DNES 50. – My chceme darčeky

Predstavte si, že zajtra ráno cestou do práce zájdete kúpiť si nejaké pečivo či ovocie do predajne Jednoty. Na dverách predajne však visí nápis „Nežiadame si dary od nikoho. Ibaže ten, kto nám ich nedonesie, má smolu.“

A tí, ktorí ako ja do práce cestujú, sa môžu dočkať ešte oveľa skôr takého prekvapenia, že už pri nastupovaní do autobusu sa na nich šofér milo usmeje a prstom ukáže na tabuľku – „Ja si od Vás žiadny darček nepýtam. Ale ak mi nič nenesiete, zbytočne sem nechoďte.“

A podobný veľký transparent zaveje nad budovami škôl. „Milí rodičia – my nikoho z vás nenútime, aby ste nám nejaké dary dávali. Ale nevidíme dôvod, aby ste nám posielali do školy deti bez darčekov.“

Absurdná predstava? A prečo? My všetci chceme darčeky. Darčeky sa zídu určite aj predavačkám, aj šoférom autobusov, aj murárom, aj učiteľom, dokonca i krajčírkam.

Poznáte príbeh o dieťati, ktoré nechcelo rozprávať? Až ho raz doviedli k mudrcovi a tam nakoniec dieťa po dlhom čase jeho pobádania „povedz A, no povedz pekne A“ mudrcovi povedalo „A“. A mudrc hovorí: „No a teraz povedz B, povedz pekne B.“ Na to dieťa plynule povedalo, že vedelo, že to takto dopadne – ak povie A, bude musieť povedať aj B a potom i celú abecedu.

Na mudrca sa nepasujem. Ale jedno viem určite – tento príbeh má paralelu i v prípade doktora Liptáka. Ak povedal A, potom by mal povedať i B a celú abecedu.

Ak vykladá, že berie dary i od chudobných pacientov, pretože sa mu zdá jeho príjem malý, nuž na to je jednoduchý recept. Nech nám svoj príjem zverejní, aby sme ho posúdili, pochopili a poľutovali. Potom uvidíme, či naozaj je na tom tak zle, že je odkázaný brať „darčeky“ hlava-nehlava. Možno mu potom začne posielať dary pol Slovenska. Alebo žeby nie?

Môžeme pokojne porovnať mesačný príjem predavačky, učiteľa, šoféra, dôchodcu s mesačným príjmom doktora Liptáka. Vážne si niekto z vás myslí, že lekári na Slovensku sú na tom tak zle, že si musia pomaly stať s miskou v ruke k vývarovni pre bezdomovcov?

Vyzývam týmto verejne doktora Liptáka, nech uverejní svoj mesačný príjem a výdavky. A samozrejme aj to, či tie dary zahrnul do daňového priznania za uplynulé roky. Ak Vám to neoznámi on, čitatelia môjho blogu – poviem vám to potom ja. Zaslala som vo veci podnet daniarom.

A samozrejme vyzývam aj ďalších lekárov, nech uverejnia svoj čistý mesačný príjem aj s príslužbami a všetkými možnými príplatkami. Aj s tým, čo majú od farmafiriem, aj s tým, čo podaktorí z nich získavajú vďaka vykosťovaniu mŕtvych. Nože, poďme otvorene debatovať o tých sumičkách.

Mám už jednoducho dosť tých kecov, ako práve lekári potrebujú mať na Slovensku platy ako na Západe. Ak taký plat chcú, nech tam idú. Ťažia čoraz vyššie platy napriek zadlženosti nemocníc a napriek skutočnosti, že zdravotným sestrám oni sami zvyšovanie platov stopli ako neústavné. Takže, nože, pán generálny prokurátor, nie sú aj platy lekárov protiústavne zvyšované? Na čo čakáte? Nemocnice sú v platobnej neschopnosti – ja mám na základe vyšetrovania vo veci dlhov transformovaných nemocníc voči Sociálnej poisťovni (je vedené celoslovensky na základe môjho podnetu vo veci) v rukách už písomné vyjadrenia podaktorých vyšetrovateľov, že po zaplatení platov personálu a základného chodu prevádzky už nemocniciam nezostanú peniaze na platenie odvodov Sociálnej poisťovni za zamestnávateľa. Nie je v takej situácie ďalšie zvýšenie platov lekárov, realizované od januára 2015, protiústavné?!

Veď mám čierne na bielom, že nemocnice nemali dosť peňazí na povinné odvody, len na PLATY a ZÁKLADNÚ PREVÁDZKU. Tak odkiaľ nabrali peniaze na zvýšenie platov? Tlačia ich azda niekde v pivnici? Alebo sa uberá zo základnej prevádzky, t. j. z toho, čo by malo patriť pacientom za nimi poctivo zaplatené zdravotné odvody?

Čo poviete, pán generálny prokurátor, je dobre vedené vyšetrovanie veci, ak vyšetrovateľ v niektorej transformovanej nemocnici dlhujúcej na odvodoch Sociálnej poisťovni, nezisťuje, či v rámci platov je vyplácaná len nárokovateľná zložka mzdy? Alebo nebodaj vyplácajú dlhujúce nemocnice svojim zamestnancom úplne všetky zložky mzdy (pre laikov – aj odmeny)? To je ale škaredý príbeh, nie – že niekto minie peniaze namiesto na povinné odvody štátu do Sociálnej poisťovne radšej na rôzne príplatky a odmeny?! Čo keby to tak spravili na Slovensku všetci, nielen nemocnice?

A čo sa týka príjmu lekára v súkromnej praxi – berie peniaze každý mesiac i za ľudí, ktorých možno po celé roky ani nevidí. Len sú k nemu prihlásení. Dostáva azda nejaká predavačka plat za potenciálnych nakupujúcich či šofér autobusu za ľudí, ktorí s ním z daného rajónu môžu cestovať? Čo keby sme začali platiť lekárom len za reálne výkony?

A samozrejme, čo keby sme zrušili zdravotné poistenie v tejto podobe úplne (však aj tak nikoho nepoisťuje – nemá reálny systém malusov ani bonusov, len robí pohodlné bydlo zdravotným poisťovniam, zdravotníkom a nezodpovedným ryžovačom zo systému „solidarity“). Mohli by sme tie peniaze presunúť na rodinné účty a ľudia by si sami mohli rozhodnúť, ktorému lekárovi za jeho služby zaplatia a či mu dajú aj nejaký dar. Alebo či si radšej – ako by som to určite spravila ja – za tie peniaze zájdu za šamanom do Brazílie. Keď mi šaman nepomôže, aspoň si spravím pekný výlet za tie svoje peniaze, takto z nich nemám v slovenskom zdravotníctve nič.

Tento nápad by, pevne verím, uspokojil aj doktora Liptáka. Zbavíme sa medzičlánku – zdravotných poisťovní – úplne. Ak niekto bude dobrým doktorom, tak sa k nemu pohrnú pacienti a zaplavia ho aj darmi. Ak nebude dobrý a nebude mať dosť reálnych výkonov, nuž – ešte vždy môže odísť na Západ, aby mal konečne plat ako na Západe.

 
Predná Hora, 11.2.2015

 

 

 

 

Načo veľa slov 7. – Pripravujú sa na vojnu európske národy?

01.04.2025

Výpadok liekov je u nás veru problém. Nerozumiem prečo vypadávajú vo výrobe údajne – chýbajú ľudia, suroviny, či čo sa deje? Možno kšeftári s liekmi? Doteraz nevieme, čo za lumpov a to u nás obohacovalo týmto spôsobom https://tvnoviny.sk/domace/clanok/850758-trpime-ich-nedostatkom-no-niekto-si-z-nich-robi-biznis-mnohe-lieky-sa-nelegalne-vyvazaju-do-zahranicia akosi [...]

Vo vánku 6. – Pravda o Jakubovi a Matúšovi. . .

31.03.2025

Pravdu o Jakubovi a Matúšovi vám teraz poviem. I ešte niečo naviac prezradím. Mám rada silné príbehy, možno i vy. Jakubovi nerozdal život tie správne karty, povedali by sme v prvej chvíli. Pridusil sa pri pôrode a má ťažké celoživotné následky. No už pri druhom pohľade si uvedomíme, že mal i veľa šťastia – osud mu nadelil milujúcu mamu a starostlivého [...]

Vo vánku 4. – Svet potrebuje hrdinov. . .

30.03.2025

Svet potrebuje hrdinov... Niektorí túžia byť hrdinami – ja nie, mne by postačilo hrdinu vidieť – povedala som Zámeru sveta nedávno – rada by som videla hrdinu. Takého ozajstného, vieš, ozajstne ozajstného. Zasmial sa a lúskol prstami. Čo povieš, je to hrdina? Remeselník, ktorého pozvali ku oprave domu po povodniach v Česku [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

France Presidential Election

Le Penová sa odvolala proti rozsudku súdu v Paríži. Kedy by sa mohol konať odvolací proces?

01.04.2025 18:52

Vzhľadom na obvyklé prieťahy v justícii by sa odvolací súdny proces mohol uskutočniť prinajlepšom o rok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,124
Celková čítanosť: 10263838x
Priemerná čítanosť článkov: 3285x

Kategórie

Archív