Založ si blog

Takže zasa raz 2. – Vyhláste nás za medvede. . .

Volala mi kamarátka Janka v utorok. Jeden z ľudí, ktorých mám moc rada a vážim si ich.

Chcem, aby ma zapísali medzi medvede – povedala mi smutne. Lebo keby som napísala, že zviera týrajú hladom, zdvihla by sa vlna rozhorčenia v národe. Ak poviem, že zamestnávateľ mi nevypláca mzdu a tým trpím, len ľudia kývnu rukou.

Spomínala  si tým na  náš niekdajší list. Prezradím vám, že kedysi som písala list v mene matiek, ktorých deti zomreli pochybením lekárov, na Úrad vlády SR, v ktorom som požiadala, aby naše deti medzi medvede zaradili.

A myslela som to úplne vážne ja i ostatné mamy Otvoreného listu premiérovi SR vtedy.

Spomenula som si na tie časy opäť.

 

Včerajší článok v Pravde mi túto situáciu pripomenul

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/617428-rodina-muza-zabiteho-medvedom-odskodne-od-statu-je-vysmechom/

Ako uvádza spomenutý článok –  Dušan Mydliar (†57) zahynul minulé leto po tom, ako na neho nečakane zaútočil medveď. Zo smrti milovaného manžela, otca a starkého sa rodina dodnes nevie spamätať.

Hovorí o pocitoch pozostalých, ktorým zomrel blízky po útoku medveďa. 22 500 eur dostali ako odškodnenie za jeho smrť. A jeho manželka sa tým cíti ponížená, že iba natoľko si tento štát váži život človeka. Veľmi dobre rozumiem pocitom tej ženy. Nie, to nie je o tom, že chcete ryžovať peniaze v takej situácii – ale cez ne vnímate úctu spoločnosti k jeho životu.

I život môjho syna, ktorý mu vzala  svojim pochybením lekárka, ocenil štát touto sumou.  Hlbokú bolesť a poníženie cíti človek v takej situácii, že si štát a celá táto spoločnosť necení život vášho blízkeho vyššie. Je to hanba, hanba takej spoločnosti – plne chápem tých pozostalých a ich pocity. Mňa to doviedlo k tomu, že nemám potrebu solidarizovať so spoločnosťou, ktorá primerane nesolidarizuje so mnou.

 

Spomenutý článok  tiež píše, že sa tej pani dotklo správanie ministerstva, ktoré je necitlivé. „Chceme poukázať najmä na necitlivosť ministerstva. Doteraz nás nijako nekontaktovalo, neprejavilo sústrasť listom, telefonicky či osobne,“ poznamenala.

Tak to poznám dôverne tiež – mne Ministerstvo zdravotníctva na môj list kedysi, ktorým som poukazovala na potrebu riešiť legislatívne  postavenie obetí lekárskych pochybení napísalo, že je v poriadku, lebo pri nespokojnosti „osoba môže požiadať nemocnicu o nápravu stavu“.

Ako by ste sa cítili na mojom  mieste?  Vážne si myslíte, že som mala napísať na základe ich inštrukcie nemocnici, aby mi vrátili syna živého? 

Bol to veru smutný príbeh,  lebo v ten istý deň som dostala listy dva – jeden z Ministerstva zdravotníctva a druhý z Ministerstva spravodlivosti. Prekvapivú pointu som popísala vtedy i v blogu

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/10/03/dnes-29-ryba-smrdi-od-hlavy/

 

Ako v spomínanom článku uviedla pani, ktorej muž zomrel po útoku medveďa, hodnota zvieraťa je podľa nej na Slovensku vyššia ako cena človeka.

Plne s ňou súhlasím. Predstavte si, že keby jej muž utĺkol na tej prechádzke toho medveďa, pokuta by sa mohla vyšplhať do úplne inej sumy.

Článok o poľovníkoch z roku 2008, ktorí u nás omylom zastrelili jedného medveďa navyše, dokresľuje tento fakt. Poľovať na neho s povolením spolu šli viacerí poľovníci a rozdelili sa na dve partie. Keďže v lese nemali mobilný signál, zabila jedného medveďa každá z nich. Omyl nahlásili čestne sami. Dostali pokutu 80 000 korún vtedy.  Ale ako písal čánok v linku, do miliónov mohla ísť.

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/208342-polovnici-zaplatia-pokutu-medveda-strelili-omylom/

Nie, nie som za zabíjanie medveďov.

Ale ani za zabíjanie ľudí nie…

 

Elena

 

 

P S.:  Predstavte si, aj tu sa objavil článok k téme

https://www.cas.sk/diskusia/2645673/dusana-57-zabil-zurivy-medved-jeho-rodina-dostala-odskodne-je-to-hanba-a-vysmech/

A pod ním toľko primitívnych komentárov ohľadne odškodnenia pre pozostalých, že keby podaktorých tých diskutérov medveď roztrhal, mali by sme mu poslať ďakovný list.

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851891x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie