Založ si blog

Len láska zostáva 2. – Zlaté zrnko na zlatokopovom site hľadáme. . .

Sú chvíle, keď naše myšlienky zostávajú len za malým plôtikom nášho súkromného sveta.

 

Zabuchneme dvere politike a darebáčinám predkladaným médiami, pracovným povinnostiam a svetu.

Lietajú tam naše každodenné starosti i radosti – rozprávková krása slnkom zaliatých strání cestou domov v buse, horský vzduch ovievajúci tvár cestou k bytovke. Zapnúť sporák, pri  vybaľovaní nákupu sa už varí polievka. Ááááá, máme kelímkový hrudkovitý tvaroh, aj falošnú tresku urobím. Stereotypy dňa.

Je to také rúfusovské –  o veciach, ktoré nás z hĺbky nedozernej vracajú k sebe prosto žiť.

 

Jasné, Rúfus a jeho rozprávky, moja srdcovka, keď potrebujem pofúkať nejakú odreninu na srdci.

Ako to povedal? Že keď siahne po rozprávke, zacíti pod nohami zem. I ja tak občas potrebujem pod nohami cítiť zem. A veriť v dobro, aby som sa dokázala nadýchnuť.

Naposledy včera.

Prezentovala som náš výskum. Skončila som, a doľahol na mňa smútok.

Teda nie že by ten výskum bol nanič – užitočný je. Vzorka deti 2. stupňa ZŠ a SŠ regiónu, vyše 600 detí. Téma sexting, covid, životné oporné body. Z môjho pohľadu viaceré zistenia varovné, Prezradím vám dva – jedno zistenie dobré – viac ako 40% všetkých tých detí uvádza ako svoj životný vzor rodiča, hlavne mamu. A zlý údaj? 22% detí malo skúsenosť s nevyžiadanou poštou intímneho charakteru od cudzích osôb. Poviem vám to ešte jasnejšie – každé piate dieťa otravoval neznámy človek zaslaním sexuálne ladenej správy, fotky či videa. Aké asi boli jeho úmysly – dobré?

 

Nie, nemyslím si ako Čaputová, že treba sociálne siete zablokovať.

Nie som taká naivná, že by to pomohlo. Zrušili by sme facebook, pokec, a čo ja viem aké vytvory ešte, no tí, ktorí cez ne robia špinavosti a bez zábran ubližujú iným, by tu zostali.

Televíziu som si pred chvíľou zapla a v relácii V siedmom nebi beží príbeh rodiny zápasiacej s rakovinou mamy. Do relácie napísal jej manžel, milujúci a spoľahlivý v ťažkej životnej situácii. Toľko ťažkých vecí, bolesti a utrpenia, nám prináša do cesty život sám, nemuseli by ich pridávať ľudia svojim nečestným konaním. Som niekedy smutná z toho, že sú medzi nami ľudia bez morálnych zábran – ženy schopné vliezť do postele každému a chlapi schopní posielať sexuálne fotky deťom. No viem, že ideálny svet nie je ideálny.

 

Na balkón som pred chvíľou zašla. Sivú deku, ktorú som podvečer mačkám na zábradlie prehodila vetrať, pokrývala vrstva snehu. Ticho padá v prednohorskej čierno-čiernej tme, kde v tejto chvíli ani drobné svetielko zdychavských lazov nebliká, len ako majáčik v tme malý svetelný bod od chaty žiari. Striasala som z deky sneh a vynoril sa mi pred očami obraz zlatokopa hľadajúceho zlato – premýva na site kopy piesku, kým uvidí malé zlaté zrnko.

No hej, tak je to i v živote pri našom hľadaní – treba premývať kopy piesku, kým na site zlaté zrnko zažiari…

 

 

Elena

Akotak 5. – Prenikavý úspech protiruských sankcií. . .

20.07.2024

No čo vám poviem – spolok EU, ktorý si zvolil do čela opätovne starú kriminálnicu von der Leyen, podľa mňa podľa toho aj vyzerá. Doteraz neboli schopní jej darebáctvo pri podpisovaní zmluv ohľadne vakcín legitímne potrestať – a ona sama nemala ani štipku sebakorekcie a hanby, že by aspoň opätovne nekandidovala na ten post. Do čela spolku teda zvolili [...]

Akotak 4. – Krutá pravda o ekonomických problémoch Slovenska

20.07.2024

Poznáte ten príbeh o nekonečnom ekonomickom raste? Človek, ktorý verí v nekonečný ekonomický rast je buď blázon, alebo ekonóm, hovorí vtipne článok v linku https://hnonline.sk/finweb/komentare-a-analyzy/422255-v-nekonecny-rast-veri-iba-blazon-komentar Ale poďme od začiatku – presviedčajú nás ekonomickí experti, že kvalita nášho života vyplýva z ekonomického rastu, [...]

Naozaj 8. – Iba láska. . .

19.07.2024

Iba láska dokáže prežiariť temnotu čias nádejou. Iba láska dokáže uchovať vieru v srdci. Iba láska dokáže viesť naše kroky vekmi. A ja Ti dnes na cestu sypem lupienky ružových ruží. Narodeninovo nežne. Ružová záplava lupienkov ruží krehká a voňavá vo vzduchu krúži, s ňou sa dnes vznášam aj tíško padám, srdcom ťa volám, stále ťa hľadám. [...]

Donald Trump

Trump po atentáte opäť v kampani, bavil sa na účet demokratov

21.07.2024 06:15

Šéfovia Demokratickej strany sa snažia zvrátiť výsledky primárok a vyradiť z volebného boja Joea Bidena, čo nie je práve demokratické, povedal Donald Trump.

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,922
Celková čítanosť: 9281277x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív