Založ si blog

Zázračnenie 10. – Zvrhlá spoločnosť. . .

Pozri, čo tí Česi dávajú – s týmito slovami po pár mesiacoch nesledovania televízie dnes dieťa nahodilo ukážku akejsi súťaže k raňajkám.

V priebehu dňa som si znechutene spomenula opakovane na tú súťaž, a tak som sa rozhodla, že sa s vami o pohľad na to všetko podelím.

 

Pozerala som ráno tú súťaž s čoraz väčšou nevôľou a vajíčková nátierka, ktorú robím naozaj dobrú, mi  prestávala chutiť. Na obrazovke sa odohrával podivný príbeh zo súťaže, v ktorej človeka najskôr nechajú prejsť psychologickým testom a odpovedať na kopu otázok, a potom mu umožnia súťažiť spôsobom, že odpovedá na otázky, či sú alebo nie sú pravda. Po každej sérii piatich otázok sa môže rozhodnúť, že či pokračuje alebo nie. Má tam ako hostí svojich blízkych, ktorých si sám vyberie.

Otázky čoraz viac devastujú jeho sebavedomie a vzťahy mu tiež môžu pekne naštrbiť.  Pozrela som si jednu celú časť, kde bol akýsi bývalý drogovo závislý a ten skončil s výberom peňazí po nejakej dobe. Potom ďalšia žena, zrejme nejako prepojená s jehovistami, dostala otázku či by odmietla transfúziu krvi dcére, ak by inak zomrela. Prisvedčila, a dcéra sa tam rozplakala. Pritom je to nezmysel, lebo úplne inak reagujeme v situácii, keď ju naozaj zažívame, ako keď o nej len niekde vykladáme a neprežili sme ju. Potom dostala otázku, či sa jej páči viac nejaký iný muž ako jej priateľ (od nej o dosť starší pán) – jej NIE vyhodnotil detektor ako klamstvo. Tak odišla z tej súťaže bez peňazí a so zjavne rozhasenými vzťahmi s dcérou aj s priateľom. Podobne aj chlap, ktorý klamal v odpovedi na otázku, či sa niekedy vyspal s prostitútkou. Vyzeralo to, že tak spravil počas manželstva, že pre jeho ženu je to definitívna hranica a balí vzťah. Nuž, ja mám  hranice ešte krehkejšie v tomto smere, akékoľvek sexovanie bez lásky pokladám za úplne scestné.

Poprosila som dieťa, že chcem vidieť pár ukážok – a presne ako som čakala – devastujúce otázky sa stupňovali. Jedna z tých žien sa viditeľne dekompenzovala pri otázke, či bola niekedy sexuálne zneužitá. A krepý moderátor z nej začal mámiť detaily. Našťastie tam skončila a vzala si peniaze, čo zatiaľ nahrala, lebo neviem ako by to dopadlo ďalej. Stačilo, viac som nechcela vidieť.

 

Uvažovala so nad tou súťažou cez deň potom. Čudujem sa tomu psychologovi, ktorý sa na také niečo dal. Je to asi hodne scesty odborník. – fakt je pre prachy schopný urobiť čokoľvek? Cítil by vinu, keby niekto z ním osvedčených a súťaž podstupujúcich osôb následne spáchal samovraždu kvôli dôsledkom  tých otázok a odpovedí na svoj život? Lebo niet testu, ktorý by garantoval, že to celé človek zvládne bez ujmy – vlastne bez ujmy to nezvládne  zrejme nikto. Otázky sprvu ľahko devalvujúce v štýle lži-skóre  ako „použili ste už niekedy WC a potom ste si následne neumyli ruky?“  (čo sa aspoň raz v živote z rôznych dôvodov iste stalo každému z nás) až po ťažko osobne zraňujúce otázky, ktoré môžu mať traumatické následky pre súťažiaceho.

Dala som si i otázku, kto vôbec vymyslí takú zvrátenú súťaž, v ktorej potrebuje devalvovať ľudí a traumatizovať ich. Možno keby to ľudia nesledovali, súťaž by rýchlo skončila.

Možno si poviete, že ako prví mali byť na rane mojich úvah tí súťažiaci – lebo veď nikto ich pod samopalom nehnal tam a dobrovoľne sa poprihlasovali. Viacerých zrejme dohnala finančná tieseň, a tým rozumiem. Prešla som si v živote napriek tomu, že nepretržite a odborne pracujem, naozaj finančne ťažkými časmi – aby deti mali potrebné, musela som sa  uskromniť. Pre niektorých súťažiacich znamenajú tie peniaze zrejme veľa, málokto sa tam vyberie pretože ich má dosť a chce ich ešte viac. Takí volia iné a menej čestné spôsoby ich získavania.

Hodne som s tými ľuďmi súcitila, lebo bolo zrejmé, ako im to ubližuje. Niektorí veľa riskovali, lebo svedomie mali zaťažené klamstvami a napriek tomu sa tam vytrepali súťažiť. Majú takú slabú schopnosť predvídať, alebo ak človek klame, tak si myslí, že sa vyklame zo všetkého? Ktovie. A možno len nepochopili, že v súťaži sú profesionáli, ktorí cielene zvolia otázky čoraz viac idúce pod kožu a nivočiace úctu aj sebaúctu.

Akokoľvek,  nepáčila sa mi tá súťaž.

Dobre, že nesledujem televíziu, povedala som si nakoniec, toto sledovať naozaj nepotrebujem…

 

Elena

 

K diskusii jaronpb    Aké je to pohodlné – stlačiť gombík a tváriť sa, že problém zmizol…

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850688x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie