Založ si blog

Pravdivo 5. – O „dezolátoch“. . .

Ak uvažujem, že čo bude po voľbách, cítim sa smutne.

Na fb je viacero skupín s použítím slova „dezolát“ a ja si uvedomujem, akú paseku robí takéto dehumanizovanie v spoločnosti. Aj keď Synonymický slovník slovenčiny používa viac významov, a slovo bolo používané pôvodne v Česku (ako som sa dozvedela na internete vzniklo údajne v Pardubiciach), tak jeho použitie u nás sa spojilo s progresívnymi a liberálnymi stúpencami a ich nenávistným postojom voči ľuďom s odlišným názorom. Je mi až nevoľno pri predstave, že by takíto ľudia mali akýmkoľvek spôsobom vo voľbách uspieť.

Akí patologickí sú asi tvorcovia takýchto facebookových skupín, a propagátori takýchto označení? Odborne by som za týmto konaním hľadala psychopatiu. Koľkých naivných ľudí nainfikujú svojou patológiou? A sú tí ich voliči iba naivní ľudkovia chabejšieho rozumu s nízkou osobnou zrelosťou, alebo v skutočnosti majú niečo podobne patologické v sebe aj sami? Čudujem sa, že sa odborníci nepostavia a nebojujú proti tejto patológii – prinajmenšom vydaním odborného článku k veci, ktorý by objasnil riziko tejto komunikácie. Pretože podľa mňa používanie tohto dehumanizujúceho označenia v spoločnosti by malo byť trestané rovnako ako kreslenie hákových krížov.

Nijako ma neteší, že s ľuďmi, ktorí používajú takýto slovník, máme žiť v jednej spoločnosti a myslím, že skôr či neskôr táto dehumanizačná tendencia v spoločnosti spôsobí problémy.

Som si istá, že každý z tých, ktorí tento pojem v spoločnosti použili ako verejní činitelia, by mali byť trestne stíhaní.

 

Elena

 

P. S.: Mimochodom – dezolát a dezolé sú významovo nie totožné slová, ale to je tak, keď francúzske slová používajú pseudointelektuáli, ktorí neovládajú francúzštinu.

 

K diskusii štrkáč, zlatko, ako vždy vedľa. Ja pracujem celoživotne, ani deň som nebola bez práce – a tak prirodzene mám výhrady voči celoživotne nezamestnaným, ktorí si zadovážia desať či viac detí – rada si dám od nich vysvetliť, akým spôsobom ich chceli uživiť. Ty ich nazývaš sociálne vylúčení – ale človek môže byť aj fialovo bodkovaný, bez práce nemôže dosiahnuť dobrú životnú úroveň (s výnimkou ZŤP a dôchodcov, ale tí už odpracovali). Ivermetínu fandím doteraz, a iba Tebe prezradím, že Groprinosin občas beriem preventívne a veru by som preventívne brala aj Ivermectin, keby ho tu lumpi zdostupnili bez viazanosti. Vláčenie infekcie zo zahraničia bola nezodpovednosť, lebo sa nákaza šírila, rovnako ako vakcinovanie naivných občanov bol zločin – nijako sa netajím tým, že očakávam procesy so zločincami a aj vešanie podaktorých v rámci rozsudku tribunálu. A dezolé píšem presne tak, ako ho používajú naši fb experti, poslovenčili si ho – a aby sme sa  vrátili k tej pracovnej téme – skutočne by osm chcela vidieť, či tak aktívne zarezávajú v práci, ako na fb šalabachtrujú.

 

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193187x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív