Založ si blog

Dalasair 1. – Ako urobiť svet lepším. . .

Možno si raz za čas každý z nás kladie otázku ako urobiť svet lepším.

Toto je pravá a jediná verzia sveta, bez ohľadu na to, koľko paralelných realít má –  zasyčal Zámer sveta.

No pre jeho dobro môžeme i tak  čosi urobiť, odpovedala som. Nerozhadzovať odpadky, pomáhať túlavým zvieratám, postaviť sa za pravdu.

Áno  – už milšie povedal a dodal – páči sa mi krok dôvery aj tvoj spôsob hľadania – zasmial sakde sa dá niečo lepšie ukryť ako na očiach?

Iba ten, kto nás naozaj vidí, dokáže porozumieť, tak môžeme rozpoznať pravé – prikývla som. Toľko k názvu jedenástky.

 

Na úvod blogu prezradím, že tému dobra sveta občas riešim – spomenula som si na to pri čítaní článku

https://www.reflex.cz/clanek/reportaze/114739/zabit-se-v-patnacti-varovne-stoupa-pocet-sebevrazd-deti-a-mladistvych.html

ktorý uvádza za posledné tri roky nárast detskej samovražednosti o 110 %. 

Sme naozaj čoraz šťastnejší a lepšie žijúci, keď zomiera dobrovoľne vlastnou rukou čoraz viac detí?

Čo všetko zažívajú naše deti? Koľko z nich je vystavené nepriaznivým životným okolnostiam? Ak si myslíte, že ide len o chudobu a deti z osád, mýlite sa. Nepriaznivé životné okolnosti (ACE) sú pojem, ktorý zahrňuje rôzne negatívne faktory, pôsobiace na dieťa a zanechávajúce stopy na jeho telesnom, duševnom aj sociálnom zdraví celoživotne. Sú deti, ktoré zažívajú chudobu, hlad, násilie v rodine či škole, kyberšikanu, smrť blízkeho  či jeho pokus o samovraždu, ale i psychiatrickú liečbu či väzbu rodiča, jeho nezamestnanosť či odchod za prácou mimo domova, sociálne odsúdenie rodiny, neveru a rozvod. Hŕbu bolesti, strachu, úzkosti. Koľko z tých vecí by deti nemuseli zažívať, keby dospelí boli naozaj dospelí, žili čestne a zodpovedne.

Moc by som priala všetkým deťom dobrý a láskavý svet…

Pred časom sme s mojim najstarším dieťaťom spoločne napísali prácu na výzvu jednej medzinárodnej konferencie „ako zanechať lepší svet tým po nás“. Uvažovali sme prečo v spoločnosti skôr pribúda zla – problémov a rôznych negatívnych javov  – keď máme toľko prevencie rôzneho druhu, aj toľko odborníkov a vedeckých inštitúcií, snažiacich sa svet vylepšovať. Pripomenuli sme v tej práci popri inom aj Honzákove slová o terajšom stave spoločnosti a spôsobe jej života – a ja ich aj teraz spomeniem, lebo ich pokladám za výstižné –  „prieči sa Matke prírode a psychiatrom zaisťuje dostatok pacientov aj do budúcnosti“. 

 

Snažíme sa zlepšovať životné prostredie, a ako to dopadlo? Všade mikroplasty, antibiotiká aj v rybách v riekach, namiesto raja na Zemi. Snažíme sa vylepšovať náš život – a narastá chudoba aj násilie, pribúda psychických porúch, závislostí, samovrážd, depresií, upadá morálka. Zbavujeme sa rasového apartheidu, a namiesto neho nastoľujeme apartheid výzorový, vekový, majetkový, sociálny a už aj názorový.

Krucinál, už sa radšej nič nesnažte vylepšovať – chce sa človeku zakričať…

 

Zrejme to najlepšie, čo môžeme urobiť pre svet, podľa mňa je dopracovať sa ku vlastnej zrelosti, zodpovednosti, čestnosti a odvahe čeliť zlu tým, že nie sme ku jeho prejavom ľahostajní.

 

 

Elena

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965707x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie