Založ si blog

Takže zasa raz 2. – Vyhláste nás za medvede. . .

Volala mi kamarátka Janka v utorok. Jeden z ľudí, ktorých mám moc rada a vážim si ich.

Chcem, aby ma zapísali medzi medvede – povedala mi smutne. Lebo keby som napísala, že zviera týrajú hladom, zdvihla by sa vlna rozhorčenia v národe. Ak poviem, že zamestnávateľ mi nevypláca mzdu a tým trpím, len ľudia kývnu rukou.

Spomínala  si tým na  náš niekdajší list. Prezradím vám, že kedysi som písala list v mene matiek, ktorých deti zomreli pochybením lekárov, na Úrad vlády SR, v ktorom som požiadala, aby naše deti medzi medvede zaradili.

A myslela som to úplne vážne ja i ostatné mamy Otvoreného listu premiérovi SR vtedy.

Spomenula som si na tie časy opäť.

 

Včerajší článok v Pravde mi túto situáciu pripomenul

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/617428-rodina-muza-zabiteho-medvedom-odskodne-od-statu-je-vysmechom/

Ako uvádza spomenutý článok –  Dušan Mydliar (†57) zahynul minulé leto po tom, ako na neho nečakane zaútočil medveď. Zo smrti milovaného manžela, otca a starkého sa rodina dodnes nevie spamätať.

Hovorí o pocitoch pozostalých, ktorým zomrel blízky po útoku medveďa. 22 500 eur dostali ako odškodnenie za jeho smrť. A jeho manželka sa tým cíti ponížená, že iba natoľko si tento štát váži život človeka. Veľmi dobre rozumiem pocitom tej ženy. Nie, to nie je o tom, že chcete ryžovať peniaze v takej situácii – ale cez ne vnímate úctu spoločnosti k jeho životu.

I život môjho syna, ktorý mu vzala  svojim pochybením lekárka, ocenil štát touto sumou.  Hlbokú bolesť a poníženie cíti človek v takej situácii, že si štát a celá táto spoločnosť necení život vášho blízkeho vyššie. Je to hanba, hanba takej spoločnosti – plne chápem tých pozostalých a ich pocity. Mňa to doviedlo k tomu, že nemám potrebu solidarizovať so spoločnosťou, ktorá primerane nesolidarizuje so mnou.

 

Spomenutý článok  tiež píše, že sa tej pani dotklo správanie ministerstva, ktoré je necitlivé. „Chceme poukázať najmä na necitlivosť ministerstva. Doteraz nás nijako nekontaktovalo, neprejavilo sústrasť listom, telefonicky či osobne,“ poznamenala.

Tak to poznám dôverne tiež – mne Ministerstvo zdravotníctva na môj list kedysi, ktorým som poukazovala na potrebu riešiť legislatívne  postavenie obetí lekárskych pochybení napísalo, že je v poriadku, lebo pri nespokojnosti „osoba môže požiadať nemocnicu o nápravu stavu“.

Ako by ste sa cítili na mojom  mieste?  Vážne si myslíte, že som mala napísať na základe ich inštrukcie nemocnici, aby mi vrátili syna živého? 

Bol to veru smutný príbeh,  lebo v ten istý deň som dostala listy dva – jeden z Ministerstva zdravotníctva a druhý z Ministerstva spravodlivosti. Prekvapivú pointu som popísala vtedy i v blogu

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/10/03/dnes-29-ryba-smrdi-od-hlavy/

 

Ako v spomínanom článku uviedla pani, ktorej muž zomrel po útoku medveďa, hodnota zvieraťa je podľa nej na Slovensku vyššia ako cena človeka.

Plne s ňou súhlasím. Predstavte si, že keby jej muž utĺkol na tej prechádzke toho medveďa, pokuta by sa mohla vyšplhať do úplne inej sumy.

Článok o poľovníkoch z roku 2008, ktorí u nás omylom zastrelili jedného medveďa navyše, dokresľuje tento fakt. Poľovať na neho s povolením spolu šli viacerí poľovníci a rozdelili sa na dve partie. Keďže v lese nemali mobilný signál, zabila jedného medveďa každá z nich. Omyl nahlásili čestne sami. Dostali pokutu 80 000 korún vtedy.  Ale ako písal čánok v linku, do miliónov mohla ísť.

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/208342-polovnici-zaplatia-pokutu-medveda-strelili-omylom/

Nie, nie som za zabíjanie medveďov.

Ale ani za zabíjanie ľudí nie…

 

Elena

 

 

P S.:  Predstavte si, aj tu sa objavil článok k téme

https://www.cas.sk/diskusia/2645673/dusana-57-zabil-zurivy-medved-jeho-rodina-dostala-odskodne-je-to-hanba-a-vysmech/

A pod ním toľko primitívnych komentárov ohľadne odškodnenia pre pozostalých, že keby podaktorých tých diskutérov medveď roztrhal, mali by sme mu poslať ďakovný list.

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636504x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie