Založ si blog

Áno 10. – Ako sa učíme veriť. . .

 

Dôvera je vzácna vec.

Premieľa sa našim životom v toľkých oblastiach. Čomu a komu máme veriť? Správam o závažných dopadoch klimatických zmien? Mediálnym správam? Predpovedi počasia, ohlasujúcej do rána prudké ochladenie? Sľubom politikov? Sami sebe? Ľudom okolo nás – a ktorým z nich vôbec?

Ach, neviem, skôr epopej o tom ako neveriť by som mohla napísať. A tak mi Zámer sveta dal dnes lekciu, že jemu veriť môžem.

 

Lekcia Zámeru sveta…

Zišla som ráno ledva pod kopec na zastávku, zastali turisti s ponukou, či sa nepotrebujem odviezť. Z Muráňa ma ihneď vzal ďalší pán do Revúcej. Potom som putovala busom do jednej dediny – sedela som tam chvíľu na miestnom cintoríne. Uvažovala som o dojímavých stopách lásky, ktoré sa tam premietali. Nemyslím teraz honosné hroby s mramorovými pomníkmi, dojal ma najviac hrob obitý jednoduchými drevenými doskami, s dreveným krížikom bez mena – bolo to o úprimnosti dávania a spomienky. A aj o „osobnej smrti“ a jej posolstve z posledných troch dní – sprevádza každého z nás a je to moc silný učiteľ. Nie je našim nepriateľom, ale spojencom, vedie nás k životu, kým príde ten náš pravý čas odísť.

Nuž, je čas ísť späť. Zistila som, že z toho zapadákova autobus pár hodín nepôjde, v nedeľu a ešte k tomu vo sviatok. Vykročila som a po pár metroch mi zastalo auto. Vzali ma do Jelšavy. Tam som sa dozvedela, že spoje nejdú rovnako, veď nedeľa a sviatok. Pôjdem pešo, čo už, povedala som si. Po pár krokoch ma vzalo auto až do Revúcej. Nie, neverila by som, že obídem tú cestu za necelé dve hodiny celú.

Vidíš, mala by si mi veriť, naozaj by si mi mala veriť, ver mi – húdol mi Zámer sveta pobavene do ucha – ak niečo robím, mám na to dobrý dôvod. Snažil sa ma tým dnes upokojiť v ťažkej situácii, a zároveň posilniť moju dôveru. Vie prečo, viem prečo. Len cez hlbokú dôveru k Zámeru sveta dokážeme ísť k posvätnému snu. Posvätný sen je podľa Villolda príbeh, ktorý nášmu životu dodáva zmysel a smer. Podľa mňa môžeme hovoriť o najlepšej verzii svojho života, napĺňame ním svoj potenciál v tomto živote.

 

Ako rozvíjať dôveru…

Psychológovia skúmali dôveru a spôsoby jej rozvíjania. Vznikol celý rad zaujímavých teórií – niektoré hovoria o úzkom prepojení dôvery s dôveryhodnosťou, iné zasa tieto dva slová oddeľujú. Zjednodušene by sme dôveru mohli chápať ako ochotu vystaviť sa riziku, ak veríme v spoľahlivosť a úprimnosť druhého človeka, t. j. v jeho pevné morálne hranice. Ako popisuje vo svojej odbornej práci Bačová, dôveru niektorí prepájajú s dôveryhodnosťou – dôverujúce správanie je naša odpoveď na dôveryhodné správanie druhého. Čím viac sú ľudia presvedčení, že môžu veriť, tým viac sú aj ochotnejší dôverovať.

Hej, dôvera je v živote moc cenná a dôveryhodnosť je jej neoddeliteľnou súčasťou. Veriť bez dôveryhodnosti sa nevypláca – nakoniec vždy prídu situácie, ktoré nám ukazujú, aké to bolo nerozvážne a naivné.

Naskočil mi krásny pojem – „byť hodný dôvery“ – áno, áno, to je presne ono. Ak o sebe hovoríme, že sme dôveryhodní, je to veľký záväzok a znak zrelosti, ak takéto vyhlásenie spočíva v reálnom konaní a nie je len prázdnymi slovami.

Tuším že Goethe povedal, že potrebujeme na ceste životom viac dôveryhodnosti ako peňazí. Hm, veľká pravda je to. Dôveryhodnosť by sme v živote mohli vyvažovať zlatom – a možno ani nie, žiadne zlato sveta nevynahradí človeka, ktorý pri nás stojí pevne.

Taká rúfusovská otázka sa v tom pre mňa črtá, o začiatku človeka a ľudskej cene. Nuž áno, dôvera je mimoriadne vzácna vec…

 

 

Elena  1.9.2019

 

 

 

 

 

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: CNN: Rusi zmenili taktiku, bezprecedentne tlačia na energetiku Ukrajiny

23.06.2024 06:30

Rusko vyvíja veľký tlak na už aj tak otrasený energetický systém Ukrajiny. Zmenilo taktiku, predtým boli útoky menej presné a bolo ľahšie škody opraviť, píše CNN.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193161x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív