Založ si blog

Zázračnenie 10. – Zvrhlá spoločnosť. . .

Pozri, čo tí Česi dávajú – s týmito slovami po pár mesiacoch nesledovania televízie dnes dieťa nahodilo ukážku akejsi súťaže k raňajkám.

V priebehu dňa som si znechutene spomenula opakovane na tú súťaž, a tak som sa rozhodla, že sa s vami o pohľad na to všetko podelím.

 

Pozerala som ráno tú súťaž s čoraz väčšou nevôľou a vajíčková nátierka, ktorú robím naozaj dobrú, mi  prestávala chutiť. Na obrazovke sa odohrával podivný príbeh zo súťaže, v ktorej človeka najskôr nechajú prejsť psychologickým testom a odpovedať na kopu otázok, a potom mu umožnia súťažiť spôsobom, že odpovedá na otázky, či sú alebo nie sú pravda. Po každej sérii piatich otázok sa môže rozhodnúť, že či pokračuje alebo nie. Má tam ako hostí svojich blízkych, ktorých si sám vyberie.

Otázky čoraz viac devastujú jeho sebavedomie a vzťahy mu tiež môžu pekne naštrbiť.  Pozrela som si jednu celú časť, kde bol akýsi bývalý drogovo závislý a ten skončil s výberom peňazí po nejakej dobe. Potom ďalšia žena, zrejme nejako prepojená s jehovistami, dostala otázku či by odmietla transfúziu krvi dcére, ak by inak zomrela. Prisvedčila, a dcéra sa tam rozplakala. Pritom je to nezmysel, lebo úplne inak reagujeme v situácii, keď ju naozaj zažívame, ako keď o nej len niekde vykladáme a neprežili sme ju. Potom dostala otázku, či sa jej páči viac nejaký iný muž ako jej priateľ (od nej o dosť starší pán) – jej NIE vyhodnotil detektor ako klamstvo. Tak odišla z tej súťaže bez peňazí a so zjavne rozhasenými vzťahmi s dcérou aj s priateľom. Podobne aj chlap, ktorý klamal v odpovedi na otázku, či sa niekedy vyspal s prostitútkou. Vyzeralo to, že tak spravil počas manželstva, že pre jeho ženu je to definitívna hranica a balí vzťah. Nuž, ja mám  hranice ešte krehkejšie v tomto smere, akékoľvek sexovanie bez lásky pokladám za úplne scestné.

Poprosila som dieťa, že chcem vidieť pár ukážok – a presne ako som čakala – devastujúce otázky sa stupňovali. Jedna z tých žien sa viditeľne dekompenzovala pri otázke, či bola niekedy sexuálne zneužitá. A krepý moderátor z nej začal mámiť detaily. Našťastie tam skončila a vzala si peniaze, čo zatiaľ nahrala, lebo neviem ako by to dopadlo ďalej. Stačilo, viac som nechcela vidieť.

 

Uvažovala so nad tou súťažou cez deň potom. Čudujem sa tomu psychologovi, ktorý sa na také niečo dal. Je to asi hodne scesty odborník. – fakt je pre prachy schopný urobiť čokoľvek? Cítil by vinu, keby niekto z ním osvedčených a súťaž podstupujúcich osôb následne spáchal samovraždu kvôli dôsledkom  tých otázok a odpovedí na svoj život? Lebo niet testu, ktorý by garantoval, že to celé človek zvládne bez ujmy – vlastne bez ujmy to nezvládne  zrejme nikto. Otázky sprvu ľahko devalvujúce v štýle lži-skóre  ako „použili ste už niekedy WC a potom ste si následne neumyli ruky?“  (čo sa aspoň raz v živote z rôznych dôvodov iste stalo každému z nás) až po ťažko osobne zraňujúce otázky, ktoré môžu mať traumatické následky pre súťažiaceho.

Dala som si i otázku, kto vôbec vymyslí takú zvrátenú súťaž, v ktorej potrebuje devalvovať ľudí a traumatizovať ich. Možno keby to ľudia nesledovali, súťaž by rýchlo skončila.

Možno si poviete, že ako prví mali byť na rane mojich úvah tí súťažiaci – lebo veď nikto ich pod samopalom nehnal tam a dobrovoľne sa poprihlasovali. Viacerých zrejme dohnala finančná tieseň, a tým rozumiem. Prešla som si v živote napriek tomu, že nepretržite a odborne pracujem, naozaj finančne ťažkými časmi – aby deti mali potrebné, musela som sa  uskromniť. Pre niektorých súťažiacich znamenajú tie peniaze zrejme veľa, málokto sa tam vyberie pretože ich má dosť a chce ich ešte viac. Takí volia iné a menej čestné spôsoby ich získavania.

Hodne som s tými ľuďmi súcitila, lebo bolo zrejmé, ako im to ubližuje. Niektorí veľa riskovali, lebo svedomie mali zaťažené klamstvami a napriek tomu sa tam vytrepali súťažiť. Majú takú slabú schopnosť predvídať, alebo ak človek klame, tak si myslí, že sa vyklame zo všetkého? Ktovie. A možno len nepochopili, že v súťaži sú profesionáli, ktorí cielene zvolia otázky čoraz viac idúce pod kožu a nivočiace úctu aj sebaúctu.

Akokoľvek,  nepáčila sa mi tá súťaž.

Dobre, že nesledujem televíziu, povedala som si nakoniec, toto sledovať naozaj nepotrebujem…

 

Elena

 

K diskusii jaronpb    Aké je to pohodlné – stlačiť gombík a tváriť sa, že problém zmizol…

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

Británia Liverpool auto výbuch zatknutie

Po náleze tiel v kufroch britská polícia obvinila muža z vraždy

15.07.2024 10:30

Tridsaťštyriročný Yostin Andres Mosquera bol obvinený z vraždy dvoch mužov vo veku 62 a 71 rokov.

Dušičky, cintorín

Pre riziko požiaru platí na cintorínoch v Bratislave zákaz zapaľovania sviečok

15.07.2024 10:23

Na pohrebiskách zároveň platí zákaz fajčenia.

Dúbravka / Fedáková ulica / Polícia / Policajná páska / Kriminalisti /

Pri bytovom dome v bratislavskom Ružinove našli mŕtvu ženu

15.07.2024 09:40

Jej totožnosť polícia zatiaľ nepozná.

Donald Trump

Republikáni vymenujú Trumpa za svojho kandidáta do volieb. Exprezident po atentáte prepísal svoj prejav

15.07.2024 09:21

Trump po pokuse o atentát prepísal svoj prejav na nominačný zjazd republikánov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,916
Celková čítanosť: 9261196x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív