Založ si blog

Haf 4. – Banskoštiavnicky. ..

Úzke točité uličky, stúpajúce krivoľako nahor. Kopa pamätihodností – to je v mojich spomienkach včerajšia Banská Štiavnica. Neskutočná únava na mňa doľahla včera večer po návrate domov, a tak som ani nedokázala zhodnotiť svoje pocity. A tak dnes ich premieľam, skladám tie čriepky dokopy.

 

Predvčerom večer som zakotvila vo Zvolene, občas tam prespím na intráku, aby som skorým ránom putovala ďalej. V krátkej medziprestávke v Banskej Bystrici  cestou tam som poslúchla volanie Zámeru sveta – a tak vyšla som do obchodného centra.

„Nemyslíš si, že sa budem trepať do potravín tu, ešte by som bus zmeškala, nakúpim vo Zvolene“ povedala som v duchu Zámeru sveta.

Pobavený smiech zaznel.

„Tak načo si ma tu vytiahol? Idem späť“ zvrtla som sa.

„Ach, bižutéria, nikdy som si nevšimla, že je tu“ povedala som si. Po ďalších dvoch krokoch som vedela, že ma ťahá tam. A vrátila som sa, rozhliadajúc sa. Swarovski. Hviezdičky, skoro som nahlas zvýskla, hviezdičky. Nosím hviezdičku v  ľavom uchu, presnejšie nosila som, lebo jedna sa pokazila a druhú som pred pár mesiacmi stratila. Nikde som ich už odvtedy nezohnala, doteraz teda.

Nie je za čo, smial sa Zámer sveta.

„Veď ďakujem, to vieš, naozaj mám radosť“ odpovedala som v našom tichom dialógu krotko.

 

Slnko vychádza nad Zvolenom rovnako ako nad Veľkou lúkou. Jeho prvé lúče dodávajú všetkému rozprávkový nádych.

 

 

Mesto sa pomaly prebúdzalo do nového dňa.

Ďalšiu časť príbehu vám nepoviem celú, len toľko, že zvolenský židovský cintorín je pre mňa miesto zvláštnej sily.  Aj jeden silný príbeh ma s ním spája. Vkráčala som naň včera vo veľmi skorom ráne,  cestou k busu.

„No tak, o čo ide“položila som otázku Zámeru sveta, brodiac sa žihľavou vyššou ako ja, „posolstvo je uzavreté.“

Len sa otoč, zašepkal. Agát, agátový stromček, priamo predo mnou. Ďalšia vec, po ktorej som túžila.

No tak som putovala so stromčekom.

 

Mnoho ľudí putuje Banskou Štiavnicou… 

Fotia pamiatky, zachytávajú históriu mesta. Mala som necelé tri hodiny na zachytenie atmosféry mesta, a tak som chvíľu hovorila s pani venčiacou psíka.

Potom som počula volanie stromu. Starý gaštan. Zachránila som zopár jeho detí, malé neduživé stromčeky v hlbokom tieni hynuli. Putovali k nám do hôr. A potom som si náhle uvedomila, že vedľa neho je i obrovská kvitnúca lipa. Oba moje dlhoročne obľúbené stromy,

 

A keďže nemám rada štandardné fotenie pamiatok, tak ako to robia všetci, ponúkam pár mojich vodnársky netypických pohľadov…

 

Elena 9.7.2020

 

P.S.:

Ach, áno, pre príjemný večer…

https://www.youtube.com/watch?v=aZCe1XTk4XY&fbclid=IwAR1J1S0xcWAvQErtGHbTY-LYrxRHWBE01abH1fwaq1nZoyaIHDOJXKnGfUA  

 

 

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

univerzitna nemocnica, Antolská, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda

Na klinike v Petržalke podali výpovede viacerí zdravotníci. Nemocnica hovorí o organizovanom konaní

21.02.2024 09:18

Nemocnica deklarovala, že sa snaží získať nových zamestnancov, aby bola zdravotná starostlivosť na klinike zachovaná v plnom rozsahu aj po 1. apríli.

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Robert Fico / Ladislav Kamenický /

Miliarda z Bruselu pre Slovensko sa zasekla na novele Trestného zákona. Je to výstražný prst pre vládu či strašenie opozície?

21.02.2024 09:00

Tému zmien Trestného zákona pozorne sledujú aj európske autority. Okrem toho s našou vládou aj aktívne komunikujú.

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841757x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie