Založ si blog

Dalasair 9. – Dni ako tento. . .

Záplava hrejivých slnečných lúčov. Priezračné horizonty hôr. Svetlotyrkysová obloha. Zlatisté listy pomaly kde-tu padajúce zo stromov. V zelenej tráve pod balkónom fialovejúce sa astry. Svet plný farieb. Dni ako včerajší si ukladáme do srdca, aby sme ich mohli vytiahnuť v tých časoch. keď metelica rozmetáva sneh priehrštiami bielobielym krajom a ľadový dych vetra nás mrazí do kostí. Hlbokú radosť a vďačnosť cítim za tento nádherný čas.

Mačky nadšene spali v teplom dni na balkóne, ja som čistila opratú rohožku od ich srsti, užívajúc si deň s nimi. Nič mimoriadne – žiadna záchrana sveta – len obyčajný deň, pokojne plynúci s každodennými povinnosťami.  Sú dni, do ktorých sa musíme výkonovo oprieť, letiace upachteným tempom. A potom taký výkonový medzičas, v ktorom si užívame jeho pomalosť po kvapkách. Bezmyšlienkovite, nefilozoficky, meditujúc akurát tak o tom, či je na jablká v župane lepšie jablká krájať na kolieska podľa vzoru starej mamy pre pocit dodržania tradície, alebo na mesiačiky a la ja, čo je rýchlejšie a praktickejšie. O niečo neskôr, v hustnúcom podvečere, keď už jablká v župane rozvoňali byt vanilkovým cukrom, som si prečítala článok ako Slováci prechádzali okolo človeka s epizáchvatom

https://zilina.zoznam.sk/foto-slovaci-co-je-to-s-vami-umierajuceho-cloveka-ludia-zdaleka-obchadzali-muselo-sa-stat-az-toto/2/

No čo už navykladáte ľuďom, aby neboli ľahostajní, keď ľahostajní sú.

Zvláštne nás formuje čas ako ľudské spoločenstvo. Kedysi dávno-dávno boli ľudia súdržní, lebo inak by neprežili. Dnes je to akési roztrieštené, s filozofiou mnohých získať pre seba čo najviac na úkor iných, a mnohí bez zábran prejdú popri niekom ležiacom bezmocne na zemi. A práve preto podľa mňa nás táto doba má doviesť ku pochopeniu toho, aká bola súdržnosť cenná – bude to neľahká cesta, no ak ňou dokážeme prejsť, budeme môcť oveľa lepšie čerpať z múdrosti minulosti.

Akosi scesty však smerujú v postoji ku minulosti podaktorí „aktivisti za budúcnosť“

https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/co-ma-vacsiu-hodnotu-umenie-alebo-zivot-kricali-demonstranti-psycholog-to-vidi-takto?itm_modul=centrum_topbox&itm_brand=centrum&itm_template=hp&itm_area=plus_7_dni&itm_position=4

Môže byť zdravý rast, ak odstrihneme svoje korene? Čo pozitívne je na nápade ničiť minulosť – umelecké diela – pod zámienkou boja za budúcnosť?

 

Mám úctu k minulosti, dedičstvu tých, ktorí tu boli pred nami – k ich osudom a odkazu. A mám rada ľudí starých čias – láskavých, s tradičnými hodnotami, spoľahlivých. Kedysi som aj napísala v blogu, že v reči kvetov by to boli sedmokrásky. Iste, mám rada kapucínky a krásky, oboje sú moje naj…, aj nocovky, púpavy, slnečnice a maky, kosatce, prvosienky, no uvedomujem si jedinečnosť sedmokrások. Až keď sa im prizriete pozorne, vidíte Ich nežnú farebnosť – žltá, biela a paleta ružových odtieňov.  Práve takých ľudí mám rada, nie vyzývavo hlučných a predvádzajúcich sa, ale nevyumelkovaných, krehko pôvabných. Kvitnú od skorého začiatku roku celoročne, zdanlivo nenápadné a krehké, no vytrvalé.

Symbolizujú presne vlastnosti, ktoré si dnes cením u ľudí najviac.

Krehkosť – schopnosť uchovať si čistú dušu – spája pre mňa detskú radostnosť, hlbokú súcitnosť, nevulgárnosť – nemám rada vulgárne vtipy, a nadávky používam iba keď som naozaj nahnevaná,  a aj nezištnosť k nej patrí.

Obyčajnosť – veľa ľudí chce byť výnimočnými, lebo nie sú. Obyčajnosť je pre mňa vyššia forma jedinečnosti, aj schopnosť tešiť sa z maličkostí a vnímať zázračno v každodennosti.

Spoľahlivosť – lebo za ňou je pochopenie, čo znamenajú ťažké časy, a a aké je cenné byť spoľahlivý, je v nej aj vnútorná odvaha stáť za niečím pevne.

 

Ach, áno, aj dnešok je slnkom prežiarený. Bezoblačná obloha sa tiahne k priezračným horizontom, a moje kapucínky kvitnú v kvetináči na balkóne, akoby sa čas zastavil.

 

 

Elena

 

 

 

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 09:28

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227488x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie