Založ si blog

Jediná 10. – Čo osloví naše srdce. . .

Brodila som sa snehom v tme domov od autobusu. Prednú Horu pretrelo na bielo, kým som bola v práci dnes. Stopy drobných mačacích labiek v tej belobe  pôsobili trochu stratene. Kdeže sú podbele, ktoré vytŕčali včera hlávky pod bytovkou, snáď prežijú pod snehovou perinou do budúcotýždňového oteplenia, vzdychla som si v duchu s iskričkou nádeje.

Horúce kakao pridalo k tej iskričke nádeje ďalšiu.

Uvažovala som o tom dnešku. Tak prakticky, jedla som popri tom chlieb s nivovou nátierkou a pila som horúce kakao. Hm, myslela som si, že dnes budem plakať oveľa viac, uzavrela som tento deň. Bola to veľká štúdia, aký je rozdiel medzi ozajstným chlapom a  chlapcom. Veru, netušila som, ako sa nám vekom zlepšuje zrak.

Aj Zámer sveta ma chcel potešiť k tomu dnešku. Lebo po prebudení vo veľmi skorom nadráne som našla úžasné prekvapenie v maili. Nedávno som písala v blogu o tom, ako mi  medveď signalizuje nejaké posolstvo môjho šamanského učiteľa, a cez hranicu času mi ho teraz poslal, veľké a nádherné.  Film Atlas mrakov si pozriem, kedysi som z neho časť videla, a som úprimne zvedavá, aký odkaz mi nesie.

Netušila som, že robil i cyklus rozhlasových relácií, tak ten balík jeho tém na ceste zmúdrievania mám na popočúvanie.  https://slobodnyvysielac.sk/relacie/riesenia-a-alternativy/  Pustila som si tému o vlastnej temnote a bilancovala som. Nachádzala som zlomky poznania v jeho slovách.

Myslím, že žiadna životná situácia, akokoľvek ťažká, z nás nespraví úžasné zmúdrených. Ak nemáme dostatok odvahy ju prijať a vystaviť sa jej naplno, tak je to pre nás len životná smola, nepríjemnosť či pohroma, a nijako nám nepomáha. Ak uhýbame od jej bolestnosti, akokoľvek, nie je pre nás darom. Učím sa ťažké časy prijímať, nie, nie je to jednoduché, bolí to. Hľadať rovnováhu mi pomáha, že si dávam otázku „povedz mi, čo naozaj chceš“.

Vnímam múdrosť Mariánových slov. Hovoril, že tma je šamanov spojenec a šaman je ten, kto vidí v tme. Krásne hovorí o stíšení a načúvaní sebe. Uvedomila som si, že viac posúvam tie zmeny vnútorné ako vonkajšie – uvažujem o mojich postojoch k ľuďom hlavne.  A vyrovnanosť v zmysle rovnováhy pre mňa znamená byť k sebe pravdivá a priznať si, že niekedy sa snažím byť pozitívna a niekedy sa o to nesnažím.  Že tak ako som naplno radostná, bláznivo a pochabo, tak rovnako úprimne sa ponáram i do smútku, a dokážem naplno smútiť.

Čo nám pomáha v takých chvíľach „temnej noci duše“? Mne fúkajú rany niektoré miesta. Tento svet je plný zvláštnych miest. Niektoré máme uložené hlboko v srdci a prepájajú nás s nimi vlákna spomienok. Iné nás oslovia na prvý pohľad, vyvolávajú z hĺbky spomienky dávnych čias. Sú miesta, ktoré máme uložené hlboko v srdci. Nie sú ničím výnimočné na prvý pohľad pre nezainteresovaného človeka. Ale k nám prehovárajú tichým hlasom tak, ako žiadne iné. Oslovujú našu dušu. Nemusia byť kdesi v tramtárii, na luxusných dovolenkách, sú v našom okolí, v našich spomienkach z detstva, či hoci vo výhľade z nášho balkóna.

O niektorých tých mojich dušehojivých miestach som písala v blogu občas.

 

 

A niektoré miesta nás lákajú, volajú. Ktohovie čo nám chcú prezradiť. Aj ja mám také miesto, kam sa chcem pozrieť, neďaleko Prešova  – raz na jar, keď konečne budeme môcť cestovať…

 

 

Elena

Ach, ak už o zvláštnych miestach hovorím, potom niekoľko – presnejšie 11 – skutočne zvláštnych miest.

https://tommytoy.typepad.com/tommy-toy-pbt-consultin/2012/01/thule-air-base-qaasuitsup-greenlandbackgroundthule-air-base-sits-within-800-miles-of-the-arctic-circle-making-it-the-nor.html

 

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851925x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie