Založ si blog

Haf 3. – Naletíme zasa raz?

Kapustné hlavy by sme museli mať, aby sme neprehliadli túto hlúpu hru na odpútavanie pozornosti. Je to smutný fakt – Kollárova diplomka centrom sveta sa stala na Slovensku na dva týždne – a pár hlupákov na to skočilo.

Ostatní si položili tie správne otázky.

Psy štekajú a karavána zatiaľ ešte stále ide ďalej. Dokedy?

 

V živote je podľa mňa mimoriadne dôležité vedieť dať si správne otázky.

Odpovede nie sú natoľko dôležité ako otázky – lebo odpovede potom hľadáme. A akosi som presvedčená, že práve správne otázky nám pomáhajú nájsť ten správny smer. Lebo odpovede sa v čase môžu meniť, otázky by mali zostávať ako svetlo betlehemskej hviezdy.
Prezradím vám teraz jednu naozaj hlbokú vec o mne – najviac na mňa zapôsobí človek, ktorý mi pri prvom stretnutí s ním položí múdru otázku. Lebo rozumiem, že ide za presne takým svetlom, ako spomínam vyššie. Je to taká moja tajná hra – opýtaj sa ma niečo, a ja pochopím, aký si človek. 

Neprezradím vám, pravdaže, akú otázku pokladám za No.1.

 

Od čoho sa odpútava pozornosť? 

Žeby od podmienok, za akých by sme „dostali“ peniaze na opravu letiska Sliač?

Žeby od problematiky migrácie a „úspešnosti“ integrácie migrantov v krajinách, kam ich primigrovali?

Žeby od zúfalosti situácie, v ktorej teraz Slovensko je – a jej neriešenia?

Veď uvažujme – koľko problémov máme.

Pribúda nám prípadov COVID. 

Myslím, že to problém bude. A že pribudne aj mŕtvych – skrátka ja nie som natoľko otrlá, aby som mávla rukou ako niektorí, že veď ľudia umierajú na kadečo, tak čo by nie i na COVID, aby sme to nedramatizovali. Pre mňa žiadny ľudský život bezcenný a nepokladám ho za list hodený do koša, len tak, bezcitne a bez zábran. Vidím zakaždým za ním človeka, ktorý chcel a mohol žiť. Mal svoje obyčajné ľudské sny a radosti. Mal, no ktosi spôsobil, že jeho cesta skončila. Mnoho ľudí by dnes celosvetovo žilo – keby nebolo bezohľadných a nedbalých, ktorí jazdia bezohľadne, konajú bezohľadne, alebo v súvislosti s koronou rozvláčajú nákazu, lebo sa im lení sedieť v karanténe, či dať si spraviť testy.

Pribúda nám nezamestnaných.

Hŕba ľudí sa primigrovala zo zahraničia, neplatili tu poistné odvody zdravotnej a sociálnej poisťovni, a sú pre nás v tomto smere záťažou navyše. Hoci i bez nich sme tu mali ťažkú situáciu, lebo rastie nezamestnanosť, ktorú mnohé firmy skrývajú pod hlavičku COVID.

Pribúda hrozieb v našom životnom štýle.

Od všetkým viditeľných a pozornosť pútajúcich – ako počasie prinášajúce pohromy, cez rastúce ceny a životné náklady, až po také zdanlivo neviditeľné, ako je meniaca sa pozícia ľudí vo vzťahu ku spoločnosti. Stávame sa na jednej strane otrokmi konzumu, a veľmi ťažko vieme žiť bez základných civilizačných výdobytkov, ako je elektrina, mobil, auto. Na druhej strane sa stávame v dôsledku toho otrokmi na gombík, za žobrácke mzdy pracujeme a za čoraz menej prijateľných podmienok. A na tretej strane spoločnosti a štátu dôverujeme čoraz menej.  O tom všetkom by sme mohli písať hodne dlho.

 

Odpovedí na otázku, čo všetko sa týmito malými humbugmi zakrýva, by sme mohli nájsť ešte viac – ale nejdem konšpirovať. Je na každom z nás, aby sa dobre díval, a uvažoval a uvažoval…

 

 

Elena  9.7.2020

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850709x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie