Založ si blog

Vlastnou cestou 3. – Hudba srdca. . .

Hlas jeleňa, nesúci sa úbočím. Presnejšie hlasy dvoch jeleňov – jeden hlboký, druhý vyšší. Načúvala som im v nedeľnom podvečere, na balkóne chvíľu. Sila života v nich bola. A aj neklamné znamenie jesene, spolu s fialkastými jesienkami a šerom, naťahujúcim čoraz viac ruky skorým ránom aj skorým podvečerom.

Jeseň mám rada, no zato šero ma nenadchýna. Nemám rada cestu do práce v tme a príchod z práce v skoro tme či tme, ani zimu tu v horách – brodenie sa snehom a nekonečné mrznutie pri čakaní na bus. Oveľa viac ma teší druhá polovica roka, keď čoraz včasnejšie ruky naťahuje úsvit  a slnečné lúče. A nielen kvôli sebe samej to tak vnímam, ale sú to ťažké časy i pre túlavé a lesné zvieratá. Hladné srnky sa motajú popri ceste, túlavé mačky hľadajú teplé miestečko a trochu stravy. Viem, že nezachránim celý svet, ale čo vám budem klamať – chcela by som.

Jelenie ručanie sa v nedeľu podvečer rozliehalo prednohorským lesom. Vo včerajšom podvečere ale lesu vládlo ticho. Ticho je veľký priestor, v ktorom počujeme kadečo, dokonca aj sami seba. Myšlienky, predstavy, sny nás ním sprevádzajú. I rozhovory samých so sebou. Samota je rozhodne lepšia ako spoločnosť väčšiny ľudí. tú menšinu tvoria pre mňa ľudia mojej krvnej skupiny. Prirodzení, jednoduchí, na nič sa nehrajúci. S podobným zmyslom pre humor, s hlasom vchádzajúcim do môjho srdca. Lebo môžeme s niekým debatovať po celé hodiny, a zostáva v nás z toho prázdno, a s niekým prehodíme dve vety, a a obe vchádzajú do nášho srdca. Nemám problém s rozdielnymi názormi, sú často inšpiratívne, no v zásadných veciach je pre mňa u ľudí v mojom svete dôležitá rovnakosť.  Napríklad vo vzťahu ku zvieratám, neporozumela by som si s nikým, kto dokáže zvieratám ublížiť.  Kebyže mám dom, motali by sa mi doma zo dva – tri psy z útulku, aj zopár mačiek. Malý zbor invalidov, poviem úprimne – mačky bez očka či labky, ktoré nikto nechce, by určite končili u mňa. Mačky samozrejme doma mám i teraz v byte, včera so mnou posedávali na balkóne a pri jeleňom zarevaní sa zakaždým započúvali, čo je to za zviera. Mačky sú múdre zvieratá.

Zauvažovala som, prečo som nad tým teraz zauvažovala – cítila som sa trochu osamelo. Dieťa vyrazilo do školy, uvidíme sa po celé mesiace iba na jeden večer v týždni, na jeden deň ide k priateľovi a potom zasa ráno cestuje do školy. Odišli tak časy nášho kreatívneho varenia, nových jedál, dnes som sa po príchode z práce ledva donútila urobť aspoň varené zemiaky a vyprážanú cuketu. Spoločnosť nám vnucuje veľa vecí, určuje aj rytmus nášho života. Kopu času a energie míňame na štúdium, neskôr aj na „pracovný týždeň“. Celý ten systém spoločnosti, v ktorom najviac doplácajú tí, ktorí sa správajú zodpovedne a dávajú poctivo. Viete, už samotné toto konštatovanie pre mňa vypovedá, že spoločnosť degeneruje, lebo vedie ľudí k pochopeniu, že správať sa zodpovedne a čestne nie je v nej pre nich užitočné.

V mojom svete je zodpovednosť a čestnosť dôležitá. Neznášam povrchnosť tejto spoločnosti, preráža v kadečom – v názoroch aj v konaní, vo vzťahoch, v definovaní vecí, ktoré sú v nej dôležité. Venuje sa dosahovaniu dokonalej okrúhlosti jabĺk, zakriveniam zeleniny a povolenému výkonu vysávača, ale nie férovosti a normalite ľudského správania. Za normu je vydávaná nenormalita. A teraz vonkoncom nemyslím len LGBTQ+ problematiku, kde jednu časť spektra tvoria odlišnosti akceptovateľné a druhú liečiteľné. Ale i neveru a ďalšie patológie správania. Napríklad i to včerajšie – Pročka ohádzal niekto do hlavy vajíčkami, niekto ho i udrel do tváre.Píšeo o tom i článok

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/681896-dalsi-predvolebny-incident-prockovi-hodili-vajicka-na-hlavu-dalsi-muz-ho-vraj-udrel-pastou/

Videla som na fb celú nahrávku – a ktosi si to všetko natáčal, a smial sa pritom. Bolo mi zle, keď som sa na tú nahrávku dívala – akú cestu sme prešli ako spoločnosť od čias, ako sa prevalila informácia, že Kollár bez zábran udrie ženu, k bezzábranovému násiliu.

Skutočne chcete žiť vo svete, kde budeme po sebe pľuť, trieskať jeden druhého po hlavách, a ohadzovať sa vajíčkami?

 

Elena

 

 

K diskusii  lavida  agresivita je isteže vývojovo prirodzenou obrannou súčasťou našej výbavy, avšak násilie ako zámerná agresia s cieľom  ublížiť nejakou formou konania  ňou rozhodne nie je. Násilie a nevera sú patologické a nezrelé prejavy, LGBTQ ani nehovorím – snaha identifikovať sa ako pes, či vydávať sa za luster nájde určite porozumenie na uzavretom oddelení psychiatrie.

 

 

 

 

Lebo 8. – Som za to, aby sme vystrelili na Ukrajinu jednu raketu na jej obranu. . .

29.05.2024

Blanár rázne odmietol vystreľovanie rakiet proti Rusku z nášho územia, ako píše článok v linku https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/vydeseny-minister-blanar-razne-zakrocil-rakety-nasom-uzemi-ziadnom-pripade Jeho jasný a nekompromisný postoj sa mi páči. Na druhej strane ale je vyhlásenie či výzva či vyjadrenie Dzurindu – aby sme vystreľovali rakety z nášho [...]

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

Peter Pellegrini

Prieskum SANEP o dôvere k politikom: Len jednému viac ľudí dôveruje ako nedôveruje

30.05.2024 07:00

Zuzana Čaputová je stále v prvej trojke politikov s najväčšou dôverou, Ivan Korčok je na tom lepšie ako Michal Šimečka, vyplýva z prieskumu SANEP-u.

Európsky parlament / EP /

Prieskum SANEP po atentáte: Kto má najväčšiu šancu dostať sa do europarlamentu? Hore je to tesné

30.05.2024 07:00

Poslancov zo Slovenska do Európskeho parlamentu by podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti SANEP poskladalo šesť politických strán.

Ruský útok, Charkov, požiar, hasiči, vojna na Ukrajine, hypermarket

ONLINE: Charkov bol opäť pod paľbou, bilancia úderu zo soboty sa vyšplhala na 19 mŕtvych

30.05.2024 06:10, aktualizované: 06:41

Ruská armáda opätovne zaútočila na Charkov, vypálila naň najmenej osem striel.

Litva, NATO

Rusi testujú hranice NATO v Pobaltí. Čo urobí Západ?

30.05.2024 06:00

Šéf Kremľa Vladimir Putin v roku 2016 vyhlásil, že sám nevie, kde sa končia hranice Ruska. Zároveň povedal, že to bol vtip. Smeje sa ešte niekto?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,882
Celková čítanosť: 9115614x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Kategórie

Archív