Založ si blog

Povedz mi 7. – Hlboké posolstvo. . .

Najhlbšie v mojom srdci je uložená myšlienka, ktorá pochádza z Biblie. Prvý list apoštola Pavla Korinským je to, ktorý hovorí

„… a tak teraz ostáva viera, nádej a láska, tieto tri, no najväčšia z nich je láska…“ 1. Korintským 13.13

Boh týmito slovami zanecháva posolstvo každému a stopu v životoch nás všetkých.

V týchto slovách je hlboká pravda, lebo niekedy sa stane, že naša viera sa rozkolíše v ťažkej životnej situácii, aj nádej strácame, ale láska, práve láska je v  našich životoch svetlom, ukazujúcim nám smer ďalej.

 

A práve láska k našim deťom nás vedie i v tejto chvíli…

My, mamy Otvoreného listu premiérovi SR, pripomínam ho

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/06/06/fukanie-do-pupav-2-treti-a-posledny-otvoreny-list-premierovi/

toto sú deti mám, ktoré list parafovali na začiatku

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/06/07/fukanie-do-pupav-3-bez-slov/

odvtedy sa naše rady rozrástli, aspoň niektorí z našich blízkych na pripomenutie

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2020/04/10/cesta-7-my-netlieskame/

sme po smrti našich detí volali k Bohu, plné bolesti. Obracali sme sa na neho s otázkou, prečo dopustil, aby niekto zobral život našim deťom. Chceli žiť, hlboko sme ich milovali, tak prečo???

Fotografia prevzatá z https://www.facebook.com/messenger_media/?thread_id=3953046838100420&attachment_id=580209666200590&message_id=mid.%24gAA4LRnCQwcR5zL3igVzm3iNtHsSp

 

Súčasťou našej cesty sa stalo bojovať i za to, aby už v slovenskom zdravotníctve zbytočne neumierali ďalšie deti. Aby sme ochránili vaše deti. Lebo podľa medzinárodných štatistík je u nás situácia v zdravotníctve zúfalá. 11 000 mŕtvych ľudí, ktorí by žili, keby dostali potrebnú zdravotnú starostlivosť. Každý rok nám takto vymrie jedna väčšia dedina, alebo jedno menšie mestečko. Naši i vaši blízki.Nemlčme, ľudia.

Cesta za zmenu v slovenskom zdravotníctve, ktorú sme začali v posledných dvoch rokoch, priniesla vďaka vďaka ústretovosti kompetentných prvé zmeny. Už v slovenskom zdravotníctve nemožno beztrestne falšovať zdravotnícku dokumentáciu. Pozostalí môžu podávať žalobu bez súdnych poplatkov, ktoré im často bránili v ceste za spravodlivosťou. No sú potrebné i ďalšie zmeny, aby u nás deti zbytočne neumierali.

 

 

Vôľa Božia nie je len v tom, aby sme iným odpúšťali, nech čokoľvek spravia. Je i v tom, že po chybe musíme vedieť niesť svoju vinu statočne. V Biblii sa píše „Každý ponesie svoj vlastný náklad“… Galaťanom 6:5. Výpovedné pre nich sú tiež slová „Nech dokáže, aké je jeho vlastné dielo, a potom bude mať príčinu jasať nad sebou“. Galaťanom 6:4. Nielen ľudská, ale aj Božia etika ukladá zdravotníkom, aby prísne bdeli nad svojimi krokmi. Je medzi nimi aj mnoho čestných a naozaj ľudských, tým treba vzdať obdiv a vďaku za ich obetavosť. No sú i takí, na ktorých sa hodia z Biblie akurát slová   „majú oči a nevidia, majú uši, ale nepočujú.:.“  Jeremiáš 5:21. Nechcú vidieť bolesť a stratu, ktorú zavinili, nechcú počuť ani slovo o svojej zodpovednosti a potrebe konať v živote čestne.

Boh sa díva na skutky každého z nás. I na skutky zdravotníkov.  A žiaľ, naše skúsenosti hovoria o tom, že po chybe nedokázal ani v jedinom z mnohých prípadov zdravotník prijať dospelo zodpovednosť. Ani v jedinom z prípadov sa nedokázali ku svojmu pochybeniu postaviť čestne a povedať „je mi to ľúto, čo som spôsobil“. Ani v jedinom prípade sa nesnažili zmierniť svojimi krokmi bolesť, ktorú zavinili nesprávnym postupom, svojou vlastnou chybou. Namiesto toho urážky a zastrašovanie, psychická retraumatizácia obetí – tomu všetkému boli vystavené mamy, ktoré bojujú za spravodlivosť pre svoje mŕtve deti. Je zrejmé, že popri odbornej úrovni je potrebné u niektorých slovenských zdravotníkov posunúť aj ich úroveň etickú.

Fotografia pochádza z osobnej komunikácie Jakubkovej mamy a je zdieľaná s jej súhlasom. Práve Jakubkova mama bola vystavená po synčekovej smrti dokonca i prešetrovaniu formou trestného stíhania, lebo zdravotníčky sa jej údajne báli, keďže sa im o nej vraj snívalo.

 

 

Ďalším krokom pri riešení problémov slovenského zdravotníctva a ochranu ľudí je efektívne posunutie vecí v rámci multirezortného stretnutia zainteresovaných rezortov a kompetentných inštitúcií. Práve dnes sme dostali my mamy Otvoreného listu premiérovi SR list od pána premiéra Matoviča vo veci. Nanesieme tam nielen popis situácie obetí a prístupu zdravotníkov, aj  návrhy, ktoré môžu pomôcť ku zlepšeniu situácie. Je nutná spolupráca všetkých zainteresovaných rezortov, preto pokladáme pripravované multirezortné stretnutie za významný krok vpred v prospech občanov Slovenska z hľadiska zmien v  zdravotníctve. Veríme, že pán minister zdravotníctva v rámci svojho poverenia zorganizuje toto stretnutie pružne v čo najkratšom čase a že spoločnými silami zrealizujeme zmenu k lepšiemu v prospech ľudí.

Aby deti v slovenskom zdravotníctve zbytočne neumierali.

 

Elena 29.7.2020

 

 

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Iba 8. – Chcem, aby Zelenskyj. . .

05.07.2022

Ach, Zelenskyj mi pripomína filmového hrdinu. A rada by som sa s ním porozprávala… Aj jeho komunikačný štýl v dnešnom blogu preberiem. Myslím to úplne vážne. Je ale dôležité, aby ste videli kus príbehu pre pochopenie týchto mojich slov… Životné skúsenosti nám pomáhajú zmúdrieť. Ja napríklad nielen na základe skutkov, ale už i na základe slov dokážem [...]

Iba 7. – Veď nám dajte, veď sa postarajte. . .

04.07.2022

Zelenskyj je prefíkaný. Jeho víťazné ťaženie proti Rusku je kamuflované tým, že už i podľa našich médií Rusi obsadzujú čoraz viac ukrajinského územia https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/632532-online-klucove-boje-o-lysycansk-rozhodne-sa-do-dvoch-dni/ A vraj ho už aj dobyli. [...]

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Romania NATO Chief

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO

05.07.2022 12:01, aktualizované: 12:19

Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Posolstvo sv. Cyrila a sv. Metoda je nadčasové a univerzálne

05.07.2022 11:04

Prezidentka pripomenula, že svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť, teda základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia.

Eiffelova veža

Eiffelova veža je prežratá hrdzou a potrebuje kompletnú opravu, tvrdí uniknutá správa

05.07.2022 10:35

Spoločnosť SETE, ktorá Eiffelovú vežu prevádzkuje, sa ju zdráha uzavrieť na dlhšiu dobu pre stratu príjmov, o ktoré by prišla, ak by vežu nenavštevovali turisti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,368
Celková čítanosť: 6616490x
Priemerná čítanosť článkov: 2794x

Kategórie