Založ si blog

Len láska zostáva 2. – Zlaté zrnko na zlatokopovom site hľadáme. . .

Sú chvíle, keď naše myšlienky zostávajú len za malým plôtikom nášho súkromného sveta.

 

Zabuchneme dvere politike a darebáčinám predkladaným médiami, pracovným povinnostiam a svetu.

Lietajú tam naše každodenné starosti i radosti – rozprávková krása slnkom zaliatých strání cestou domov v buse, horský vzduch ovievajúci tvár cestou k bytovke. Zapnúť sporák, pri  vybaľovaní nákupu sa už varí polievka. Ááááá, máme kelímkový hrudkovitý tvaroh, aj falošnú tresku urobím. Stereotypy dňa.

Je to také rúfusovské –  o veciach, ktoré nás z hĺbky nedozernej vracajú k sebe prosto žiť.

 

Jasné, Rúfus a jeho rozprávky, moja srdcovka, keď potrebujem pofúkať nejakú odreninu na srdci.

Ako to povedal? Že keď siahne po rozprávke, zacíti pod nohami zem. I ja tak občas potrebujem pod nohami cítiť zem. A veriť v dobro, aby som sa dokázala nadýchnuť.

Naposledy včera.

Prezentovala som náš výskum. Skončila som, a doľahol na mňa smútok.

Teda nie že by ten výskum bol nanič – užitočný je. Vzorka deti 2. stupňa ZŠ a SŠ regiónu, vyše 600 detí. Téma sexting, covid, životné oporné body. Z môjho pohľadu viaceré zistenia varovné, Prezradím vám dva – jedno zistenie dobré – viac ako 40% všetkých tých detí uvádza ako svoj životný vzor rodiča, hlavne mamu. A zlý údaj? 22% detí malo skúsenosť s nevyžiadanou poštou intímneho charakteru od cudzích osôb. Poviem vám to ešte jasnejšie – každé piate dieťa otravoval neznámy človek zaslaním sexuálne ladenej správy, fotky či videa. Aké asi boli jeho úmysly – dobré?

 

Nie, nemyslím si ako Čaputová, že treba sociálne siete zablokovať.

Nie som taká naivná, že by to pomohlo. Zrušili by sme facebook, pokec, a čo ja viem aké vytvory ešte, no tí, ktorí cez ne robia špinavosti a bez zábran ubližujú iným, by tu zostali.

Televíziu som si pred chvíľou zapla a v relácii V siedmom nebi beží príbeh rodiny zápasiacej s rakovinou mamy. Do relácie napísal jej manžel, milujúci a spoľahlivý v ťažkej životnej situácii. Toľko ťažkých vecí, bolesti a utrpenia, nám prináša do cesty život sám, nemuseli by ich pridávať ľudia svojim nečestným konaním. Som niekedy smutná z toho, že sú medzi nami ľudia bez morálnych zábran – ženy schopné vliezť do postele každému a chlapi schopní posielať sexuálne fotky deťom. No viem, že ideálny svet nie je ideálny.

 

Na balkón som pred chvíľou zašla. Sivú deku, ktorú som podvečer mačkám na zábradlie prehodila vetrať, pokrývala vrstva snehu. Ticho padá v prednohorskej čierno-čiernej tme, kde v tejto chvíli ani drobné svetielko zdychavských lazov nebliká, len ako majáčik v tme malý svetelný bod od chaty žiari. Striasala som z deky sneh a vynoril sa mi pred očami obraz zlatokopa hľadajúceho zlato – premýva na site kopy piesku, kým uvidí malé zlaté zrnko.

No hej, tak je to i v živote pri našom hľadaní – treba premývať kopy piesku, kým na site zlaté zrnko zažiari…

 

 

Elena

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

univerzitna nemocnica, Antolská, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda

Na klinike v Petržalke podali výpovede viacerí zdravotníci. Nemocnica hovorí o organizovanom konaní

21.02.2024 09:18

Nemocnica deklarovala, že sa snaží získať nových zamestnancov, aby bola zdravotná starostlivosť na klinike zachovaná v plnom rozsahu aj po 1. apríli.

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Robert Fico / Ladislav Kamenický /

Miliarda z Bruselu pre Slovensko sa zasekla na novele Trestného zákona. Je to výstražný prst pre vládu či strašenie opozície?

21.02.2024 09:00

Tému zmien Trestného zákona pozorne sledujú aj európske autority. Okrem toho s našou vládou aj aktívne komunikujú.

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841753x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie