Nooo 10 – Povedzte mi, pán Ódor, otvorene. . .

Dlh Slovenska je vysoký. Peniaze štátu vraj budú zúfalo chýbať.

Dočasný premiér Odor mal pripraviť návrh opatrení, z ktorých si vyberie nová vláda.  Aj pripravil, ako uvádza článok v linku

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/683576-sef-spp-o-cenach-plynu-ak-nepride-zasah-vlady-ucty-budu-dvojnasobne/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

Potrebujeme ušetriť 5 miliárd. Ibaže ja som proti tomu, aby sa na ne skladali tí, ktorí poctivo dávajú zo svojej práce, alebo z nej dávali desiatky rokov.

Som proti tomu, aby sa bralo dôchodcom – Ódor už špekuluje rušiť rodičovský dôchodok. Tí ľudia dali svoj čas, peniaze a energiu, aby vychovali poriadnych občanov. Žobrácky rodičovský bonus je len finančne smiešnym a iba formálnym prejavom, že si to štát váži. 

Ani trinásty dôchodok by som nerušila, len by som ho dala spravodlivo všetkým dôchodcom rovnaký, lebo tí s vyšším dôchodkom štátu desiatky rokov viac dávali. 

Som proti tomu, aby sa upravovalo DPH základných potravín. To ani nieto prečo komentovať. 

Som proti tomu, aby sa zaťažovali viac pracujúci rušením štátnych sviatkov. 

 

Ako to navrhujem riešiť ja? 

Obmedzme výdavky na zbrojenie. Nečaká niekto duševne zdravý, že by Rusko šlo napadnúť našu krajinu, ktorá je ekonomicky pred krachom? Veď by nás ešte živiť museli. 

Obmedzme akúkoľvek zahraničnú pomoc – nediskriminačne, nielen Ukrajine, ale žiadnej krajine nebudeme posielať nijakú pomoc, keď sme na tom tak zle. 

Pokojne zdražme alkohol, cigarety a hazard.

Zrušme zvýšený príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa – to už rodič má vecí po troch deťoch a tak ušetrí, to môžeme zrušiť bez mihnutia oka ihneď.

Zaveďme späť bankový odvod, ktorý navrhuje Fico, pokladám to za nápad, ktorý pokojne môžeme zrealizovať. 

Som proti rušeniu rodičovského dôchodku – ale namiesto toho môžeme zaviesť pre úsporu peňazí opatrenie, aby rodič, ktorý vychová dieťa páchajúce  v dospelosti trestnú činnosť, doplácal štátu za svoju zlú výchovu sumu úmernú priemernému rodičovskému dôchodku. 

Zaveďme zdanenie dividend vo výške nie Ódorom navrhnutých 15 percent, ale 50 percent. 

A samozrejme, som zvedavá, pán Ódor, prečo v tej vašej kalkulačke nemáte ako úsporné opatrenie navrhnuté zamestnanie ľudí v hmotnej núdzi. Máme vyše 90 000 voľných pracovných miest, na ktoré chcú voziť Ázijcov. Načo by chodili, však takú hordu by tu bolo treba aj ubytovať. Pribudli by do zdravotného systému – nie, skutočne si nemyslím, že nám tu treba 90 000 Ázijcov, keď  tu máme desaťtisíce ľudí, ktorí môžu pracovať a ušetríme na tom, čo im teraz dávame. Takže zrátajte, pán Ódor, koľko by sme ušetrili, ak zamestnáme tých, ktorí „hmotnonúdzujú“? A vonkoncom nejde len o jednu dávku, lebo tí ľudia poberajú skutočne kopu príspevkov – samotnú dávku v hmotnej núdzi, príspevky na nezaopatrené deti, príspevok na bývanie, a čo ja viem aké ešte všetky finančné pomoci. Aj zdravotné, sociálne, vzdelávacie služby, všetko zadara teraz – a po novom mojom by si na to prispeli z vlastnej poctivej práce. A kebyže Progresívne Slovensko vládu zostaví, tak ešte i na vložky sa im poskladáme – čo na tom, že nám podaktorým nezvýši na teplo v bytoch a náklady študujúcich detí? Zarátajme aj všetko, čo dostávajú teraz zadarmo – tak aká suma úspory nám to vyjde?

Samozrejme, keďže sme na tom ekonomicky zle, od januára 2024 u nás zadarmo nebudú žiť Ukrajinci, ale budú si riadne platiť všetky náklady tak ako naši občania, alebo pokojne nech idú domov – Ukrajina má veľmi veľkú bezvojnovú zónu vo vlastnej krajine a už narieka, že jej poodchádzali ľudia a nemá kto pracovať. Ich návratom jej len pomôžeme. Nediskriminačne zrušme akúkoľvek pomoc iným krajinám. A požiadajme Grécko o vrátenie toho, čo sme mu požičali, ak doteraz nevrátili pôžičku –  neviem, pán Ódor, povedzte nám verejne, vrátili už Gréci od nás požičané?

A to ani nehovorím o tom, že z EÚ by sme mali dostávať menej ako doteraz, hoci by sme platili viac, aby sme podporili vstupujúce nové „menej bohaté“ krajiny.

Nie sú to len prázdne reči – aj keď ani zďaleka nie všetky mnou navrhované úsporné opatrenia dal Ódor do tej kalkulačky, aj tak som vďaka mnou navrhnutým úsporám znížila dlh štátu na 5, 8 % za tri roky. Veď pozrite. Budovali by sme ďalej cesty aj nemocnice, aj železnice, aj inovatívnu liečbu by ľudia mali, ani DPH by sa nezvýšilo. A sami vidíte efekt mojich opatrení. A to tam nie sú zahrnuté moje spomenuté šetriace nápady, lebo v kalkulačke tie možnosti neboli.

Takže zamestnať rodiny v hmotnej núdzi. Znížiť výdavky na zbrojenie na polovicu. Prestať od 1.1. 2024 poskytovať u nás Ukrajincom čokoľvek zadarmo. Vyžiadať si od Grékov požičané peniaze. Dividendy zdaniť 50 %, a bankový odvod zaviesť. Po roku by sme boli nielen pod červenou čiarou, ale aj v prebytku.

 

 

 

Dlh Slovenska je údajne vysoký aj v oblasti Sociálnej poisťovne, ako uvádza článok v linku

https://kryptomagazin.sk/dlh-slovenska-je-kriticky-nezachrani-nas-ani-nova-vlada/?fbclid=IwAR3s9qgp3dQZIE2FGnMn0YoaMK70UBYGfeuN0w_bHwjAJRvd7pcXZQLO4M4

už teraz vraj Sociálnej poisťovni chýbalo až 1,5 miliardy eur na vyplatenie dôchodkov a musela hľadať iné zdroje financovania. No ale zrátajme otvorene, koľko ľudí dostáva dôchodky  – hoci tam navkladané nemá, pretože ich zamestnávateľ bol neplatičom odvodov. Povedzte mi, pán Ódor, otvorene, koľko dlhov na poistných odvodoch akumulovali dlžníci poistných odvodov za tridsať rokov od roku 1989?  

Benevolencia voči dlžníkom poistných odvodov v tomto štáte bola neskutočná. Z toho, čo poctivo do Sociálnej poisťovne platia pracujúci, sa pohodlne dôchodkujú tí, ktorým zamestnávateľ odvody neplatil. A prečo ten minulý čas? Zdravotníci majú lukratívne platy, zato koľké zdravotnícke zariadenia majú dlhy za odvodoch Sociálnej poisťovni? Tak z čoho zdravotníkom na dôchodku potom asi vyplatí Sociálna poisťovňa ich vysoké dôchodky? A rovnako je to s tými, ktorí pracovali u kadejakých iných neplatičov odvodov – podnikateľov všetkého druhu.

Som za to, aby si riešil každý so svojim zamestnávateľom jeho neplatenie odvodov sám a nevliekli sme ho ako bremeno tí, ktorí Sociálnej poisťovni poctivo odvody platíme. Robíme tak sponzorov zamestnancom súkromných firiem.

 

Samozrejme možností šetrenia je ešte viac.

Uhoľnej bani na Nitre pošleme po 15 eur ročne každá domácnosť, ako uvádza článok v linku

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96105505-kazda-domacnost-rocne-posle-na-hornu-nitru-15-eur-smeruju-na-prevadzku-uholnej-elektrarne

Nuž, ak vedia naši ekonomickí experti zrátať, že koľko dá na hornonitriansku baňu každá slovenská domácnosť ročne, určite vedia zrátať prerátať  „spońzoring“ takto adresne aj na kadečo iné. Koľko ročne dáme za jednu rodinu v hmotnej núdzi s počtom detí desať a viac – na všetky ich životné náklady , koľko  dáme na zbrojenie, na Ukrajincov u nás, na pomoc Ukrajincom na Ukrajine.

A vážne potrebujete byť dobre zapísaní u NATO? Ako uvádza článok v linku, mali by sme zbrojiť a zbrojiť, ako sme zbrojili za tjeto vlády, aby sme si udržali dobré zapísanie

https://spravy.pravda.sk/parlamentne-volby-2023/clanok/682531-obrana-ministerstvo-obrany-priority-stran-volby-2023/

Ja radšej budem zapísaná u nich zle, ale peniaze čo by sme na zbrojenie vyvalili, chcem dať na dôchodky a na dôstojný život pre pracujúcich ľudí. Zníženie cien potravín a ich zdravú výrobu u nás – nie na nákup tankov a samopalov.

Lebo mnohí sa uskromňujú od roku 1989  – máme podstatne nižšie platy a ešte i vyššie ceny mnohého, dokonca aj potreavín, ako v západných krajinách. Tak si povedzme otvorene, kam dáva štát tie naše peniaze?

My už sme sa nauskromňovali viac ako dosť.

 

Elena

 

palenque  Konečne máte nejaký dobrý nápad. Z vďaky k Vám doplním ešte nejaké návrhy na šetrenie, dúfam že to oceníte – napríklad zosobníme náklady autorovi nápadu na monitorovanie sysľov u nás za šesť miliónov,  alebo aj Matovičovi a jeho družine náklady na celoplošné testovanie národa opakované a úplácanie tých, čo sa šli vakcinovať. Aj za nákupy prebytočných pokusných vakcín, ktoré sme potom museli ničiť treba vyvodiť zodpovednosť – a peňazí budeme mať ajajaj.

 

Myskin Nie, to Vy nemáte pary ako živoria mnohí slovenské rodiny, aj pracujúce. Azda nie ste expert len na Rusko?  Nože, keď sa tvárite tak expertne, dajte názor prečo by sme nemali zamestnať tie desaťtisíce ľudí v hmotnej núdzi u nás a radšej sem dovážať ľudí z Ázie? Čakám, prosím, na Vaše vyjadrenie.

 

Vianočne 11. – Viete, kedy bude vďaka ohňostrojom lepší nový rok?

01.01.2026

Túto jedenástku blogov už tak evidentne povianočne – už novoročne – dopisujem. Konečne sa tu u nás zobudili ožrani stážujúci na chatách v okolí a tak pálili pred chvíľou salvy novoročne zasa. No a podľa rachotu nejaké delobuchy zrejme mali. Ktovie, či v tom minulom roku páliaci by ten rok a svoju existenciu v ňom hodnotili ako úžasnú úmerne tomu [...]

Vianočne 10. – Ako sa Slovensko rozdelilo. . .

31.12.2025

Diskusie o ohňostrojovaní už pár dní bežia facebookom. Divoko, ostro argumentujú tí, ktorí ohňostrojovať idú. Máme vydržať, ako inak – máme mať na nich ohľad, lebo oni ráchať kadečo chcú a budú. Oni majú právo oslavovať a právo mať ohňostroj a my sa máme prispôsobiť – zjavne ako naši asociáli, majú len práva a povinnosti očakávajú len od [...]

Vianočne 9. – Silvestrovsky. . .

31.12.2025

Povedzme si – silvestrovsky podaktorí bilancujú končiaci rok, niektorí robia plány do budúcna. Tento deň je dôvodom na nejakú tú slzu spomienok, i príležitosťou na úsmev. Možno si dnes hovoríte, že ste mali smolu, niečo vám nevyšlo. No ale popočúvajte tento telefonát a vaša smola sa vám oproti smole toho chlapa bude zdať malá, maličká Tak si [...]

Loď Fitburg

Fíni zadržali loď, podozrievajú ju z poškodenia podmorského kábla. Našli na nej ruskú oceľ, na ktorú sa vzťahujú sankcie

01.01.2026 21:22

Loď Fitburg, ktorú v stredu zadržala fínska pobrežná stráž, prevážala podľa colných úradov ruskú oceľ sankcionovanú Európskou úniou.

Denis Kapustin

Mŕtvy len naoko. Zinscenovali sme smrť veliteľa, ktorého Rusi chceli zabiť, pochválili sa Ukrajinci

01.01.2026 21:07

Ukrajinská tajná služba zinscenovala smrť veliteľa Ruského dobrovoľníckeho zboru, ktorý bojuje na strane Ukrajiny.

Bankomat, banka, peniaze

Polícia obvinila Moldavca podozrivého z výbuchu bankomatu a krádeže hotovosti

01.01.2026 19:54

Trenčianski krajskí kriminalisti obvinili v súvislosti s výbuchom bankomatu a následnou krádežou finančnej hotovosti Moldavca zo zločinu krádeže.

Trump, Zelenskyj

Ukrajinský útok na Putina? Ruskému diktátorovi už asi neverí ani Trump

01.01.2026 17:00

Vyzerá to tak, že Moskve na prelome rokov nevyšla medzinárodná dezinformačná operácia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,302
Celková čítanosť: 11379541x
Priemerná čítanosť článkov: 3446x

Kategórie

Archív