Dračí dych 5. – Kniha plesní. ..

 

Najnovší hit slovenskej spoločnosti by malo byť toto dielo. S podtitulom Čierna kniha slovenských nemocníc ju 7.5.2019 odovzdali študenti medicíny premiérovi SR.

Pozrieť si ju môžete na tomto linku

http://srvs.eu/2019/05/07/cierna-kniha-slovenskych-nemocnic-kniha-plesni/?fbclid=IwAR122gEgM8qeJnjpavpePfdUqHZsyA5fQx8TwyMak0lT_bDf2xCTyJQV

Problémom podľa mňa nie sú len plesne – ale hlavne ten pocit ľahostajnosti a výhovorkovania, ktorý takúto hrôzu v zdravotníckych zariadeniach sprevádza. Známa mantra „nie sú peniaze na nič, ani na platy, ani na materiál, ani na budovy“ sprevádza toto postupné upadanie a k tomu sa pridružuje ďalšia mantra „nie sú ľudia, sme radi, ak niekoho máme“.  A tak som skutočne zvedavá, nakoľko rázne začne premiér Pellegrini konať.

Ach, áno, objavili sa už aj prvé ohlasy nemocníc – ozvala sa na sociálnych sieťach nemocnica v Žiline, vraj plesne sú u nich len v podzemných chodbách. Pravdou je, že v niektorých nemocniciach je to „lepšie“, v iných horšie, plesne sú kade – tade v priestoroch nemocníc. Je podľa mňa dobré, že o tom začali študenti hovoriť a že to medializujú – a na adresu Žiliny dodám, že nikto z nás nie je slepý, ani padnutý na hlavu, aby nevidel rozdiel medzi podzemím a čakárňou, či nebodaj ambulanciou. Stratiť dobré meno môže nemocnica skôr prístupom k riešeniu problému, ako samotným výskytom problému – to vám môžem ako obeť pochybenia lekárov garantovať. Lebo nejaký problém sa vyskytne všade, no nesmie si človek pred nimi zakrývať oči.

Rozumiem nespokojnosti študentov – kto  z nás by chcel tráviť čas v plesnivých priestoroch na pracovisku? Ak je dosť peňazí na nákup predražených amerických stíhačiek, potom je dosť peňazí i na dôstojné podmienky pre študentov medicíny. A rovnako aj pre pacientov, ktorým v takýchto priestoroch majú prinavracať zdravie – no podľa mňa je pravdepodobnejšie, že by ich mohli doraziť nemocničnými, tzv. „nozokomiálnymi“ nákazami. O tých som v súvislosťou so slovenskými nemocnicami a pacientmi už pár slov povedala pred časom

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/11/09/otvorene-8-hanba-slovenska/

a aj tu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/08/19/svetlo-a-tiene-11-ako-nas-okradali-a-koho-za-to-zavru/

alebo tiež tu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/11/20/nuz-5-nase-stretnutie-s-ministerkou-zdravotnictva/

Som zvedavá na to, čo sa pohne dopredu – lebo podľa mňa pohyb dopredu nie je zbierka výhovoriek, prečo to tak máme, ale východisko – kedy súčasný stav zmeníme.

Riešením nie je ani odvolávanie riaditeľov nemocníc, ktoré avízoval Pellegrini, ak ku zmenám nedôjde. Pre mňa riešenie znamená, že si zdravotníci uvedomia, že takto to prostredie vyzerať nemôže – že nám v nemocniciach schátrali steny niektorých priestorov a rovnako schátrali aj srdcia niektorých zamestnancov – že zľahostajneli voči pacientom, a jediné riešenie pre nich je hľadať výhovorky, či pokladať tento zúfalý stav „za svoje právo“ (s mantrou „je málo peňazí i ľudí“).

Plesnivé steny sa nakoniec premaľujú – a ja verím, že to po medializácii ani nepotrvá dlho. Ale kto prebieli plesnivé srdcia podaktorých zdravotníkov, ľahostajných ku ľudskému utrpeniu, ktoré by mohli a mali zmierňovať svojim prístupom ku pacientom???!!

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/11/17/nuz-3-nie-vsetci-zdravotnici-su-darebaci/

Chcem veriť, že podobne ako študenti našli v sebe silu zabojovať za odplesnivenie priestorov nemocníc, nájdu v sebe aj silu zabojovať za odplesnivenie sŕdc. Za zmenu v prístupe k pacientom. Lebo bez pacientov, bez ich dôvery a spolupráce, im tie prebielené nemocnice budú nanič.  Aby sa pridali ku výzve doktorky Elekovej, ktorú pred časom uverejnila – na odsúdenie názorov, ktoré hovoria o menšej hodnote života človeka s postihnutím.

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/09/23/cas-srdca-5-hanbit-sa-za-to-ze-som-lekarka/

 

A že zaujmú aj postoj voči nedôstojnému prístupu tých, ktorí po pochybení namiesto čestného prevzatia zodpovednosti za svoju chybu nechávajú jej následky niesť obete…

 

Elena  7.5.2019

 

To je tak 6. – Zázrak v slovenskom zdravotníctve. . .

14.05.2026

Chceli by ste zarobiť milión eur mesačne? Prezradím vám teraz ako na to. Mali sme v zdravotníctve málo ľudí? Možno už nebudeme mať, poviem vám – len čo si prečítate ako sa tam dá mesačne zarobiť bezmála milión eur, určite nad tým pouvažujú viacerí. Nie je to žiadny výmysel. Príspevok o tom je Vedľajšie úväzky | Takmer tritisíc lekárov pracuje aspoň na [...]

Ťuk 3. – I ja za ním plačem. ..

14.05.2026

Náš obraz sveta sa vždy spája s určitými miestami, vecami, ľuďmi. Ak ich zrazu niet, akoby nejaký jeho pilier chýbal. V mojom svete pri slove Poprad plávajú slová vraní park, Tatry a Christiania. Vraní park v jeho pôvodnej čarovnej podobe už niet, sú z neho len malé úlomky. Tatry, ach Tatry – boli ste tam niekedy v posledných rokoch? Ukradli nám ich čarokrásnu [...]

To je tak 5. – Neprajníci sú v tom Česku. . .

13.05.2026

Článok o tom, ako sa správal istý návštevník v ZOO v Brne, priniesli i naše médiá Samozrejme cenzurovanú Zo zoo v Brne: Muž zdolal zábranu a útočil na zviera! Aspoň že správy priniesli reálnu verziu https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/1030022-otrasne-video-zo-zoo-muz-napadol-vzacne-zviera-na-socialnych-sietach-to-vyvolalo-burku V diskusiách v médiách jeho správanie kopa [...]

Lebanon Israel Iran War

ONLINE: Izrael a Libanon rokujú v USA o mieri. V hre je aj odzbrojenie Hizballáhu

15.05.2026 07:50

Izraelskí a libanonskí predstavitelia sa v uplynulých týždňoch stretli vo Washingtone už dvakrát.

John Ratcliffe

CIA prišla do Havany s Trumpovým odkazom. V hre je aj obžaloba Castra

15.05.2026 07:31

Spojené štáty sú pripravené na vážnu zmenu vo vzťahu k ostrovu.

Si Ťin-pching / Donald Trump /

Taiwan, vojna, obchod. Trump opäť rokuje so Si Ťin-pchingom, Čína núka USA pomoc

15.05.2026 06:49

Taiwan, vojna, obchod. Trump opäť rokuje so Si Ťin-pchingom, Čína USA núka pomoc

Russia Ukraine War Drone

ONLINE: Rusko útočilo 48 hodín bez prestávky. Kyjev hlási 24 mŕtvych, v Riazani zahynuli tri osoby

15.05.2026 06:34, aktualizované: 07:59

Vojna na Ukrajine trvá už 1 541 dní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,406
Celková čítanosť: 12018542x
Priemerná čítanosť článkov: 3529x

Kategórie

Archív