej dovolanie bolo plné chýb a šikanovania klienta

27.09.2021 11:42

Dovolanie ministerky Kolíkovej bolo obyčajnou šikanou obvinených Haščáka a Arpášovej, tvrdí na základe uznesenia súdu advokát Haščáka.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Pri akcii Kuriér zaistili kriminalisti vyše 12 ton nelegálneho tabaku za 1,1 milióna eur

27.09.2021 11:25

V rámci akcie Finančná správa zadržala tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti. Hrozí im väzenie na tri až osem rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,163
Celková čítanosť: 5592710x
Priemerná čítanosť článkov: 2586x

Kategórie